ΕΠΗ

Ασημένιο στους παμπαίδες ο Κοσμάς του ΑΣΦΕΑ

0

Για 2η φορά φέτος, ( 1η ήταν στο πανελλήνιο τουρνουά της Σίνδου),  βρέθηκε στον  τελικό των μίνι παμπαίδων ο Γιώργος Κοσμάς και κατέκτησε πάλι το ασημένιο μετάλλιο, αφού ηττήθηκε με 3-0 από τον αθλητή του Α.Σ.Ε.Α. Βόχα-Κορίνθου Ραφαήλ-Παναγιώτη Δήμο.

Ο Άγγελος Ντρούβας, ο 2ος Γιαννιώτης αθλητής στην ίδια κατηγορία, που είχε κατακτήσει το κύπελλο στη Σίνδο στους μίνι παμπαίδες με αντίπαλο το συναθλητή του Γιώργο, περιορίστηκε στη 5η θέση, αφού ηττήθηκε οριακά με 3-2 στον καθοριστικό αγώνα  για την 4άδα.

Στην Βέροια οι συμμετοχές ήταν  250 αθλητές και αθλήτριες και 53 συνολικά σωματεία  συμμετείχαν  στη  μεγάλη γιορτή του πινγκ-πονγκ,  σ’ ένα πολύ ωραίο κλειστό γυμναστήριο και με τις κερκίδες γεμάτες από φίλους του αθλήματος. Πέντε περιφερειακά σωματεία είχαν αθλητή τους σε ένα από τους  οκτώ ηλικιακούς τελικούς.

Ο Α.Σ. Φ.Ε.Α. Ιωαννίνων ήταν ένα από αυτά τα 5  περιφερειακά σωματεία. Όλοι οι  Γιαννιώτες αθλητές-τριες πραγματοποίησαν  εξαιρετικές εμφανίσεις  έδωσαν το παρών στις επτά από τις  οκτώ ηλικιακές κατηγορίες που διεξήχθησαν. Επίσης οι περισσότεροι κατέλαβαν υψηλές θέσεις, ανεξάρτητα αν έφτασαν στα μετάλλια. Αναλυτικά :

Παμπαίδες : Ο Χρήστος Κοντοδήμας  (Ε’ Δημοτικού) πέτυχε 3 νίκες και 4 ήττες. Όλες  οι ήττες  έγιναν με 3-2.

Παγκορασίδες:  Η Ελεάννα Παπαδοπούλου πέρασε ως 1η από τον όμιλο της πετυχαίνοντας 3 νίκες. Στη φάση των νοκ-άουτ στον 1ο καθοριστικό αγώνα ηττήθηκε με 3-1 και δεν μπήκε στην 8άδα, στη συνέχεια πέτυχε 3 νίκες και κατέλαβε την 9η θέση.

Παίδες: Χρήστος Ντασταμάνης  (Α΄Γυμνασίου) πέρασε ως 2ος τον όμιλο του, έφθασε 16άδα.

Γιάννης Κουντούρης (Α’ Γυμνασίου) πέρασε ως 2ος στο όμιλο του, στη συνέχεια έκανε 2 νίκες, 2 ήττες

Γιώργος Λισγάρας (Α’ Γυμνασίου) έμεινε 3ος στον όμιλο του με 2 ήττες, στη φάση των νοκ –άουτ πέτυχε 3 νίκες , 1 ήττα.

Ανδρέας Παπαγεωργίου (Β’ Γυμνασίου) οριακά δεν πέρασε ως 2ος από τον όμιλο του.

Γεώργιος Φίλης (Β’ Γυμνασίου) έμεινε 4ος στον όμιλο του συνέχισε για τους αγώνες διαβάθμισης.

Δημοσθένης Παπαδόπουλος (Γ’ Γυμνασίου) και Δημήτρης Ζούμπας (Γ’ Γυμνασίου) πολύ καλές εμφανίσεις, οριακά  όμως δεν κατάφεραν  να πάρουν τη 2η προνομιούχα θέση του ομίλου τους και  συνέχισαν στους αγώνες διαβάθμισης.

Έφηβοι : Ο Πέτρος Ακρίβης  και ο Χρήστος Κίτσος  έμειναν 3οι στον όμιλο τους . Στη φάση των νοκ-άουτ  πέτυχαν 2 νίκες,  2 ήττες  και  4 νίκες, 1 ήττα αντίστοιχα.

Νεάνιδες : Η Δανάη Χριστοδούλου οριακά έχασε τη 2η θέση του ομίλου της, συνέχισε με τους αγώνες διαβάθμισης,  κατέλαβε τη 10η θέση.

Νέοι  Άνδρες :  Ο Αλέξανδρος Παναγιωτίδης έχασε τη προνομιούχα  2η θέση του ομίλου σε τριπλή ισοβαθμία .Συνέχισε ως 3ος στους αγώνες διαβάθμισης.

Ο Γεώργιος Ακρίβης πέρασε ως 2ος από τον όμιλο του. Στον καθοριστικό αγώνα για την είσοδο του στη 4άδα αγωνίσθηκε με το Νο1 των αγώνων της κατηγορίας του,  τον Ασημακόπουλο αθλητή του Α.Σ. Διόνυσος-Αθηνών και ηττήθηκε με 3-2. Στους αγώνες διαβάθμισης κατέλαβε την 5η θέση.  Το χρυσό μετάλλιο της κατηγορίας το κατέκτησε ο Ασημακόπουλος.