image description

Τη δεύτερη συνεχόμενη ήττα εντός έδρας γνώρισε ο Α.Ο. Ιωαννίνων, καθώς το απόγευμα του Σαββάτου, στο Κλειστό της Λιμνοπούλας, δεν ξεπέρασε το εμπόδιο του Φαίακα Κέρκυρας, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της Α2 κατηγορίας (2ος Όμιλος), του πρωταθλήματος χάντμπολ.

Ο ΑΟΙ, από τον οποίο απουσίαζε ο Ζαμπαλάς, έχασε κυρίως εξαιτίας των χαμένων ευκαιριών που είχε στο δεύτερο ημίχρονο να πάρει μια διαφορά ασφαλείας, από την μαχητική ομάδα του Φαίακα, όταν οι παίκτες του Κώστα Χαρίση δεν αξιοποίησαν την εξαιρετική άμυνα, χάνοντας σίγουρα γκολ σε τρεις συνεχόμενους αιφνιδιασμούς.

aoi-faiakas-2016-3

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 1-3 στο 10’ και 5-7 στο 20’, ενώ από το 22’ και έπειτα ο ΑΟΙ, κατάφερε να επανακάμψει κάνοντας το 8-9 στο 25’ και ισοφαρίζοντας το ματς στο 12-12, με την εκπνοή του ημιχρόνου.

Οι παίκτες του Κώστα Χαρίση, έπαιξαν πολύ δυνατή και αποτελεσματική άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο και στο 35΄προηγήθηκαν με ένα γκολ διαφορά.

Στη συνέχεια και παρά το γεγονός πως ο Φαίκας, προηγήθηκε και πάλι, οι γηπεδούχοι, ισοφάρισαν το σκορ στο 20-20 στο 50’ και σε αυτό το σημείο η πολύ καλή άμυνα και οι αποκρούσεις του Μέλλου, έδωσαν την ευκαιρία για αιφνιδιασμούς, τους οποίους όμως οι παίκτες του ΑΟΙ δεν μετέτρεψαν σε γκολ, με αποτέλεσμα η Κέρκυρα να εκμεταλλευτεί τη δυστοκία των Γιαννιωτών και να κάνει στα τελευταία δυο λεπτά το τελικό 21-23.

Διαιτητές: Νάσκος – Χαρίτσος.

aoi-faiakas-2016-1

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 1-3, 3-4, 5-7, 8-9, 12-12 (ημ.), 15-14, 16-17, 17-18, 20-20, 21-21, 21-23 (τελ.).

Α.Ο. Ιωαννίνων (Κώστας Χαρίσης): Μέλλος, Μόσχος, Νάκος (3), Εφαπλωματάς, Γότσης (1), Κοσσάρας (2), Τζούκας (3), Χριστακόπουλος (5), Σκανδάλης (5), Εξάρχου, Σισμανίδης (2), Τσολίγκας, Ζιώγος, Σήτας, Γκρουίδης Λ. Γκρουίδης Β.

Φαίκας Κέρκυρας (Σπύρος Κουλούρης): Δάσκαλος, Γεωργιάδης, Δημητρέλος, Ριγανάς (5), Τσιλιμπάρης, Κουλούρης, Ασμάνογλου, Βάγιας (4), Τσόνας, Μπαρουμάς (3), Παγωνίδης (2), Κυριακίδης (1), Κορακιανίτης (2), Δέλλης (4), Λινάρδος, Καραμανλής (2).