ΕΠΗ

Λευκή ισοπαλία για την Κ-20 του ΠΑΣ Γιάννινα

0

Ισόπαλη χωρίς τέρματα έληξε η αναμέτρηση ανάμεσα σε ΠΑΣ Γιάννινα και Αστέρα Τρίπολης για το πρωτάθλημα της Κ-20.
Στο πρώτο μέρος οι δυο ομάδες αναλώθηκαν σε παιχνίδι κέντρου και οι φάσεις μπροστά στις δυο εστίες ήταν ελάχιστες. Στο 12’ ο Μπαστιανός έκανε το διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή, με την μπάλα να περνάει δίπλα από το κάθετο δοκάρι του Κολιοφούκα. Η πρώτη στιγμή που ο ΠΑΣ Γιάννινα απείλησε τον Τσίφτση ήταν στο 33’. Ο Ζιώγας γύρισε ωραία το σώμα του έξω από την περιοχή, όμως το σουτ που επιχείρησε πήγε στην αγκαλιά του Τσίφτση. Η τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου άνηκε στους φιλοξενούμενους. Ο Συρεγγέλας στο 39’ εκτέλεσε το φάουλ έξω από την περιοχή, αλλά την μπάλα μπλόκαρε εύκολα ο Κολιοφούκας.

Στο δεύτερο μέρος ο ΠΑΣ Γιάννινα ανέβασε την απόδοσή του και στο φινάλε θα μπορούσε να πάρει το τρίποντο. Ο Αστέρας Τρίπολης ήταν αυτός που απείλησε πρώτος στο 54’ όταν ο Απειρανθίτης έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, το οποίο κατέληξε άουτ. Δυο λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι έχασαν την μεγαλύτερη ευκαιρία τους. Ο Μπαστιανός πήρε την μπάλα πίσω από το κέντρο, πέρασε τέσσερις παίκτες, βρέθηκε απέναντι στον Κολιοφούκα, αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι καθώς πέρασε ελάχιστα άουτ από το κάθετο δοκάρι. Από εκείνο το σημείο ο ρυθμός έπεσε. Στο τελευταίο τέταρτο όμως ο ΠΑΣ Γιάννινα ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του, χάνοντας τέσσερις κλασικές ευκαιρίες για να πάρει το τρίποντο. Στο 79’ ο Μούτσιος έκανε το μακρινό σουτ με την μπάλα να περνάει λίγο δίπλα από το κάθετο δοκάρι του Τσίφτση. Στο 83’ ο Σιχλοιμήρης σπατάλησε την σπουδαιότερη ευκαιρία της ομάδας του. Ο Μούτσιος τον έβγαλε απέναντι στον αντίπαλο γκολκίπερ, ο οποίος τον νίκησε κρατώντας το 0-0. Ένα λεπτό αργότερα -ξανά- ο Μούτσιος πέρασε εξαιρετική μπαλιά στον Γκλεγκλέ που μπήκε στην περιοχή, αλλά και πάλι ο Τσίφτσης είπε «όχι». Στην τελευταία φάση του αγώνα ο ΠΑΣ Γιάννινα έφτασε μια ανάσα από το γκολ. Ο Καινούργιος εκτέλεσε το κόρνερ με τον Ζιώγα να παίρνει την κεφαλιά, η μπάλα στρώθηκε στον Ψαρρά ο οποίος έκανε την προβολή, αλλά οι παίκτες του Αστέρα Τρίπολης έδιωξαν δύσκολα.

Οι συνθέσεις των ομάδων

ΠΑΣ Γιάννινα: Κολιοφούκας, Μούτσιος, Καινούργιος, Ζήκος, Μαυροπάνος, Τσιέπας (46’ Ψαρράς), Σιουκουλάνη, Μασούρας, Ζιώγας, Ψαρράς (72’ Σιχλοιμήρης), Μπιμπάι (46’ Γκλεγκλές)

Αστέρας Τρίπολης: Τσίφτσης, Τσέκος, Μπινιώρης, Ζήσης, Μακροστέργιος, Κοντογιαννόπουλος, Νικολακόπουλος (69’ Καραμήτος), Νάτσης, Συρεγγέλας (80’ Διαμαντόπουλος), Απειρανθίτης (57’ Assen), Μπαστιανός

Ρεπορτάζ:Κώστας Τσούκας