ΕΠΗ

Την αποτελεσματικότερη άμυνα και επίθεση έχει ο ΠΑΣ στη Super League! (web tv)

0

Τα νούμερα της στατιστικής συνεχίζουν να δείχνουν τη συνεχή βελτίωση της ομάδας του ΠΑΣ Γιάννινα και ο πρόεδρος της Galanis Sports Data, Κώστας Γαλάνης, μιλώντας κι αυτήν την Τρίτη στην εκπομπή «Στη Λακούβα» με τον Μιχάλη Μερτζιανίδη, τόνισε ιδιαίτερα τα εντυπωσιακά στατιστικά του ΠΑΣ σε άμυνα και επίθεση!

Όπως σημείωσε ο κ. Γαλάνης, ο ΠΑΣ Γιάννινα είναι σ’ αυτές τις πρώτες αγωνιστικές η αποτελεσματικότερη ομάδα στο σκοράρισμα με 1 γκολ ανά 5 τελικές προσπάθειες, στατιστικό που είναι ανάλογο μόνο με του Ολυμπιακού!

Στη δε άμυνα είναι μακράν η καλύτερη ομάδα, δεχόμενη 1 γκολ ανά 17 τελικές προσπάθειες, με τον Ολυμπιακό να έχει αντίστοιχο στατιστικό 1 γκολ σε 13 προσπάθειες αντιπάλων. «Η πορεία του ΠΑΣ ως τώρα επιβεβαιώνεται και από τα νούμερα. Είναι δύο στατιστικά που τα κοιτάμε και παίζουν ρόλο. Πόσα σουτ θες για να σκοράρεις και πόσα σουτ σου κάνουν για να δεχτείς γκολ. Ο ΠΑΟΚ σκοράρει 1 γκολ σε 14 τελικές για να κάνουμε τη σύγκριση, δηλαδή ο ΠΑΣ σκοράρει με την τριπλή ευκολία, με τα μπάτζετ των δύο ομάδων να μη συγκρίνονται»!

Όσον αφορά την ομαδική αξιολόγηση του αγώνα του Αγρινίου, ο Παναιτωλικός ήταν λίγο καλύτερος του ΠΑΣ στο α’ μέρος (88-62 οι μονάδες αξιολόγησης), ενώ στην επανάληψη και ειδικά μετά το 60’ παύει να υπάρχει στο γήπεδο και από εκεί και μετά υπάρχει μόνο ΠΑΣ!

Στην ατομική αξιολόγηση, την υψηλότερη βαθμολογία συγκέντρωσε ο Μαμπουλού με 26 μονάδες σε μόλις 30 λεπτά συμμετοχής και ακολούθησαν οι Γαρουφαλιάς με 18 μονάδες και Γιάκος με 16.

Στο δείκτη της αμυντικής παρουσίας, ο Μπέριος είναι το νούμερο 2 αυτή τη στιγμή στο πρωτάθλημα. Στην επιθετική παρουσία νούμερο 2 είναι ο Κόντε πίσω από τον Ιντέγε του Ολυμπιακού.