Τρίτωσε το καλό για τον Σπάρτακο Ιωαννίνων, που γύρισε με το ροζ φύλλο αγώνα από την Ηγουμενίτσα, νικώντας με 58-67 τον Πρωτέα για την 3η αγωνιστική της Α’ ΕΣΚΑΒΔΕ.

Στο τοπικό ντέρμπι της κατηγορίας, το IBC νίκησε τον Θρύλο Ιωαννίνων. Για το IBC ήταν η 2η νίκησε σε 2 ματς (σ.σ. εκκρεμεί το ματς με τον ΠΑΣ Γιάννινα), ενώ ο Θρύλος γνώρισε την 3η του ήττα σε ισάριθμα ματς και προβληματίζει.

Πιο αναλυτικά:

Ματς για γερά νεύρα διεξήχθη στο κλειστό γυμναστήριο «ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ ΤΣΙΑΒΟΥ» στην Ηγουμενίτσα. Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ σε όλη την διάρκεια του ματς, με την ομάδα των Ιωαννίνων να κατακτά το ροζ φύλλο αγώνος.

Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με τον Σπάρτακο προηγούμενο με 5 πόντους.

Το 2ο δεκάλεπτο ο Πρωτέας ισορρόπησε το παιχνίδι και προηγήθηκε στο ημίχρονο 29-25 με πρωτεργάτες τους Μπέζα και Λάγκαρη που σημείωσαν τους 15 από τους 17 πόντους της ομάδας τους.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα της Ηγουμενίτσας διατήρησε το προβάδισμα, με τον Λάγκαρη να συνεχίζει να σκοράρει έξω από την γραμμή του τριπόντου με πολύ καλά ποσοστά.

Το πρώτο πεντάλεπτο της 4ης περιόδου συνεχίστηκε στους ίδιους ρυθμούς με τον Πρωτέα να φτάνει την διαφορά στους 10 πόντους 4:37 λεπτά πριν το τέλος του αγώνα. Στο σημείο αυτό ο κος Θώμος καλεί την ομάδα του σε ταιμ αουτ. Από εκείνο το σημείο και μετά μία ομάδα υπήρχε στο παρκέ. Ο Σπάρτακος με ένα σερί 19 – 0 (εκ των οποίων το 11-0 σε 100 δευτερόλεπτα) κέρδισε το ματς με κορυφαίους για ακόμη μια φορά τον Φυραρίδη και Λαμπρόπουλο σημειώνοντας μαζί 35 πόντους.

Δεκάλεπτα: 12-17,17-08,18-17,08-25.

• ΚΑΕ ΠΡΩΤΕΑΣ: (Bαζούκης):Μητσιωνης(4), Βαζουκης (5), Kακομανωλης (2), Μπεζας, Τσουπης (2),Μπεζας (12),Mαταρακης (6), Λιατσος, Λαγκαρης (21), Αδαμίδης (4), Δρυκος (2).
  • ΑΟ ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ (Θώμος):Στεργιοπουλος, Κορδας, Μάστορας(2), Τασσος (5), Λαμπροπουλος (15), Κολιγιωτης (10) Φυραρίδης (20) Καίκας (9), Πόθος (1), Καλλης, Χερουβείμ (5). Κουργιας.