ΕΠΗ

Με το δεξί ξεκίνησε η Θύελλα Ελεούσας!

0

Σ’ έναν αγωνιστικό χώρο ακατάλληλο για τη διεξαγωγή του αγώνα, καθώς η βροχή βάρυνε το γήπεδο και οι ποδοσφαιριστές είχαν δύσκολο έργο, η Θύελλα Ελεούσας νίκησε τους Χουλιαράδες με 2-0. Οι «κιτρινόμαυροι», έχοντας για πρωταγωνιστές τους Μπάφα και Νούγια, πρόσθεσαν τους πρώτους 3 βαθμούς τους στο βαθμολογικό πίνακα της Α’ κατηγορίας.

Η μπάλα διαρκώς πήγαινε πάνω κάτω στο Α’ ημίχρονο με τις δύο ομάδες να παίζουν καλή άμυνα, με αποτέλεσμα οι επιθετικοί και των δύο ομάδων να μην βρίσκουν εύκολα κενούς διαδρόμους.

Καλή φάση για την Ελεούσα στο 33’ της αναμέτρησης με προβολή του Δημήτρη Βελτσίστα να περνάει λίγα μέτρα αουτ.

Το ημίχρονο πλησίαζε και το 0-0 παρέμενε ως είχε με τις Χουλιαράδες, όμως, να δημιουργούν δύο καλές ευκαιρίες. Στο 43’ ο Λάμπρου βρήκε τον κενό χώρο να κάνει το σουτ άλλα ο Γεωλδάσης Γ. μπλόκαρε σταθερά την μπάλα. Ακόμα μια ευκαιρία στο 44’ για τους Χουλιαράδες να ανοίξουν το σκορ με τον Ξυλογιάννη αλλά ο Γεωλδασης Γ. είχε αντίθετη άποψη, απομακρύνοντας τον κίνδυνο σε κόρνερ.

Στο Β’ ημίχρονο η Ελεούσα μπήκε αποφασισμένη να πετύχει ένα γρήγορο γκολ και τα κατάφερε στο 59’ με τον Μπάφα. Δεν σταμάτησε εκεί όμως, συνέχισε την πίεση και στο 63’ ο Γεωλδάσης Π. βγήκε τετ α τετ με τον Γκορτσή όμως δεν κατάφερε να τον κερδίσει.

Οι Χουλιαράδες, είχαν απάντηση και στο 70’ είχαν μια καλή φάση με τον Ντούκα να στέλνει την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι. Τετ α τετ στο 75’ πάλι για τους Χουλιαράδες με τον Τσουμάνη να στέλνει εκατοστά δίπλα από το δοκάρι την μπάλα.

Το σασπένς συνεχίστηκε, με την Ελεούσα να πραγματοποιεί κι εκείνη καλή φάση με τον Πότση, αλλά ο Γκορτσής απομάκρυνε. Ένα λεπτό αργότερα, όμως, ο Νούγιας έκανε το 2-0 για την Ελεούσα.

Οι Χουλιαράδες έδειχναν να μην τα παρατάνε και στο 86’ ο Τσουμάνης προσπάθησε να ξαναβάλει στο παιχνίδι την ομάδα του με ένα κάλο σουτ έξω από την περιοχή, με τον Γεωλδάση Γ. να πέφτει και να μπλοκάρει την μπάλα.

Τελευταία φάση του αγώνα στο 91’ με τον Λάμπρου να σουτάρει έξω από την περιοχή, αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ και ο διαιτητής της αναμέτρησης σφύριξε για τελευταία φορά.

Οι συνθέσεις των ομάδων

ΘΥΕΛΛΑ ΕΛΕΟΥΣΑΣ (ΧΑΡΙΣΗΣ): ΓΕΩΛΔΑΣΗΣ Γ, ΠΕΤΣΙΟΣ, ΠΟΤΣΗΣ, ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ Γ, ΠΑΣΧΑΛΗΣ Χ, ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΔΗΣ, ΓΕΩΛΔΑΣΗΣ Π, ΜΠΛΕΤΣΑΣ, ΒΕΛΤΣΙΣΤΑΣ (63’ ΜΟΥΤΑΣ), ΜΠΑΦΑΣ(79’ ΝΟΥΓΙΑΣ), ΠΑΣΧΑΛΗΣ Ε.(82’ ΤΣΑΓΚΑΣ).

Α.Ε. ΧΟΥΛΙΑΡΑΔΕΣ (ΤΑΣΙΟΥΛΑΣ): ΓΚΟΡΤΣΗΣ, ΚΡΑΝΑΣ (76’ ΚΑΤΖΙΩΤΗΣ), ΣΙΩΖΟΣ (60’ ΤΣΟΥΜΑΝΗΣ Α.), ΤΣΟΥΜΑΝΗΣ Π, ΝΤΟΥΚΑΣ, ΠΑΠΠΑΣ, ΞΥΛΟΓΙΑΝΝΗΣ, ΜΙΧΑΛΗΣ, ΛΑΜΠΡΟΥ (84’ ΓΕΡΑΣΗΣ), ΡΙΖΟΣ, ΓΕΩΡΓΟΥΛΗΣ

Ρεπορτάζ: Αλέξανδρος Αναγνωστόπουλος