Την πρώτη του ήττα, γνώρισε το απόγευμα του Σαββάτου ο ΑΟΙ, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Α2 κατηγορίας (2ος Όμιλος), του πρωταθλήματος Χάντμπολ.

Οι Γιαννιώτες δεν τα κατάφεραν απέναντι στην ομάδα της Δράμας, παρά την προσπάθεια των παικτών του Κώστα Χαρίση, σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα.

Στο ματς αυτό και σε αντίθεση με τα δυο πρώτα παιχνίδια του ΑΟΙ, η ήττα ήρθε εξαιτίας της άμυνας των Ιωαννίνων, η οποία δεν απέδωσε τα αναμενόμενα και δεν αποτέλεσε το δυνατό «χαρτί», όπως στα παιχνίδια με Κιλκίς και Νάουσα.

aoi-drama-2016-2

Οι Δραμινοί εκμεταλλεύτηκαν τα κενά της άμυνας του ΑΟΙ, κυρίως στα εξτρέμ, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο υπάρχουν και κάποια παράπονα από τους Γιαννιώτες για τη διαιτησία.

Το παιχνίδι ξεκίνησε καλά για τα Γιάννενα που προηγήθηκαν στο πρώτο 5λεπτο με 3-2, ενώ στη συνέχεια η Δράμα ανέβασε την απόδοσή της και πήρε «κεφάλι» στο σκορ με 6-8 στο 15’, προβάδισμα που κράτησε μέχρι το ημίχρονο, 12-14.

Στην επανάληψη ο ΑΟΙ προσπάθησε να αντιδράσει και με γρήγορες αντεπιθέσεις οι παίκτες του Κώστα Χαρίση, έκαναν το 20-20 στο 40’. Ωστόσο κάποια λάθη στην άμυνα, έφεραν γρήγορα το 23-27 στο 50’ και το 24-31 στο 55’.

Η ομάδα των Ιωαννίνων, κατέβαλε την τελευταία της προσπάθεια για να επανέλθει στο ματς, ωστόσο αυτό δεν κατέστη εφικτό με τη Δράμα, να παίρνει το ροζ φύλλο αγώνος με 29-33.

aoi-drama-2016-3

Τα πεντάλεπτα: 3-2, 3-5, 6-8, 8-11, 10-12, 12-14 (ημ.), 16-18, 20-20, 23-25, 23-27, 24-31, 29-33 (τελ.).

Α.Ο. Ιωαννίνων (Κώστας Χαρίσης): Μέλλος, Μόσχος, Νάκος (1), Ζαμπαλάς (7), Γότσης (1), Κοσσάρας (3), Τζούκας, Χριστακόπουλος (3), Σκανδάλης (9), Σερασίδης (2), Σισμανίδης (2), Τσολίγκας, Παύλου, Σήτας, Σίμος (1), Γκρουίδης.

Γ.Σ. Δράμας (Αθανάσιος Βαλαβάνης): Γκαμώτσος, Παπαζόγλου, Κοβογλανίδης (2), Θωμίδης (7), Τσιτσίγκος (3), Σπέντζος (4), Φραγκούλης, Κουρτίδης (8), Ιακωβίδης (3), Κοτσαμαρίκογλου (5), Γιαννακόπουλος, Μέλκος (1), Κουρουτζίδης, Παγωνίδης.