ΕΠΗ

Ο «σεληνιασμένος» ΠΑΣ Κράψης διέλυσε την Πίνδο Κόνιτσας

0

Ποιο ντέρμπι; Ο ΠΑΣ Κράψης μετέτρεψε σε… πάρτι το ματς με την πολύ κακή Κόνιτσα την οποία συνέτριψε με 4-1, περνώντας τη στο βαθμολογικό πίνακα. Οι γηπεδούχοι πραγματοποίησαν ένα «τρελό» πρώτο ημίχρονο, στο οποίο πέτυχαν όλα τους τα γκολ. Ζήσης, Αντωνίου, Κουκοδήμος και Κολοβός οι σκόρερ των νικητών, ενώ για την Κόνιτσα που όταν «ξύπνησε» ήταν πολύ αργά, το γκολ της τιμής πέτυχε ο Μουρεχίδης.

Το ματς

Στο πρώτο ημίχρονο μια ομάδα υπήρχε στο γήπεδο και αυτή ήταν ο ΠΑΣ Κράψης, που μπήκε «σεληνιασμένος» στην αναμέτρηση και από το πρώτο δεκάλεπτο είχε πάρει διαφορά ασφαλείας. Μόλις στο 2’ οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να ανοίξουν το σκορ. Ο Αλεξίου βρέθηκε μέσα στην περιοχή, έβγαλε τη σέντρα και ο Ζήσης με κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι έγραψε το 1-0. Η Κόνιτσα αδυνατούσε να κρατήσει την μπάλα και στο 10’ βρέθηκε να χάνει με 2-0. Ο Κολοβός έκανε τη σέντρα από τα αριστερά με τον Παλιάγκα να σπάει με κεφαλιά στον Αντωνίου που με σουτ από κοντινή απόσταση διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Στο 18’ από λάθος της άμυνας, ο Ζήσης σούταρε μέσα από την περιοχή, αλλά ο Μούρας μπλόκαρε. Η πρώτη απειλητική στιγμή των φιλοξενούμενων ήταν στο 25’, όταν ο Δημόπουλος εκτέλεσε το φάουλ έξω από την περιοχή, όμως ο Κάτσενος μπλόκαρε. Στο 35’ οι γηπεδούχοι «καθάρισαν» το παιχνίδι. Η άμυνα της Κόνιτσας δεν έδιωξε την μπάλα μετά από εκτέλεση φάουλ, ο Κουκοδήμος το εκμεταλλεύτηκε έκανε το τελείωμα με τους παίκτες των φιλοξενούμενων να απομακρύνουν πάνω στη γραμμή. Ο διαιτητής έδειξε σέντρα, με την Κόνιτσα να διαμαρτύρεται ότι η μπάλα δεν πέρασε ολόκληρη την γραμμή. Ο ΠΑΣ Κράψης συνέχισε με το πόδι στο γκάζι και στο 43’ πέτυχε το 4-0. Ο Βλάχος πήγε να διώξει, πέτυχε… αέρα με τον Κολοβό να βγαίνει απέναντι στον Μούρα και να πετυχαίνει το τέταρτο γκολ της ομάδας του.

paskrapsis-konitsa-erasitexniko-2016-1

Στο δεύτερο ημίχρονο η Κόνιτσα ανέβασε την απόδοσή της, αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να πετύχει το γκολ της τιμής. Στο 62’ ο Μουρεχίδης με ένα φανταστικό σουτ έξω από την περιοχή, άφησε «άγαλμα» τον Κάτσενο και μείωσε. Στο 70’ ο Δημόπουλος εκτέλεσε το φάουλ έξω από την περιοχή, η μπάλα έσκασε μπροστά στον Κάτσενο, που με υπερένταση απομάκρυνε σε κόρνερ. Η πρώτη αξιόλογη ευκαιρία των γηπεδούχων στο δεύτερο μέρος σημειώθηκε στο 82’. Ο Γεωργούλης έκανε πολύ ωραία ενέργεια, όμως το σουτ που επιχείρησε πέρασε ελάχιστα άουτ από το δοκάρι του Μούρα. Η τελευταία στιγμή του αγώνα ανήκει στον ΠΑΣ Κράψης. Στο 88’ ο Γεωργούλης βγήκε τετ α τετ με τον Μούρα, έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι καθώς πέρασε λίγο δίπλα από το κάθετο δοκάρι.

Με αυτή τη νίκη οι γηπεδούχοι έφτασαν τους 9 βαθμούς, ενώ οι φιλοξενούμενοι έμειναν στους 7.

Οι συνθέσεις των ομάδων

ΠΑΣ Κράψης: Κάτσενος Μ., Χατζόπουλος, Καλές, Παλιάγκας, Αντωνίου, Κουκοδήμος, Γιαννακούλης, Ζήσης (72’ Κατσάνος), Κολοβός (61’ Γεωργούλης), Αλεξίου (86’ Κάτσενος Ε.), Κολιούσης

Πίνδος Κόνιτσας: Μούρας, Ράγγας (87’ Βλάχος Π.), Χαλούλος Δ., Πορφύρης (87’ Ρούστα), Βλάχος Π., Πιατσούρας (40’ Βλάχος Χ.), Πούλιος, Χαλούλος Σ., Κίτσος, Δημόπουλος, Μουρεχίδης

Διαιτητής: Θάνος Δ.
Α’ βοηθός διαιτητή: Σιαμέτης Α.
Β’ βοηθός διαιτητή: Πάνος Σ.
Γήπεδο: Στάθης Τσανακτσής

Ρεπορτάζ: Κώστας Τσούκας