ΕΠΗ

Στα ημιτελικά του κυπέλλου ΕΠΣΗΠ Βελισσάριο και Σερβιανά

0

Ευκολότερα του αναμενομένου, το Βελισσάριο επικράτησε 3-0 σήμερα των Λογγάδων και προκρίθηκε μετά από 10 χρόνια σε ημιτελική φάση του κυπέλου ερασιτεχνών, περιμένοντας τον νικητή πλέον του αγώνα Αμπελόκηποι – Κρυα την επόμενη Τετάρτη για να μάθει ποιος θα είναι ο αντίπαλος που θα κληθεί να ξεπεράσει στον ημιτελικό σε διπλή αναμέτρηση τη νέα χρονιά.

Αγωνιστικά, μέχρι το 15′ το Βελισσάριο είχε ήδη 4 πολύ καλές ευκαιρίες να ανοίξει το σκορ, με του Λογγάδες να απαντούν με ευκαιρία τους να κολλάει στη… λάσπη, όταν ο Μπάγιας ήταν σε πλεονεκτική θέση στο ύψος της περιοχής.

Από το 15′ μέχρι το 40′ η ομάδα πέτυχε 3 γκολ, αρχικά με τον Σάκη Κλιτσινάρη με σουτ από την περιοχή μετά από φάση διαρκείας, τον Αλέξανδρο Αλεξίου με κοντινή προβολή μετά από κόρνερ και τον Γιάννη Τσακανίκα με όμορφη κεφαλιά μετά από φάουλ/σέντρα του Γιώργου Κολιού. Οι Λογγάδες που μετά το 1-0 αντέδρασαν με άκαρπη πίεση για 10 λεπτά και είχαν ακυρωθέν γκολ στο 45′ ως οφσάιντ.

Το 2ο μέρος ήταν περισσότερο διαδικαστικού χαρακτήρα, χωρίς τις μεγάλες φάσεις.

Στα αξιοσημείωτα πως το Βελισσάριο:
– φέτος στο κύπελλο έχει 16-0 γκολ
– στις 4 φάσεις του κυπέλου ως τώρα έχει πετύχει 2 μόνο σκορ, από δύο φορές 3-0 και 5-0
– έχει παίξει δύο φορές για τη σεζόν με τους Λογγάδες εντός, και τις δύο σε διαφορετική έδρα (Καστρίτσα και Νεοχώρι)
– παραδόξως δεν βρήκε θετική ανταπόκριση από τους σημερινούς αντιπάλους να παίξουν στην έδρα τους με δικά του έξοδα και δικά τους έσοδα αν υπήρχαν!
– δεν έχει κατακτήσει ποτέ στην ιστορία του το συγκεκριμένο θεσμό και είναι το μόνο τοπικό τρόπαιο που του λείπει.

Κρίθηκε στο φινάλε

Στο άλλο σημερινό παιχνίδι, τα Σερβιανά κατάφεραν να κάμψουν την πολύ καλή ομάδα των Χουλιαράδων και με γκολ του Θανάση στο 90ο λεπτό πέρασαν στα ημιτελικά του κυπέλλου και θα περιμένουν τον νικητή του αγώνα Μουσιωτίτσα-ΠΑΣ Γιάννινα, που παίζουν την άλλη Τετάρτη.

Αγωνες Κυπελλου περιοδου 2016-2017
(4η φάση)
Αγώνας Γήπεδο Ημέρα Ημ/νία Ώρα Διαιτητές Αποτέλεσμα
4. Α.Ο. ΒΕΛΙΣΣΑΡΙΟΥ – ΤΙΤΑΝ ΛΟΓΓΑΔΩΝ ΝΕΟΧΩΡΙΟΥ Τετάρτη 30/11/16 14:45 ΤΑΣΗΣ Γ., ΚΑΤΣΟΥΛΙΔΗΣ Κ., ΤΣΑΝΤΑΣ Δ. 3-0
5. Α.Ε.ΧΟΥΛΙΑΡΑΔΩΝ – ΘΡΙΑΜΒ.ΣΕΡΒΙΑΝΩΝ ΣΤΑΘΗΣ ΤΣΑΝΑΚΤΣΗΣ Τετάρτη 30/11/16 17:30 ΚΑΤΣΙΚΟΓΙΑΝΝΗΣ Α., ΘΑΝΑΣΙΑΣ Α., ΧΑΡΙΣΗΣ Ν. 0-1