ΕΠΗ

Επιτέλους νίκη για τον Βίκο Ζαγοροχώρια! (web tv)

0

Μετά από 4 αγωνιστικές χωρίς νίκη, ο Βίκος Ζαγοροχώρια πήρε το πρώτο του ροζ φύλλο στο πρωτάθλημα μπάσκετ ανδρών της Γ’ Εθνικής κόντρα στην Ευκαρπία και ευελπιστεί πλέον να ξεκολλήσει από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας, βάζοντας τα θεμέλια μιας καλύτερης πορείας.

Ο κόσμος που βρέθηκε στις εξέδρες του ΕΑΝΚΙ, μπορεί να μην είδε ένα πολύ θεαματικό παιχνίδι, αλλά ήταν αγωνιώδες, με διακυμάνσεις στο σκορ και κρίθηκε στο τελευταίο λεπτό, όπου η ψυχραιμία των παικτών του Νίκου Πάνου και η αστοχία της Ευκαρπίας, έφεραν τη νίκη με 54-50.

Το ματς ξεκίνησε ιδανικά για τον Βίκο, που έβρισκε εύκολα διαδρόμους προς το καλάθι και περιόρισε αρκετά τους φιλοξενούμενους με καλή αμυντική απόδοση. Οι Γιαννιώτες πήραν προβάδισμα με 17-11, αλλά από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά η Ευκαρπία ξαναμπήκε στο παιχνίδι, έμενε κοντά στο σκορ και με το κλείσιμο του ημιχρόνου ισοφάρισε σε 29-29.

Στο β’ ημίχρονο, οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο. Η Ευκαρπία κατάφερε 1 λεπτό πριν το φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου να πάρει για πρώτη φορά προβάδισμα στο σκορ, αλλά ο Βίκος είχε το τελευταίο καλάθι της περιόδου και προηγήθηκε με 38-37.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι με πολύ δυνατή άμυνα και πολλά κερδισμένα ριμπάουντ κατάφεραν να ξεφύγουν με 40-46, αλλά στα τελευταία 3 λεπτά ο Βίκος έπαιξε με περισσότερο μυαλό, εκμεταλλεύτηκε τα λάθη των Θεσσαλονικέων και στις βολές ευτύχησε να είναι πιο ψύχραιμος, με αποτέλεσμα να ξαναπεράσει μπροστά στο σκορ και να κλείσει το ματς στο 54-50.

Ευτράπελα με το φωτεινό πίνακα!

xronometro-eanki

Για πολλοστή φορά ο «υπερσύγχρονος» φωτεινός πίνακας του κλειστού δεν λειτούργησε, με συνέπεια το ματς να γίνει μ’ ένα μόνο μικρό χρονόμετρο και μία τηλεόραση που έδειχνε το σκορ, αλλά ακόμα κι αυτά σταμάτησαν να δουλεύουν 2 φορές στο ματς!

Υποτίθεται ότι η αλλαγή έγινε για να εκσυγχρονιστεί το κλειστό, αλλά «εχθρός του καλού αποδείχτηκε το καλύτερο». Εκτός της μεγάλης καθυστέρησης έναρξης ενός ακόμη ματς, προκλήθηκε πρόβλημα και στις ομάδες, που συχνά-πυκνά έχαναν το χρόνο και σούταραν εκπρόθεσμα. Ο Βίκος, που στο β’ ημίχρονο είχε πλάτη το μοναδικό χρονόμετρο, λίγο έλειψε να χάσει τον αγώνα, καθώς του έμεινε πολλές φορές η μπάλα στα χέρια στη λήξη των 24 δευτερολέπτων. Δεν ξέρουμε αν είναι τόσο «διαστημικής» τεχνολογίας αυτός ο πίνακας, αλλά οι ομάδες πλήρωσαν και συνεχίζουν να πληρώνουν αδρά για την αλλαγή του.

Τα δεκάλεπτα: 17-11, 29-29 (ημιχρ.), 38-37, 54-50

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΒΙΚΟΣ ΖΑΓΟΡΟΧΩΡΙΑ (Πάνου): Μιχαήλ 3 (1), Πανταζής 8 (1), Κάκος, Βάσιος 2, Αντωνίου 8, Τάσσης 2, Κιμισκίδης, Εξαρχόπουλος 14 (2), Τζοβάρας 8, Ζήκος, Λάμπρου, Γιωτάκης 9

Π.Σ.ΕΥΚΑΡΠΙΑ (Γκένογλου): Ψευτόγκας 5 (1), Πούλιος, Κολότσιος 5, Θεοδωρόπουλος, Κοσμίδης, Μπάρκος, Ταπάνης 6 (2), Χολέβας 14, Βενετίδης, Απιδόπουλος 5 (1), Ουλοσίδης 10, Γκαβέζος 5 (1)