ΕΠΗ

Δυσκολεύτηκε, αλλά πήρε πολύτιμο «τρίποντο» ο ΑΟΒ

0

Το Βελισσάριο επικράτησε δύσκολα με 1-0 της Αγίας Μαρίνας για την 9η αγωνιστική της Hall of brands Α’ κατηγορίας . Οι δυο ομάδες είχαν από ένα ημίχρονο. Ο πρωταθλητής ΑΟΒ ήταν ανώτερος στο πρώτο μέρος και προηγήθηκε με τον Πανίδη στο 35’. Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους στο δεύτερο ημίχρονο και ανησύχησαν αρκετές φορές τον Μάντζιο. Με αυτή τη νίκη το σύνολο του Ανέστη Ζώη έφτασε τους 20 βαθμούς, ενώ η Αγία Μαρίνα παραμένει σε δεινή θέση, καθώς βρίσκεται στην προτελευταία θέση με 4 βαθμούς.

Το ματς

Στο πρώτο ημίχρονο, ο ΑΟΒ είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης. Η κατοχή ήταν συντριπτικά υπέρ του, αλλά αδυνατούσε να δημιουργήσει κλασικές ευκαιρίες. Στο 5’ ο Κολιός εκτέλεσε το φάουλ από τα δεξιά, η μπάλα πέρασε απ’ όλους, όμως κατέληξε δίπλα από το δοκάρι του Μπάρκα. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Πάνου έκανε το σουτ έξω από την περιοχή, αλλά δεν βρήκε στόχο. Στο 10’ ο Νικολάου έκανε τη σέντρα, ο Κολιός την προβολή με την μπάλα να καταλήγει στην αγκαλιά του Μπάρκα. Μετά από το εκρηκτικό ξεκίνημά του το Βελισσάριο έριξε ρυθμό και η επόμενη φάση σημειώθηκε στο 22’. Ο Νικολάου έβγαλε τη σέντρα με τον Μπιστιόλη να κάνει το σουτ και την μπάλα να καταλήγει άουτ. Η Αγία Μαρίνα δεν μπορούσε να κρατήσει μπάλα, αλλά βρέθηκε μια ανάσα από το να προηγηθεί. Από λάθος του Πανίδη ο Μιχαήλ βρέθηκε απέναντι στον Μάντζιο, όμως το σουτ που επιχείρησε πέρασε δίπλα από το κάθετο δοκάρι. Ένα λεπτό μετά το Βελισσάριο απείλησε. Ο Μπούρμπος δοκίμασε το πόδι του έξω από την περιοχή και ο Μπάρκας απομάκρυνε δύσκολα σε κόρνερ. Ο Πανίδης από μοιραίος -που πήγε να γίνει λίγα λεπτά πριν-  έγινε… ωραίος, καθώς στο 35’ έβαλε μπροστά στο σκορ την ομάδα του. Σε εκείνο το σημείο βρέθηκε απέναντι στον Μπάρκα και δεν δυσκολεύτηκε να ανοίξει το σκορ. Αυτή ήταν και η τελευταία αξιοσημείωτη φάση στο πρώτο μέρος.

Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα της αναμέτρησης άλλαξε άρδην. Η Αγία Μαρίνα ήταν ανώτερη και δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες. Στο 46’ ο Παπαγιάννης έκανε το σουτ έξω από την περιοχή με τον Μάντζιο να μπλοκάρει. Στο 55’ ο Μπούρμπος έκανε σέντρα-σουτ, αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι, περνώντας δίπλα από την εστία του Μπάρκα. Στο 57’ οι φιλοξενούμενοι έφτασαν μια ανάσα από την ισοφάριση. Ο Παπαγιάννης εκμεταλλεύτηκε το μπέρδεμα στην άμυνα των γηπεδούχων, έκανε το σουτ, είδε όμως τον Μάντζιο να του αρνείται το 1-1. Στην αμέσως επόμενη φάση ο Μιχαήλ έκανε εξαιρετικό σουτ έξω από την περιοχή, αλλά -ξανά- ο Μάντζιος κράτησε ανέπαφη την εστία του με δύσκολη επέμβαση. Η επόμενη φάση έγινε στο 77’, όταν ο Μπιστιόλης επιχείρησε το σουτ μέσα από την περιοχή, με την μπάλα να περνάει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Μπάρκα. Στο 86’ η Αγία Μαρίνα έχασε την τελευταία της ευκαιρία για να μην φύγει με σκυμμένο το κεφάλι. Ο Μιχαήλ δοκίμασε να νικήσει τον Μάντζιο έξω από την περιοχή, με τον γκολκίπερ των γηπεδούχων να λέει ξανά «όχι». Η τελευταία ευκαιρία ανήκει στην ομάδα του Ανέστη Ζώη,  στο 88’ ο Μπιστιόλης έστρωσε στον Κλιτσινάρη, το σουτ που επιχείρησε όμως κατέληξε αρκετά άουτ.

Οι συνθέσεις των ομάδων

Βελισσάριο (Ζώης): Μάντζιος, Πάνου, Ασωνίτης, Πανίδης, Λώλης, Τσακανίκας, Μπιστιόλης, Μπούρμπος (80’ Νούσης), Κολιός (90’ Αλεξίου), Νικολάου (52’ Γιαννόπουλος), Κλιτσινάρης

Αγιά Μαρίνα (Μπόλος): Μπάρκας, Likaj, Ρίζος, Παππάς, Λαγκαβάνης, Μπομπάι, Σταμάτης, Μπισέλας, Παπαγιάννης, Μιχαήλ, Καμονάς (31’ Βρόσγος, 67’ Γαβρίλας)

Διαιτητής: Πάνος Ι.
Α’ βοηθός διαιτητή: Αντωνίου Β.
Β’ βοηθός διαιτητή: Πάνος Σ.
Γήπεδο: Στάθης Τσανακτσής

Ρεπορτάζ: Κώστας Τσούκας