ΕΠΗ

Αιφνιδιάστηκε και ηττήθηκε η Κ-20 του ΠΑΣ

0

Σχεδόν από τα αποδυτήρια ηττήθηκε η ομάδα Κ-20 του ΠΑΣ Γιάννινα στην Κέρκυρα από τον τοπικό ΑΟΚ Κέρκυρας, καθώς από το 3ο λεπτό βρισκόταν πίσω στο σκορ με 2-0 και στα υπόλοιπα λεπτά «έτρεχε» να γυρίσει το ματς. Παρ’ όλα αυτά άξιζε τουλάχιστον την ισοπαλία, αν όχι και τη νίκη, αφού μείωσε στο σκορ, είχε 2 δοκάρια και ένα χαμένο πέναλτι!

Το ματς ξεκίνησε με τον απόλυτο αιφνιδιασμό για τους Ηπειρώτες, αφού στο 1ο κιόλας λεπτό ο Λάμπογλου κέρδισε μία κόντρα έξω από την περιοχή, βγήκε μόνος με τον Κολιοφούκα, τον πλάσαρε και έκανε το 1-0. Πριν οι παίκτες του Χρήστου Αγγέλη συνέλθουν, ο Λάμπογλου από δεξιά έβγαλε σέντρα στον Βασιλάκη κι αυτός με σουτ εκτός περιοχής έκανε το 2-0.

Από εκείνο το σημείο και μετά ο ΠΑΣ μάζεψε τα κομμάτια του και προσπάθησε να αντιδράσει. Στο 12’ έκανε κεφαλιά εξ’ επαφής ο Σιχλιμοίρης, αλλά έδιωξε με τα πόδια ο Λαδάς.

Στο 45’ ο Ι. Ψαρράς εκτέλεσε φάουλ, ο Σιχλιμοίρης έπιασε την κεφαλιά, αλλά έδιωξε με τα ακροδάχτυλα ο Λαδάς, ενώ η μπάλα βρήκε και το οριζόντιο δοκάρι.

Στο 51’ εκτέλεση κόρνερ του Ι. Ψαρρά, κεφαλιά του Ζιώγα, η μπάλα έγλειψε το δοκάρι για δεύτερη φορά και κατέληξε άουτ.

Στο 55’ ο νεοαποκτηθείς Αλεξίου, με ωραία προσποίηση στην περιοχή κέρδισε το πέναλτι, την εσχάτη των ποινών εκτέλεσε ο Ζιώγας, αλλά ο Λαδάς είπε για μία ακόμα φορά «όχι».

Στο 57’ τελικά η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα των γηπεδούχων. Από κόρνερ του Ι. Ψαρρά, σηκώθηκε ψηλότερα απ’ όλους για κεφαλιά ο Ζιώγας και μείωσε σε 2-1.

Παρά τις προσπάθειες του ΠΑΣ, από εκείνο το σημείο και μετά παίχτηκε ελάχιστα μπάλα, αφού η Κέρκυρα έκανε παιχνίδι καθυστερήσεων, ο δε  διαιτητής κράτησε μόνο 2 λεπτά καθυστερήσεων κι έτσι ο επιθετικός μονόλογος του ΠΑΣ, κατέστη άκαρπος, με αποτέλεσμα να φύγει από το γήπεδο με την ήττα.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΑΟΚ Κέρκυρα: Λαδάς, Βλάχος, Γραμμένος, Γκίτσης, Ματσοβίλα, Κοσκινάς, Λάμπογλου (80’ Τσάνης), Βασιλάκης, Γεωργόπουλος (60’ Κουλούρης), Ζαΐμη, Μίσκου

ΠΑΣ Γιάννινα: Κολιοφούκας, Μούτσιος (75’ Γκλεγκλές), Καινούργιος (46’ Λαμπίρης), Ψαρράς Ν., Μπιμάι, Τσιέπας, Ψαρράς Ι. Μασούρας, Σιχλιμοίρης, Ζιώγας, Μαλάμος (46’ Αλεξίου Β.).