ΕΠΗ

Ασταμάτητος ο ΑΓΣΙ, νίκησε και την Καλαμαριά – Ήττα στην Πρέβεζα ο Βίκος

0

Ούτε η Καλαμαριά μπόρεσε να βάλει στοπ στο σερί του ΑΓΣΙ, που έφτασε στις 4 νίκες στο πρωτάθλημα μπάσκετ της Γ’ Εθνικής και συνεχίζει ακλόνητος στην κορυφή, μ’ έναν «συγκάτοικο» λιγότερο, αφού η Ελίμεια ηττήθηκε!

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι και πήραν προβάδισμα στο πρώτο δεκάλεπτο με 14-22, αλλά οι παίκτες του Σοφοκλή Τσουκανέλη συνήλθαν γρήγορα, ροκάνισαν τη διαφορά και έκλεισαν το α’ ημίχρονο προηγούμενοι με 1 πόντο διαφορά, 37-36.

Στο β’ μέρος οι δύο ομάδες μπήκαν με την προοπτική της συνέχισης ενός αγώνα-ντέρμπι, αλλά ο ΑΓΣΙ έπιασε πολύ καλά ποσοστά ευστοχίας και περιόρισε πολύ αμυντικά τους φιλοξενούμενους που είχαν λάθη, αλλά και άστοχα σουτ. Έτσι ο ΑΓΣΙ ξέφυγε με +11, σε 57-46.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η Καλαμαριά διόρθωσε τα ποσοστά της στην επίθεσή της, όχι όμως την άμυνά της, με συνέπεια να μειώσει στο σκορ ακόμα και στον 1 πόντο, αλλά τελικά ηττήθηκε από τον ΑΓΣΙ με 75-69, καθώς στις ειδικές καταστάσεις, ένα γκολ φάουλ του Φίλιου και 3/4 βολές του Αυγερινού διαμόρφωσαν το τελικό 75-69.

Τα δεκάλεπτα: 14-22, 37-36 (ημιχρ.), 57-46, 75-69

ΑΓΣΙ (Τσουκανέλης): Πάτρας 12, Αυγερινός 23 (3) Μάκης 9 , Γεωργίου 3, Μπαρτζώκας 9, Φίλιος 4, Καρασίμος, Μουζακίτης 7, Θώδης 6, Μάντζιος 2.

ΚΑΛΑΜΑΡΙΑ (Γεωργιάδης): Χατζής, Αποστόλου 12, Γαϊτανίδης, Σουλούγκας 7, Χατζημιχαηλίδης 6, Αναστασίου 14, Μωυσίδης 2, Ρέμπελος, Καλαμπόκης 2, Δοξάκης 11, Χατζίδης 15

Εύκολα πήρε το ηπειρώτικο ντέρμπι η Νικόπολη

Στο ηπειρώτικο ντέρμπι της Γ’ Εθνικής, η Νικόπολη, εμφανώς καλύτερη του Βίκου, επικράτησε με 79-45. Η Νικόπολη ήταν καταιγιστική και πήρε προβάδισμα με 15-0 (!), αλλά ο Βίκος κατάφερε να αντιδράσει, μείωσε αρχικά σε 17-9 και έκλεισε το 10λεπτο στο -4 (22-18)

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, με 3 απανωτά τρίποντα η Νικόπολη αύξησε τη διαφορά και πάλι και πήρε καθαρό «κεφάλι» στο σκορ με 43-28 στο ημίχρονο.

Στο ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου, ο Βίκος κόλλησε στο σκοράρισμα και η Νικόπολη ξέφυγε με 62-36 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, ενώ η τελευταία περίοδος ήταν τυπικής διαδικασίας, με τη Νικόπολη να παίρνει το ροζ φύλλο με τελικό σκορ 79-45.

Δεκάλεπτα: 22-18, 43-28 (ημιχρ.), 62-36, 79-45.

Διαιτητές: Κατωτικίδης-Παπανικολάου

Νικόπολη Πρέβεζας (Παπίρης): Βαβέτσης, Αργυρός 10, Κιτσαντάς 7, Τσιτσώνης 11, Βαγενάς 13, Πολίτης 6, Παπαμιχαήλ 4, Παπαδημητρίου 2, Μενιουδάκης 3, Μακρόπουλος 11, Αγραπιδάκης, Μπάλλας 12.

Βίκος Ζαγοροχώρια (Πάνου): Τώνης 2, Πανταζής 16, Κάκος, Βάτσιος 2, Αντωνίου 2, Τάσσης, Κιμισκίδης, Εξαρχόπουλος 7, Τζοβάρας 4, Παπαγγελής, Λάμπρου, Γιωτάκης 12.