Κύπελλο ΕΠΣΗΠ: Μπήκε με το… δεξί η Κοσμηρά στο νέο γήπεδο

0
Πέτρος Σιούλης

Latest posts by Πέτρος Σιούλης (see all)

Την πρώτη της νίκη και ταυτόχρονα την πρόκριση μέσα στο καινούργιο της σπίτι πανηγυρίζει από σήμερα η Κοσμηρά που εξασφάλισε το εισιτήριο για τη δεύτερη φάση του κυπέλλου ερασιτεχνών της ΕΠΣΗΠ, καθώς επικράτησε με 2-0 επί της Ηλιόκαλης.

Χαρακτηριστικό της αναμέτρησης ήταν οι δυνατές μονομαχίες σε αθλητικά ωστόσο πλαίσια ενώ το αποτέλεσμα θα μπορούσε να είχε πάρει και μεγαλύτερες διστάσεις, αν οι ποδοσφαιριστές του Γρηγόρη Τζούμα ήταν λιγάκι πιο προσεκτικοί στην τελική προσπάθεια, το χρονικό σημείο όπου η Ηλιόκαλη είχε παραδώσει τα όπλα.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, ο Καραμάνης μόλις στο 12’ απείλησε με απευθείας εκτέλεση φάουλ την εστία των φιλοξενούμενων αλλά  η μπάλα μετά την πρώτη επέμβαση του Λάλου  χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και πέρασε κόρνερ.

Λίγο πριν συμπληρωθεί μισή ώρα παιχνιδιού, ο Τζούμας με βαθιά μπαλιά έβγαλε σε θέση βολής τον Βογιατζή πίσω από την πλάτη της άμυνας και εκείνος με λόμπα «κρέμασε» τον Λάλο, για να δώσει το προβάδισμα στους γηπεδούχους.

14233444_10209007353613721_394400746_o

Λίγο έλειψε σε διάστημα ενός λεπτού οι γηπεδούχοι  να σημειώσουν και δεύτερο τέρμα αν η μπάλα κατέληγε στα δίχτυα της Ηλιόκαλης από την κεφαλιά-ψαράκι του Βογιατζή.

Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με την Κοσμηρά να κρατά την τύχη της αναμέτρησης στα πόδια της και το δεύτερο ημίχρονο να μην έχει να ζηλέψει τίποτα από το πρώτο πλην των τελευταίων λεπτών.

Η Ηλιόκαλη αρχικά προσπάθησε να κερδίσει μέτρα στον αγωνισιτκό χώρο δίχως όμως αποτέλεσμα και η μοναδική κλασσική της ευκαιρία καταγράφεται στο 56’ με τον Κακαράντζα, που δεν κατάφερε να νικήσει τον Αντωνίου από πλεονεκτική θέση.

Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι ήλεγχαν πλήρως το ρυθμό του παιχνιδιού και βρήκαν το δεύτερο τέρμα που έψαχναν στο 85’, με την ωραία προσπάθεια του Σίδερη και ενώ λίγα λεπτά νωρίτερα είχαν προειδοποιήσει τον Λάλο με το σουτ του Μπλέτσα να περνά λίγο άουτ.

Στα εναπομείναντα λεπτά, η Ηλιόκαλη  προσπάθησε να μειώσει με τον Κακαράντζα αλλά η Κοσμηρά ήταν αυτή που εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο τους κενούς χώρους που δημιουργήθηκαν  και  θα μπορούσε να πετύχει ένα τρίτο τέρμα αν ο Νούσης ήταν λίγο πιο προσεκτικός.

Συνθέσεις:

Κοσμηρά(Γρηγόρης Τζούμας): Αντωνίου, Κώστας(65’ Ζώτος), Περώνης, Βραζιτούλης, Σούλτης, Ντότης(60’ Μπλέτσας), Τζούμας, Νούσης, Βογιατζής, Καραμάνης(75’ Σίδερης), Ζάραγκας.

Ηλιόκαλη: Λάλος, Μητρογιάννης(75’ Ντούτσης), Μοσχογιάννης, Ζυγούρης, Παππάς, Νάτσικας, Κοντοτάσιος, Κρανάς(70’ Νάκος), Δεληγιάννης(45′ Τασιούλας) , Κακαράντζας, Πεπές.

Διατητές: Λέτσιος(Αλεξίου-Αγόρας)

Αργότερα θα ανέβουν και εκτεταμένα στιγμιότυπα από την αναμέτρηση με τα γκολ και τις καλύτερες φάσεις.

Αξίζει να σημειωθεί πως το Σαββατοκύριακο 17-18 Σεπτεβρίου αναμένεται να γίνουν τα εγκαίνια του νέου γηπέδου της Κοσμηράς, με τις φήμες να λένε πως το παρόν θα δώσουν πρόσωπα που έχουν αφήσει το δικό τους στίγμα στο χώρο του αθλητισμού.