ΕΠΗ

Συγκλονιστικό παιχνίδι στα Σερβιανά, με νέο «στραβοπάτημα» του ΑΟΒ

0

Κι άλλοι χαμένοι βαθμοί για το Βελισσάριο, που βλέπει τη διαφορά από την Κρανούλα να αυξάνεται στο -7. Η ομάδα του Ανέστη Ζώη άφησε βαθμούς στα Σερβιανά, σ’ ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που έληξε ισόπαλο 3-3.

Ισόπαλο έληξε και το άλλο σημερινό παιχνίδι ανάμεσα σε Ροδοτόπι και Λογγάδες.

Πιο αναλυτικά, ματς διαφήμιση του ερασιτεχνικού έγινε το μεσημέρι της Κυριακής ανάμεσα σε Σερβιανά και Βελισσάριο, με δύο ανατροπές στο σκορ και τελικό αποτέλεσμα 3-3!

Το ματς είχε τρομερή εναλλαγή συναισθημάτων, αν και το πρώτο 30άλεπτο κύλησε με υπεροχή του Βελισσαρίου, με τα Σερβιανά σε παθητικό ρόλο αλλά να χάνουν σπουδαία ευκαιρία σε τετ-α-τετ του Θανάση. Η απάντηση ήρθε σε σουτ του Κλιτσινάρη από το πέναλτι, το οποίο έδιωξε δύσκολα ο Κυρλικίδης.

Κόντρα στη ροή του παιχνιδιού, τα Σερβιανά προηγήθηκαν με γκολ στο 35′ με τον Αλεξίου σε μία φάση που ο επόπτης έδειξε οφσάιντ, οι παίκτες σταμάτησαν ακόμη και οι γηπεδούχοι δεν κατάλαβαν ότι μετράει το γκολ και ο διαιτητής έδειξε σέντρα!

Στο 40′ ήρθε η ισοφάριση με κοντινό πλασέ του Πάνου σε ριμπάνουτ απόκρουσης μετά από φάουλ του Νικολάου, ενώ στο 43′ ο Νούσης με κεφαλιά μετά από σέντρα του Νικολάου έκανε το 1-2, με τον ίδιο παίκτη στο 45′ μετά από διαδοχική φάση να σημαδεύει το οριζόντιο δοκάρι από πολύ κοντά πλάγια. Στο ενδιάμεσο είχε χαθεί και άλλη ευκαιρία με τον Κλιτσινάρη να νικιέται από τον Κυρλικίδη.

Στο β’ μέρος τα Σερβιανά μπήκαν πολύ δυνατά, είχαν την καλύτερη απόδοσή τους για 15 λεπτά όπου πίεσαν και κατάφεραν να σκοράρουν με τον Θανάση σε 2-2 στο 55′. Στο 60′ ο Νικολάου από πολύ κοντά σημαδεύει για 2η φορά το οριζόντιο δοκάρι ενώ στην επαναφορά πάνω στη γραμμή διώχνουν οι παίκτες των γηπεδούχων και στο ίδιο λεπτό αντί για το 2-3… έγινε το 3-2 μετά από κόντρες στην περιοχή και τελικό αποδέκτη τον Κατσάνο να σκοράρει με βολέ.

Η τύχη φαίνεται πως φέρνει τους πρώην παίκτες του Βελισσαρίου να το «τιμωρούν», καθώς μετά τον Παλιάγκα με την Κράψη στο 93′ που στέρησε δύο βαθμούς, τον Σταμούλη με την Ανατολή που πέτυχε το νικητήριο γκολ, σήμερα Θανάσης και Κατσάνος σκόραραν δύο από τα τρία γκολ των γηπεδούχων.

Η απάντηση ήρθε με πανέμορφο γκολ του Πανίδη με κεφαλιά εξ επαφής μετά από γλυκιά σέντρα του Μπούρμπου στο 70′, με το ματς να παίρνει φωτιά καθώς αμέσως μετά αποβλήθηκε αρχικά παίκτης των Σερβιανών με 2η κίτρινη και δύο λεπτά αργότερα χάθηκε το πλεονέκτημα με 2η κίτρινη και για τον Κλιτσινάρη.

Από το 75′ μέχρι το 85΄ χάθηκαν σπουδαίες ευκαιρίες για το 3-4, αρχικά με τον Πάνου από κοντά να σταματιέται με υπερπροσπάθεια του τερματοφύλακα μετά από ασταθή απόκρουσή του σε σουτ του Χατζή, κεφαλιά εξ επαφής με τον τερματοφύλακα ανήμπορο να αντιδράσει να σώζεται πάνω στη γραμμή με υπερένταση από αμυντικό, γυριστή κεφαλιά του Νικολάου να φεύγει άουτ, ενώ ήταν αφύλακτος στην μικρή περιοχή και παράλληλη του Χατζή να περνάει από το τέρμα χωρίς να μπορεί κάποιος να την σπρώξει στα δίχτυα.