ΕΠΗ

Το πάλεψαν μέχρι τέλους οι γυναίκες του ΠΑΣ!

0

Την ήττα με μόλις έναν πόντο διαφορά γνώρισαν το μεσημέρι της Κυριακής, οι γυναίκες του ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ, σε παιχνίδι που έγινε στην Δράμα, όπου και αντιμετώπισαν τους Τιτάνες.

Χωρίς την Ξανθοπούλου και την Σαρηγιαννίδου, η ομάδα του Γιώργου Σιαμέτη, ταξίδεψε στη Δράμα για τη νίκη, την οποία τελικά έχασε στις… λεπτομέρειες και στην αστοχία των αθλητριών από τα Γιάννενα.

Το παιχνίδι είχε πραγματικά εντυπωσιακή εξέλιξη, και τελικά παρά την φοβερή αντεπίθεση των φιλοξενούμενων, η γηπεδούχος ομάδα πήρε το ροζ φύλλο με 52-51!

Το σκορ ήταν 50-35 υπέρ των γηπεδούχων στο 37ο λεπτό, όταν η Ντόκου έκανε απίστευτα πράγματα και ο ΠΑΣ κατάφερε να μειώσει σε 50-48. Οι γηπεδούχοι έκαναν το 52-48 με βολές της Γαϊτάνη. Η Μεντεσίδου με 1/2 βολές έκανε το 52-51 στα 30 δεύτερα. Στην τελευταία επίθεση τα κορίτσια του Γιώργου Σιαμέτη, έπαιξαν εκπληκτική άμυνα, ωστόσο στα 8 δεύτερα και στην τελευταία επίθεση η Ντόκου υπέπεσε σε βήματα.

Δεκάλεπτα: 13-10, 25-23, 40-29, 52-51.

Τιτάνες Δράμας (Καρατσομπάνης): Στάικου 2, Παράσχου, Καριώτη Μ. 10, Αρσένογλου Κ. 11 (3), Αρσένογλου Μ., Γαϊτάνη Ε. 18 (3), Γιαντσιώρη 9, Κυριακίδου 2, Αθανασιάδου.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Σιαμέτης): Ντόκου 26 (3), Γιωτίτσα Ε., Βαλέκα, Μεντεσίδου 23 (1), Κατσίδου 2, Στεργιούλα, Σταματέλου, Γιωτίτσα Δ., Κάνη, Μπουκουβάλα.

Ο προπονητής του ΠΑΣ, Γιώργος Σιαμέτης δήλωσε αμέσως μετά το ματς: «Άλλη μία ήττα στις λεπτομέρειες. Άλλο ένα ματς που για 35 λεπτά η ομάδα ήταν εκτός γηπέδου και σε 5 λεπτά γυρίζει από το -15 και παλεύει για τη νίκη. Πρέπει οι νεαρές μας παίχτριες να καταλάβουν πως το μπάσκετ είναι ένα παιχνίδι και πως δεν πρέπει να κουβαλάνε το άγχος του κόσμου στις πλάτες τους. Δεν θα σταματήσω να τις πιστεύω και να τις στηρίζω, αλλά δεν φτάνει η δική μου μόνο πίστη, πρέπει να πιστέψουν και οι ίδιες στον εαυτό τους…».