BOOKSPOT

Προβληματικός σε δημιουργία και γκολ -Ελπίζει για τη ρεβάνς

0

Την πρώτη ήττα της ιστορίας του από τον Πλατανιά γνώρισε ο ΠΑΣ Γιάννινα, ωστόσο το τελικό 1-0 αφήνει ακόμα περιθώρια αισιοδοξίας για τη συνέχιση της πορείας στο θεσμό του κυπέλλου Ελλάδος, αφού είναι μεν ένα «πονηρό» σκορ, αλλά εφικτό να ανατραπεί την προσεχή Τετάρτη (17:15) στο «Ζωσιμάδες».

Ο ΠΑΣ παρουσίασε δύο πρόσωπα στα Χανιά, ένα αρκετά καλό στο α’ μέρος, όπου στις λεπτομέρειες δεν του βγήκε η καλή τελική προσπάθεια, ενώ στην επανάληψη το γρήγορο γκολ που πέτυχε ο Αποστολόπουλος στο 49ο λεπτό, ανάγκασε την ομάδα του Πετράκη να πάρει την κατοχή της μπάλας και να ψάξει για την ισοφάριση, αλλά για μία ακόμα φορά σε ματς που αναγκάζεται να δημιουργήσει, έχει σοβαρό πρόβλημα, που συνεπάγεται «επιθετική αφλογιστία». Είναι χαρακτηριστικό ότι η ομάδα μέσα στο 2017 έχει πέσει σημαντικά στον αριθμό τελικών προσπαθειών που δημιουργεί.

Στο α’ μέρος η κινητικότητα του Βιδάλ βοηθούσε ως ένα σημείο τον ΠΑΣ να πατάει με σιγουριά στον αγωνιστικό χώρο, ενώ σε καλή μέρα έδειχναν οι Ζάιρο-Κόντε, με τον πρώτο να κάνει ενέργειες με την μπάλα στα πόδια και τον δεύτερο να περιμένει σε καίριες θέσεις για μια καλή πάσα. Η άμυνα ήταν πιο σταθερή και δύσκολα δημιουργούνταν κίνδυνοι. Παρ’ όλα αυτά, δεν βρέθηκαν διάδρομοι για να γίνει απειλητική η «κυανόλευκη» ομάδα.

Στο β’ μέρος, ένα διπλό λάθος πρώτα στο κέντρο και στη συνέχεια στην άμυνα του ΠΑΣ, κόστισε πολύ ακριβά. Ο Γουνδουλάκης έβγαλε μακρινή διαγώνια πάσα, ο Ναδάλες δεν μπόρεσε να την ανακόψει και ο Αποστολόπουλος μπήκε από πλάγια θέση στην περιοχή και σούταρε απέναντι από τον Περιστερίδη που ήταν αδύνατον να αντιδράσει.

Το γκολ αυτό αποδιοργάνωσε τον ΠΑΣ Γιάννινα, που στα επόμενα λεπτά χρειάστηκε να ανέβει ψηλά για να πιέσει, αφήνοντας όμως πολλά κενά στην άμυνα. Ο Πλατανιάς «χτύπησε» σε αντεπιθέσεις, δημιούργησε πολύ μεγάλες ευκαιρίες, αλλά στις κυριότερες απ’ αυτές η άμυνα, αλλά κυρίως ο Περιστερίδης, δήλωσε «παρών» και αν ο ΠΑΣ πάρει την πρόκριση την Τετάρτη, τη μισή θα την οφείλει στις πολύ δύσκολες αποκρούσεις του β’ ημιχρόνου.

Παρά την εδαφική υπεροχή που είχε η «κυανόλευκη» ομάδα μετά το 1-0, ο Παράσχος οχύρωσε καλά τα μετόπισθεν, οι Κόντε και Ζάιρο βγήκαν ουσιαστικά εκτός παιχνιδιού, ενώ οι αλλαγές του Πετράκη δεν στάθηκαν ικανές να αλλάξουν κάτι ουσιαστικό στην οργάνωση του παιχνιδιού. Έτσι, ο ΠΑΣ έμεινε χωρίς καθαρή φάση και το 1-0 μάλλον θα πρέπει να τον αφήνει και ικανοποιημένο με τις ευκαιρίες που χάθηκαν από πλευράς Κρητικών.

Μετά το σημερινό ματς η ομάδα θα παραμείνει στα Χανιά και θα μεταβεί απευθείας από εκεί στην Αθήνα το Σάββατο, ώστε να συγκεντρωθεί για το ματς της Κυριακής με τον Ατρόμητο. Το αποτέλεσμα του κυριακάτικου αγώνα θα παίξει μεγάλο ρόλο στους μετέπειτα στόχους, αφού δεν πρέπει να χαθεί η επαφή με Ξάνθη και Πανιώνιο.