ΕΠΗ

Μάγκικη νίκη στη λάσπη τα «τσαμπιόνια» του Πετράκη!

0

Επιστροφή στις νίκες και τις καλές εμφανίσεις για τον ΠΑΣ Γιάννινα, αλλά επιστροφή και στο παρελθόν με γήπεδο που θύμισε τις πρώτες χρονιές του ΠΑΣ στη μεγάλη κατηγορία. Το ψιλόβροχο που είχε προηγηθεί και η βροχή στη διάρκεια του ματς, εμφάνισαν το πρόβλημα που δεν ήταν ορατό δια γυμνού οφθαλμού, αλλά όλοι αντιλαμβάνονταν ότι κάτι δεν πάει καλά με το χόρτο, βλέποντας παίκτες να γλιστράνε και κομμάτια να φεύγουν ακόμα και με καλό καιρό.

Παρά τη λάσπη, πάντως, τα «τσαμπιόνια» του Γιάννη Πετράκη, που έχουν βαλθεί φέτος να κάνουν την Ελλάδα να αναρωτιέται αν θα τους δούμε και στο Champions League, έδειξαν ότι μπορούσαν να «χορέψουν» -ως ένα βαθμό- πάνω σ’ αυτόν τον αγωνιστικό χώρο, έχασαν πολλές ευκαιρίες, δημιούργησαν, έπαιξαν με ποιότητα και μυαλό και πήραν μία νίκη με περισσότερο ίσως άγχος απ’ ό,τι θα έπρεπε, αλλά στην πραγματικότητα η Βέροια ποτέ δεν ανησύχησε τον Περιστερίδη.

Ο ΠΑΣ από τα πρώτα λεπτά έδειξε ότι θα είναι το «αφεντικό» του αγώνα. Κόντε και Ζάιρο είχαν καλές συνεργασίες μπροστά, ο Γιάκος και ο Κοζορώνης βοήθησαν δημιουργικά, ο Λίλα επιτέλους ξαναθυμήθηκε τον καλό του εαυτό ανασταλτικά, οι ακραίοι μπακ και κυρίως ο Κούτρης, πατούσε περισσότερο περιοχή και η άμυνα είχε εύκολες επεμβάσεις, ενώ ο Τζημόπουλος δεν δίσταζε να ανεβαίνει αρκετά μέτρα πάνω από το κέντρο του γηπέδου. Μέσω Λόπεζ και Σισοκό, η Βέροια αντιστεκόταν ως το 39ο λεπτό, όπου ο μετρ της κεφαλιάς, Πέδρο Κόντε, θύμισε κάτι από το γκολ με την Άλκμααρ και σημάδεψε την κλειστή γωνία του τερματοφύλακα της Βέροιας, που αιφνιδιάστηκε και δεν αντέδρασε σωστά.

pas-veroia-conde-2016-3

Ο ΠΑΣ έδιωξε με το 6ο φετινό γκολ του Ισπανού την κακοδαιμονία που είχε από το ματς με τον Λεβαδειακό και η οποία φαινόταν να συνεχίζεται και σήμερα με τη σωρεία χαμένων ευκαιριών και πήγε χωρίς άγχος στην ανάπαυλα του ημιχρόνου.

pas-veroia-2016-2

Στο β’ μέρος οι Ηπειρώτες μπήκαν πάλι επιθετικά, συνέχισαν το ρεσιτάλ χαμένων ευκαιριών, ενώ μία από τις πιο όμορφες στιγμές ήταν το διπλό 1-2 του Γιάκου με τον Κόντε, που παραλίγο να φέρει εκεί το 2-0. Η άμυνα της Βέροιας αρνήθηκε το γκολ στον Γιάκο και τελικά στο 59’ σ’ ένα γέμισμα προς την περιοχή του ΠΑΣ, ο Καπετάνος βούτηξε για πέναλτι, ο Μιχαήλ του ζήτησε το λόγο σε έντονο ύφος και ο Καπετάνος γύρισε και με κουτουλιά τον «ξάπλωσε» κάτω! Ο Φωτιάδης έτρεξε αμέσως και έδειξε την απευθείας κόκκινη κάρτα, κάτι που θα έπρεπε να είχε γίνει από το α’ ημίχρονο, αφού χαρίστηκε 2η κίτρινη σε μαρκάρισμα του Σισοκό.

Η αποβολή Καπετάνου απλοποίησε τα πράγματα για τον ΠΑΣ, που έδωσε την μπάλα στην Βέροια να κάνει απέλπιδες προσπάθειες για την ισοφάριση και τη «χτυπούσε» στην κόντρα επίθεση. Το γκολ, πάντως, άργησε να έρθει και σημειώθηκε στο 92’ από μια ωραία ενέργεια του Κοζορώνη και σουτ πίσω από το ημικύκλιο, που έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία του Λόπεζ.

Το ματς τελείωσε μέσα σε πανηγυρισμούς από τους περίπου 2.000 φιλάθλους του ΠΑΣ. Τουλάχιστον αυτοί οι λίγοι που ήρθαν σήμερα είχαν λίγη παραπάνω όρεξη απ’ ό,τι στο παιχνίδι με τον Λεβαδειακό και κατά διαστήματα, όταν η ομάδα «έκρυβε» την μπάλα, αποθέωναν τους παίκτες.

Η συνέχεια για τον ΠΑΣ θα είναι αρκετά δύσκολη. Προέχει το ματς κυπέλλου της Τρίτης (15:00) με τον Αγροτικό Αστέρα, αλλά μετά το πρόγραμμα παίρνει «φωτιά», με 3 Δευτέρες και οι τρεις με δύσκολα ματς, αρχικά το εκτός έδρας με τον Ηρακλή, μετά το εντός με τον Ολυμπιακό, το εκτός έδρας του κυπέλλου με την Καλλονή και το 2016 θα κλείσει με την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ, εκτός κι αν οριστεί η 11η αγωνιστική για 21-22 Δεκεμβρίου, οπότε ο ΠΑΣ θα κλείσει τη χρονιά με ματς στην Ξάνθη.