ΕΠΗ

Δυσκολεύτηκαν, αλλά προκρίθηκαν οι Αμπελόκηποι!

0

Στην επόμενη φάση του κυπέλου πέρασαν οι Αμπελόκηποι, οι οποίοι νίκησαν με 0-2, αν και δυσκολεύτηκαν απέναντι στην Δαφνούλα.

Οι Αμπελόκηποι είχαν τον πλήρη έλεγχο του παιχνιδιού και την κατοχή μπάλας σε όλη την διάρκεια, αλλά δεν μπορούσαν εύκολα να διασπάσουν την πολύ καλή αμυντική λειτουργία της Δαφνούλας, με αποτέλεσμα να δυσκολευτούν να φτάσουν στην εστία του Τζελέτα.

dafnoyla-ampelokipoi-erasitexniko-2016-4

Στο Α’ ημίχρονο υπήρξαν λιγοστές φάσεις, με την ομάδα των Αμπελοκήπων να επιχειρεί κάποια σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή που κατέληγαν άουτ ή πάνω στον καλό τερματοφύλακα Τζελέτα. Στο 15’ η άμυνα της Δαφνούλας δεν έδιωξε καλά και ο Κολιάκης έκανε ένα δυνατό σουτ πάνω στο δοκάρι.

Στο 40’ ο Μπέτζιος μπήκε από πλάγια στην περιοχή περνώντας δύο παίχτες, άλλα το τελείωμα του δεν ήταν τόσο καλό και έστειλε την μπάλα αρκετά δίπλα από το κάθετο δοκάρι.

dafnoyla-ampelokipoi-erasitexniko-2016-3

Στο Β’ ημίχρονο οι Αμπελόκηποι μπήκαν για να πετύχουν το γρήγορο γκολ που θα τους έδιωχνε το άγχος. Στο 57’ με ένα φάουλ του Κολιάκη η μπάλα κατέληξε στο βάθος της εστίας και έγινε το 0-1 για την ομάδα του.

Μετά το γκολ που δέχτηκε, η Δαφνούλα άρχισε να παίρνει μέτρα στο γήπεδο και στο 65’ ο Καλλιαρέκος με μια ωραία προσπάθεια έστειλε την μπάλα δίπλα από το δοκάρι.

Στο 70’ η Δαφνούλα κέρδισε ένα φάουλ έξω από την περιοχή με τον Λαγό που έστειλε την μπάλα στην αγκαλιά του Σκανδάλη.

dafnoyla-ampelokipoi-erasitexniko-2016-2

Η ομάδα των Αμπελοκήπων δεν πίεσε ιδιαίτερα στο Β’ ημίχρονο όμως στο 76’ ο Μπέτζιος βγήκε τετ α τετ και με ένα ωραίο πλασέ ξεκαθάρισε το θέμα της προκρίσης.

Δαφνούλα: Τζελέτας, Τσιάβος, Χήτας, Οικονόμου, Στάθης, Παπαδόπουλος (Τσιάβος 56’ – Μπατσής 75’) , Λαγός, Ζιάρκας, Κατσαμπίρης (Σιόντης 38’), Κωλέτσιος, Καλλιουρέκος.

Αμπελόκηποι: Σκανδάλης, Τσίντας, Γεωργίου, Παππάς, Δουμάς, Kaja, Διαμαντόπουλος (Μερκουριάδης 77’), Νιτσίακος, Μπέτζιος, Κολίακης (Σκεντέρης 76’), Λιπιώτης (Τσιφτσής 75’).

Ρεπορτάζ: Αλέξανδρος Αναγνωστόπουλος