BOOKSPOT

Πάλεψε παλικαρίσια ο ΠΑΣ ακόμα και με 10 -Άξιζε τουλάχιστον το βαθμό

0

Σπουδαίο παιχνίδι έγινε στους «Ζωσιμάδες» από ΠΑΣ Γιάννινα και Ολυμπιακό στο ματς με το οποίο έπεσε η αυλαία της 14ης αγωνιστικής. Νικητής ο Ολυμπιακός με γκολ των Καρντόσο στο 68ο και Σεμπά στο 92ο λεπτό, με τον ΠΑΣ Γιάννινα να μένει με 10 παίκτες από το 41ο λόγω αποβολής με 2η κίτρινη κάρτα του Λίλα. Η στιγμή αυτή ήταν και η πλέον καθοριστική στο ματς, αφού η πρώτη κίτρινη του διεθνή Αλβανού δεν είναι καν δικό του φάουλ, αλλά ο Μιλιβόγιεβοτς έχει σηκώσει πολύ ψηλά το πόδι του! Με την απόφαση αυτή ο Παπαπέτρου έφερε στα μέτρα του Ολυμπιακού το ματς, αν και πρέπει να επισημανθεί, ότι ακόμα και με 10 ο ΠΑΣ ήταν καλύτερος και στάθηκε άτυχος στη φάση του 0-1, καθώς δεν υπήρχε ως τότε στο β’ ημίχρονο ουσιαστική απειλή στην εστία του Περιστερίδη.

Το παιχνίδι είχε καταπληκτικό ρυθμό στο α’ μέρος, με τις φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες να είναι συνεχείς και τον Μαμπουλού να χάνει κλασικό τετ-α-τετ στο 3ο μόλις λεπτό. Θα ακολουθούσε ένα τελείως διαφορετικό ματς, αν ο Γαλλο-Κονγκολέζος δεν αστοχούσε σ’ αυτήν την ανεπανάληπτη ευκαιρία. Ο Ολυμπιακός είχε βέβαια πολύ μεγάλη κατοχή μπάλας, δημιουργούσε σποραδικά επικίνδυνες στιγμές, με τον Περιστερίδη να λέει «όχι» τις περισσότερες, με κορυφαία επέμβαση στο φάουλ του Φορτούνη στο 41ο λεπτό, με την μπάλα να βρίσκει στο τείχος, να αλλάζει πορεία, αλλά τον «πορτιέρε» του ΠΑΣ να αποκρούει σωτήρια με τα πόδια.

Το σφύριγμα της λήξης του α’ μέρους τα είχε όλα, εκτός από γκολ. Έτσι το β’ ημίχρονο αναμενόταν με αγωνία, καθώς το παιχνίδι ήταν ανοιχτό σε όλα τα αποτελέσματα, παρότι ο ΠΑΣ έπαιζε με 10 παίκτες.

Στην επανάληψη ο Ολυμπιακός αύξησε την πίεση του, αλλά ουσιαστικά κυκλοφορούσε την μπάλα χωρίς να κάνει φάσεις. Στην πρώτη καλή στιγμή του, όμως, σκόραρε με τον Καρντόσο, όταν βγήκε μια συρτή σέντρα από αριστερά από τον Σεμπά, η μπάλα πέρασε απ’ όλους και στο δεύτερο δοκάρι πετάχτηκε ο ξεχασμένος Παραγουανός και έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα.

Ο ΠΑΣ δεν παραδόθηκε μετά το 0-1. Κυνήγησε με αντεπιθέσεις και βαθιές μπαλιές την ισοφάριση και χάθηκαν μεγάλες ευκαιρίες με τον Κόντε να φεύγει δύο φορές στην πλάτη της άμυνας και να σουτάρει πάνω στον Λεάλι. Ενδιάμεσα μεγάλη ευκαιρία είχε και ο Ολυμπιακός με τον Ιντέγε, με τους Περιστερίδη και Μπουκουβάλα να σταματάνε την μπάλα πάνω στη γραμμή.

Κι ενώ ο ΠΑΣ είχε ανέβει ψηλά στα τελευταία λεπτά, μήπως κρατήσει στην άμυνά του τον Ολυμπιακό και δημιουργήσει κάτι επικίνδυνο, μια βαθιά μπαλιά πήγε στον ξεχασμένο από την άμυνα Σεμπά κι αυτός με ψηλοκρεμαστό σουτ πρόλαβε την έξοδο του Περιστερίδη, κάνοντας το 0-2 στο 92ο λεπτό, σφραγίζοντας μια πολύ σημαντική νίκη για τους Πειραιώτες.

Ο ΠΑΣ πάλεψε παλικαρίσια σε όλο το ματς και στις λεπτομέρειες δεν πήρε κάτι περισσότερο από το παιχνίδι, όπου λεπτομέρειες ήταν κάποια τελειώματα επικίνδυνων φάσεων από Μαμπουλού, Κοζορώνη, Κόντε. Αρκετή δουλειά υπήρξε και από τον Ζάιρο, που είχε πρόβλημα με τα παπούτσια γλιστρώντας σε πάρα πολλές φάσεις, κάποιες εκ των οποίων καίριες για αντεπιθέσεις. Τα έδωσαν όλα και οι υπόλοιποι παίκτες, με τον Περιστερίδη να κάνει σπουδαίες εμφανίσεις.

Παρά την ήττα, αυτή αποδίδεται κυρίως στην αποβολή του Λίλα (η πρώτη κίτρινη κάρτα ήταν φάουλ του Μιλιβόγιεβιτς και μάλιστα σήκωνε και κάρτα) και στην απροσεξία της στιγμής στο 0-1. Οι «κυανόλευκοι» έκαναν μια πειστική εμφάνιση και ίσως σ’ ένα καλύτερο γήπεδο να είχαν περισσότερη τύχη στις αντεπιθέσεις τους.

Το επόμενο αγωνιστικό ραντεβού του ΠΑΣ είναι στο κύπελλο Ελλάδος με την Καλλονή, όπου ευτυχώς ο Λίλα θα εκτίσει εκείνη την ποινή της κόκκινης κάρτας, αλλά παράλληλα συμπλήρωσε κίτρινες και θα πρέπει να δηλωθεί σε κάποιο από τα προσεχή 4 ματς πρωταθλήματος για να λείψει.

Όσον αφορά το πρωτάθλημα, το 2016 ολοκληρώνεται με το ματς στο ΟΑΚΑ κόντρα στην ΑΕΚ. Αν ο ΠΑΣ παίξει το ίδιο έξυπνα με σήμερα, μπορεί να φύγει από εκεί μ’ ένα μεγάλο αποτέλεσμα.