ΕΠΗ

Εντός έδρας ήττα για τον Βίκο από τα Γρεβενά (video)

0

Με το ροζ φύλλο του αγώνα έφυγε από τα Γιάννενα ο Πρωτέας Γρεβενών, που στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Γ’ Εθνικής νίκησε τον «νεοφώτιστο» Βίκο Ζαγοροχώρια με 63-70.

Το ματς ήταν ντέρμπι για γερά νεύρα στο α’ μέρος, με τον Πρωτέα να ξεφεύγει στα πρώτα λεπτά, αλλά ο Βίκος έφερε τη διαφορά στον πόντο.

Παρόμοια εικόνα και στο β’ δεκάλεπτο, με τον Πρωτέα να ανοίγει τη διαφορά στους 5-6 πόντους, αλλά οι Γιαννιώτες κατάφεραν στο φινάλε να κλείσουν το ημίχρονο προηγούμενοι με 1 πόντο.

Στο β’ ημίχρονο ο Πρωτέας και πάλι πήρε μικρό προβάδισμα στο σκορ, το οποίο κατάφερε να τα φτάσει στο +12 στα τελευταία λεπτά της τρίτης περιόδου.

Ο Βίκος μπήκε να παλέψει στο τελευταίο δεκάλεπτο για να γυρίσει το ματς, αλλά η ψαλίδα δεν έκλεισε και απλά με τρίποντο από το κέντρο, οι Γιαννιώτες έριξαν τη διαφορά στο -7, με το 63-70 να είναι το τελικό αποτέλεσμα.

Τα δεκάλεπτα: 14-15, 34-33, 46-58, 63-70

ΒΙΚΟΣ ΖΑΓΟΡΟΧΩΡΙΑ (Πάνου): Μιχαήλ 4, Πανταζής 5 (1), Κάκος 2, Βάτσιος, Αντωνίου 5, Ζήκος, Τώνης, Εξαρχόπουλος 15 (2), Τζοβάρας 11 (1), Νικηφορίδης, Λάμπρου 2, Γιωτάκης 19 (1)

ΠΡΩΤΕΑΣ ΓΡΕΒΕΝΩΝ (Χασιώτης): Κλωνάρας Σ. 26, Ζήμπρας, Κλωνάρας Αλ., Μπαρτζώκας 2, Ρίγκος 10, Κολοβός, Συλλάκος 8, Κιούριας 9 (2), Μποζιάρης 7 (1), Ασλανίδης, Τζήμου 8 (1), Χατζόβουλος