ΕΠΗ

Λάθη και έλλειψη πάθους κόστισαν στις γυναίκες του ΑΟΙ

0

Μια από τις χειρότερες εντός έδρας εμφανίσεις πραγματοποίησαν το απόγευμα του Σαββάτου οι γυναίκες του Α.Ο. Ιωαννίνων, με αποτέλεσμα να γνωρίσουν την ήττα από την ομάδα του Απόλλωνα Σταυρούπολης, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του 2ου Ομίλου, του πρωταθλήματος της Α2 κατηγορίας.

Η γυναικεία ομάδα του ΑΟΙ, που από πέρυσι είχε ως κύριο χαρακτηριστικό να παλεύει όλα τα ματς, στο παιχνίδι αυτό, έδειξε αδυναμίες, ενώ οι παίκτριες του Βασίλη Σιαράβα, είχαν έλλειψη πάθους, κάνοντας αρκετά λάθη, που οδήγησαν όπως ήταν αναμενόμενο στην απουσία αυτοσυγκέντρωσης και σε μια ήττα, από μία ομάδα που πανηγύρισε έξαλλα το «διπλό» μέσα στα Γιάννενα!

Τα πολλά δοκάρια των αθλητριών των Ιωαννίνων και οι λανθασμένες επιλογές κυρίως από τα εξτρέμ, δεν έδωσαν σε κανένα σημείο του αγώνα, τα περιθώρια στον ΑΟΙ, να κυνηγήσει κάτι καλύτερο, απέναντι σε μια ομάδα που εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο όλες τις αδυναμίες των γηπεδούχων και δεν άφησε κανένα περιθώριο στην τοπική μας ομάδα για κάτι καλύτερο.

Από το πρώτο πεντάλεπτο η Σταυρούπολη πήρε «κεφάλι» στο σκορ με 0-2 και σε κανένα σημείο του αγώνα δεν σταμάτησε να προηγείται. Στο 20’ το σκορ ήταν 4-7 και στο ημίχρονο οι φιλοξενούμενες προηγούνταν με 7-9.

Και στην επανάληψη η εικόνα ήταν η ίδια, με την Σταυρούπολη να ανοίγει την ψαλίδα του σκορ στο 50΄με 10-15 και να παίρνει μια σημαντική νίκη με 13-17.

Πεντάλεπτα: 0-2, 1-4, 3-5, 4-7, 6-9, 7-9 (ημ.), 8-10, 9-11, 10-13, 10-15, 10-15, 13-17 (τελ.).

Α.Ο. Ιωαννίνων (Βασίλης Σιαράβας): Βλαχοπούλου, Κείσογλου, Ιωαννίδου (2), Δουμπού (1), Τζελέπη (1), Παπαποστόλου, Μητκάνη, Σιαπκάρη, Σωτηροπούλου, Ιωάννου (6), Μπλίζου (3), Γκόγκου, Τριάντη, Ζαμπαλά, Τσαμπούρη, Παπαφώτη.

Απόλλων Σταυρούπολης (Χωρίκης Κωνσταντίνος): Χωρίκη (1), Πανικίδου, Δημητρακούδη (2), Παπαπέσιου, Πανικίδου, Καραμπατζάκη (2), Λεύθερη Α. (4), Χαλάτση (2), Σερεσλή, Ιωαννίδου (1), Μαυροπούλου (2), Τζειρανίδου, Λεύθερη Ε. (3).