ΕΠΗ

Στους «8» με τεσσάρα οι Λογγάδες

0

Στη Ζωοδόχο η τοπική ομάδα και οι Λογγάδες διασταύρωσαν τα «ξίφη» τους για την φάση των «16» του Κυπέλλου. Οι φιλοξενούμενοι ήταν ανώτεροι και πανηγύρισαν μια  δίκαιη πρόκριση στην επόμενη φάση, επικρατώντας με 0-4.

Στο πρώτο ημίχρονο οι Λογγάδες είχαν την κατοχή, ενώ η Ζωοδόχος «χτυπούσε» με αντεπιθέσεις. Η πρώτη ευκαιρία έγινε στο 16’. Ο Δραγάτης γύρισε μέσα στην περιοχή, όμως το σουτ που επιχείρησε πέρασε αρκετά πάνω από την εστία του Χαλκίδη. Η πρώτη φορά που οι γηπεδούχοι ανησύχησαν τον Γκουγιάννο ήταν στο 20’, όταν ο Ανδρέου έκανε το σουτ έξω από την περιοχή αλλά αυτός μπλόκαρε εύκολα. Εξι λεπτά αργότερα οι Λογγάδες πήραν κεφάλι στο σκορ. Ο Δραγάτης εκτέλεσε το φάουλ λίγο μπροστά από το κέντρο, με τον Δάλλα να παίρνει την κεφαλιά και τον Φαή να νικάει με σουτ τον Χαλκίδη (ο οποίος φέρει ευθύνη), γράφοντας το 0-1.

Στο 30’ ο Δάλλας έβγαλε κάθετη μπαλιά στον Δραγάτη , αλλά το τελείωμά του δεν ήταν καλό και ο Χαλκίδης μπλόκαρε εύκολα. Στο 31’ η Ζωοδόχος έχασε την μεγαλύτερη ευκαιρία της στο πρώτο μέρος. Ο Γιόγιακας έκανε εξαιρετική ατομική ενέργεια, βρέθηκε απέναντι στον Γκουγιάννο, ο οποίος του αρνήθηκε το γκολ. Στο 41’ οι γηπεδούχοι άγγιξαν ξανά το γκολ. Ο Πρεμέτης βρήκε με απίθανη κάθετη μπαλιά τον Ανδρέου, αλλά δεν έπιασε καλά το σουτ με τον Γκουγιάννο να μπλοκάρει την μπάλα με άνεση. Η τελευταία ευκαιρία στο πρώτο μέρος άνηκε στους φιλοξενούμενους. Ο Στάθης επιχείρησε το συρτό σουτ έξω από την περιοχή, αναγκάζοντας τον Χαλκίδη να πραγματοποιήσει μια δύσκολη επέμβαση.

zoodoxos-loggades-erasitexniko-2016-2

Οι Λογγάδες μπήκαν… φουριόζοι στο δεύτερο ημίχρονο και κατάφεραν να πάρουν διαφορά ασφαλείας στο 47’. Έπειτα από εκτέλεση φάουλ από τα αριστερά, ο Τσιος εκμεταλλεύτηκε τη σύγχυση στην περιοχή και από κοντά δεν δυσκολεύτηκε να γράψει το 0-2.

Στο 56’ η Ζωοδόχος έχασε σημαντική ευκαιρία να μειώσει το σκορ. Ο Γκούντας εκτέλεσε το κόρνερ, με την μπάλα να φτάνει στον Ντίνο που από το ύψος του πέναλτι έκανε κακό τελείωμα, δίνοντας τη δυνατότητα στον Γκουγιάννο να μπλοκάρει εύκολα. Στο 67’ έγινε μια φάση που προκάλεσε θύελλα διαμαρτυριών από την πλευρά των γηπεδούχων. Ο Πρεμέτης Π. αντίκρισε την δεύτερη κίτρινη κάρτα με τους ανθρώπους της Ζωοδόχου να διαμαρτύρονται πολύ έντονα στον διαιτητή. Από εκείνο το σημείο και έπειτα οι Λογγάδες οπισθοχώρησαν δίνοντας χώρο στη Ζωοδόχο και «χτυπούσαν» στις αντεπιθέσεις. Στο 70’ ο Αγκας έστρωσε στον Γκόλια , αλλά το σουτ του απομάκρυνε με τις γροθιές ο Χαλκίδης. Τρία λεπτά μετά ο Χαλκίδης έκανε λάθος έξοδο, όμως η λόμπα που επιχείρησε ο Μπάγιας δεν βρήκε στόχο. Στα τελευταία λεπτά οι Λογγάδες έδωσαν διαστάσεις θριάμβου στη νίκη τους. Στο 84’ ο Γκόλιας έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά και ο Αγκας έχασε σπουδαία ευκαιρία, καθώς μπροστά από την εστία έστειλε την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Έπειτα από δυο λεπτά έγινε το 0-3.

Ο Αγκας βγήκε στην αντεπίθεση, έβγαλε τη σέντρα από δεξιά και ο Βλάχος στην προσπάθειά του να απομακρύνει έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του. Στο 88’ σε νέα αντεπίθεση ο Μάντζος πέρασε τον Βλάχο έδωσε στον Μπάγια που του πάτησε εξαιρετικά και «εκτέλεσε» τον Χαλκίδη, γράφοντας το τελικό 0-4.

Οι συνθέσεις των ομάδων

Ζωοδόχος: Χαλκίδης, Νάσιος (51’ Σιώτας), Γκούντας, Βλάχος, Δημητρίου, Τσιότσικας, Πρεμέτης Π., Πρεμέτης Α., Γιόγιακας, Ντίνος, Ανδρέου (62’ Βλάχος)

Τιταν Λογγάδων: Γκουγιάννος, Αγκας, Τσιος, Φαής, Λαδιάς, Γκόλιας, Στάθης, Δάλλας, Μπάγιας, Δραγάτης (72’  Νάσιος), Δραγάτης (53’ Μάντζος)

Διαιτητής: Τάσης Γ.
Α’ βοηθός διαιτητή: Τασιούλας Π.
Β’ βοηθός διαιτητή: Σιαμέτης Α.

Ρεπορτάζ: Κώστας Τσούκας