Τη 14η νίκη του στην κανονική περίοδο πανηγύρισε το IBC που στο πλαίσιο της 17ης και προτελευταίας αγωνιστικής της Α’ ΕΣΚΑΒΔΕ επικράτησε με 73-55 του Φαίακα στο κλειστό του ΕΑΝΚΙ.

Η γιαννιώτικη ομάδα, παρότι βρήκε αρκετά ελεύθερα σουτ στο πρώτο ημίχρονο, ήταν ιδιαίτερα άστοχη, κυρίως έξω από τη γραμμή των 6.75, ενώ η κακή αμυντική της λειτουργία επέτρεψε στον Φαίακα να βρίσκεται κοντά στο σκορ, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι (35-35) στα αποδυτήρια.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι δέχθηκαν μόλις 7 πόντους, απόρροια της πολύ επιθετικής άμυνά τους που «κλείδωσε» τα ατού των Φαιάκων και περιόρισε αισθητά τα ελεύθερα σουτ των αντιπάλων.

Στο ίδιο μοτίβο κύλησε και το τελευταίο δεκάλεπτο, με το IBC να οικοδομεί γρήγορα διψήφια διαφορά και να φτάνει εύκολα στο τελικό 73-55 που «κλείδωσε» και μαθηματικά τη συμμετοχή στα play off ανόδου μία αγωνιστική πριν από το φινάλε της κανονικής περιόδου.

Διαιτησία: Ντάγκας-Αναγνωστόπουλος

Δεκάλεπτα: 21-17, 35-35, 51-42, 73-55

IBC (Bλάχος): Κωστούλας, Ματσάγγας 1, Κρικώνης 11, Πατραμάνης, Κακατσίδης 2, Μπάτης 2, Μάνος, Μάλλιος 20, Λύγδας, Κρανής, Τσιρώνης 25(3), Δάσκαλος 12(1)

ΦΑΙΑΚΑΣ (Λέρας): Τσιώτας, Κοκαβέσι, Τσουρέκας 7, Αγαθός, Βλαχόπουλος 2, Μαντάς 2, Περούλης 21, Μαγκανάς 8(2) Ντζουβάρας 15

Στα υπόλοιπα παιχνίδια, ο Πρωτέας Ηγουμενίτσας νίκησε τον Θρύλο Ιωαννίνων και σε συνδυασμό με την ήττα του Φαίακα από το IBC, την τελευταία αγωνιστική θα κριθεί ποια ομάδα θα πάει στα play-out και ποια θα σωθεί απευθείας. Ο Πρωτέας θα χρειαστεί νίκη με 10 πόντους και άνω μέσα στην Κέρκυρα.