ΕΠΗ

Ισοπαλία για τη Νέα Ζηλανδία σε φιλικό με τις ΗΠΑ

0

Άλλη μία εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε η Εθνική Νέας Ζηλανδίας σε φιλικό παιχνίδι επί αμερικανικού εδάφους, αποσπώντας ισοπαλία από τις Ηνωμένες Πολιτείες 1-1. Ο Θέμης Τζημόπουλος, που είχε αγωνιστεί 85′ λεπτά κόντρα στο Μεξικό, σ’ αυτό το ματς μπήκε αλλαγή στο 74ο λεπτό, 2 λεπτά δηλαδή μετά το γκολ της ισοφάρισης που πέτυχε ο Monty Patterson. Οι ΗΠΑ είχαν προηγηθεί με τον Julian Green στο 27’.

Επόμενο ραντεβού της Εθνικής Νέας Ζηλανδίας, επίσημο πλέον, με τη Νέα Καληδονία στις 12 Νοεμβρίου στο Όκλαντ της Νέα Ζηλανδίας, όπου θα ξεκινήσει η ομάδα την προσπάθειά της για πρόκριση στα τελικά του Μουντιάλ της Ρωσίας.

Λίγο πριν τη διεξαγωγή του αγώνα, πάντως, η Εθνική ομάδα της Νέας Ζηλανδίας είχε την ευκαιρία να βολτάρει στην Ουάσιγκτον, απ’ όπου και η φωτογραφία του Θέμη Τζημόπουλου, ο οποίος αναχωρεί σήμερα το απόγευμα από τις ΗΠΑ και πιθανότατα θα προλάβει να προπονηθεί μόνο Σάββατο με την ομάδα του ΠΑΣ Γιάννινα.