ΕΠΗ

Ένα ΠΑΣ«τέλωμα» ήταν αρκετό

0

ΠΑΣ«τέλι» από τα σπάνια από τον Μαμπουλού, νίκη για τον ΠΑΣ Γιάννινα επί της Ξάνθης στην 1η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του κυπέλλου Ελλάδος και προβάδισμα πρόκρισης στους «16» του θεσμού, αν η ομάδα συνεχίσει με τον ίδιο ρυθμό.

Παρά τις 7 αλλαγές στη βασική ενδεκάδα, ο Γιάννης Πετράκης πήρε από τους παίκτες του αυτό που ήθελε και μάλιστα για ένα ημίχρονο δεν έλλειψε η ποιότητα από την ομάδα, ενώ στην επανάληψη που η Ξάνθη ρίσκαρε περισσότερο, ανέλαβαν δράση οι Μπέριος, Σκόνδρας και Μιχαήλ για να σταματήσουν οτιδήποτε επικίνδυνο πήγαινε να δημιουργηθεί. Σε συνδυασμός και με μία τρομερή επέμβαση του Πασχαλάκη, το μηδέν στην άμυνα διατηρήθηκε για 4ο συνεχόμενο ματς, ενώ αν ο Μαμπουλού ήταν πιο συγκεντρωμένος στην εκτέλεση του πέναλτι στο 91’ ο ΠΑΣ θα έπαιρνε μια νίκη με πειστικότερο σκορ. Και το 1-0, όμως, το ίδιο αποτέλεσμα έχει, αφού πρωτίστως μετράνε οι βαθμοί.

Ο ΠΑΣ μπήκε καλύτερα στο α’ μέρος, πέτυχε στο 15’ ένα γκολ σπάνιας ομορφιάς, με τον Μαμπουλού να κάνει μία κίνηση που είναι δύσκολο να περιγραφεί. Περισσότερο τη θαυμάζεις βλέποντάς τη και ξαναβλέποντάς τη και τα εύσημα ανήκουν και στον Κούτρη, που διεμβολίζει 4 παίκτες πριν του περάσει την ασίστ.

Υπήρξαν τουλάχιστον άλλες 3 καλές ευκαιρίες, αλλά και μία υπόσχεση σίγουρου γκολ μέχρι να βγει το ημίχρονο. Στο 33’ ο Κοζορώνης έφτασε σχεδόν ως τη μικρή περιοχή, αλλά η πάσα του για τον ανενόχλητο Μαμπουλού δεν πέρασε. Στο 35’ ο Ζάιρο αστόχησε από πλεονεκτική θέση, στο 40’ ο Κοζορώνης εκτέλεσε φάουλ, ο Ζίβκοβιτς δεν αιφνιδιάστηκε από το σκάσιμο της μπάλας και την προσποίηση του Μαμπουλού και έκανε μια πολύ δύσκολη απόκρουση και στο 41’ σε κεφαλιά του Μπέριου, ο Ζίβκοβιτς έσωσε πάνω στη γραμμή.

Στην επανάληψη την πρώτη καλή στιγμή την είχε ο ΠΑΣ στο 54’ σε κόρνερ του Κοζορώνη και κεφαλιά του Σκόνδρα που έφυγε λίγο άουτ, για να πάρει από εκεί κι έπειτα τα ηνία του παιχνιδιού η Ξάνθη, που πίεζε, αλλά προσέκρουε στην εξαιρετική αμυντική τριάδα του ΠΑΣ Γιάννινα. Μόνη καλή στιγμή το σουτ του Λάζιτς στο 64’, στο οποίο ο Πασχαλάκης είπε «όχι» με εντυπωσιακή εκτίναξη και απόκρουση με τις γροθιές.

Λίγο πριν το φινάλε ο Κόντε κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του μέσα στην περιοχή, ο Μαμπουλού το εκτέλεσε, αλλά αστόχησε, στέλνοντας την μπάλα άουτ. Ευτυχώς το πέναλτι αυτό δεν κόστισε κάτι στον ΠΑΣ, παρά το γεγονός ότι η Ξάνθη είχε 2 στημένες μπάλες με φάουλ και κόρνερ στο τελευταίο λεπτό».