Νικητής στο ντέρμπι της Α’ ΕΣΚΑΒΔΕ με τον ΠΑΣ Γιάννινα αναδείχθηκε ο Σπάρτακος. Το ματς ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για το σωματείο του Σπάρτακου, το οποίο προηγήθηκε με 5 πόντους στο 1ο δεκάλεπτο.

Στο 2ο δεκάλεπτο ο ΠΑΣ Γιάννινα παίζοντας εξαιρετική άμυνα περιόρισε τον Σπάρτακο στους 9 πόντους, κλείνοντας το ημίχρονο προηγούμενος  28-26.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν το καλύτερο επιθετικά και για τις δύο ομάδες (16 – 21). Με πρωτεργάτες Ζήση ( 6π ) και Μάστορα (5π) για τον Σπάρτακο και με τον Θεοχάρους (8π ) να παλεύει μόνος του για τον ΠΑΣ , το 3ο δεκάλεπτο βρήκε μπροστά τους τυπικά φιλοξενούμενους με 47-44.

Στο 4 ο δεκάλεπτο μπήκε στην εξίσωση και ο Φυραρίδης που με 9 προσωπικούς του πόντους και μεγάλο πάθος και αποτελεσματικότητα στην άμυνα ουσιαστικά έδωσε την νίκη στον Σπάρτακο, ο οποίος την επόμενη αγωνιστική υποδέχεται τον Κερκυραικο.

Ιδιαίτερης αναφοράς ήταν η μονομαχία των δύο σέντερ, οι οποίοι έδωσαν σκληρές μάχες κάτω από τα καλάθια σκοράροντας συνολικά 37 πόντους (Λαμπρόπουλος 16π-Μάντζιος 21π)κατεβάζοντας και αρκετά ριμπάουντ .

Δεκάλεπτα: 12-17, 28-26, 44-47, 57-65.

ΠΑΣ Γιάννινα(Παπανικολάου) : Κοτσώνης, Σπυρίκος , Καρκαντέλος 2, Κουλουμπής 9, Νταφόπουλος,Γιωτάκης, Συνοδινός 3, Μάντζιος 21,Καρακαντέλος Β. , Θεοχάρους 22, Μπιλανάκης , Μαρούγκας.

ΑΟ Σπάρτακος(Θώμος): Τάσσος 8, Κόρδας 3, Μάστορας 6, Ζήσης 16, Λαμπρόπουλος 16, Κολιγιώτης 3,Φυραρίδης 15, Νυφαντής , Στύλος,Καλλής, Χερουβειμ, Κούργιας.