Σ’ ένα εντυπωσιακό παιχνίδι που κρίθηκε στη δεύτερη παράταση, ο ΑΓΣΙ νίκησε με 111-110 τη Μελίκη και πήρε ένα ροζ φύλλο που τον διατηρεί ακλόνητο στην 6η θέση της βαθμολογίας της Γ’ Εθνικής.

Άλλη μία ήττα γνώρισε ο Βίκος από τον Ευάθλο Πολυκάστρου με 74-48.

Πιο αναλυτικά,

Εντυπωσιακή νίκη πέτυχε ο ΑΓΣΙ στο σημερινό παιχνίδι για την 20η αγωνιστική του 1ου Ομίλου του Βορρά της Γ’ Εθνικής. Ο ΑΓΣΙ νίκησε σε ένα χορταστικό ματς στη δεύτερη παράταση την Μελίκη με 111-110 και έφθασε τους 31 βαθμούς, ευρισκόμενος στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Το παιχνίδι κρίθηκε με ένα καλάθι του Σπύρου Μπαρτζώκα ελάχιστα μόνο δέκατα πριν το τέλος και της δεύτερης παράτασης!

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι με συνεχείς εναλλαγές στο σκορ για τις δυο ομάδες. Μετά το τέλος της κανονικής διάρκειας (87-87), η Μελίκη πέρασε μπροστά μέχρι και με 5 πόντους, ωστόσο ο ΑΓΣΙ χάρη σε μεγάλα σουτ των Μπαρτζώκα, Μουζακίτη και του κάπτεν Βαγγέλη Αυγερινού ισοφάρισε σε 97-97 και πήγε το παιχνίδι στη 2η παράταση.

Ίδιο ήταν το σκηνικό και στην 2η παράταση, με τον ΑΓΣΙ να μένει πίσω στο σκορ με 109-110. Στην τελευταία φάση του παιχνιδιού, ο Σπύρος Μπαρτζώκας πήρε το ριμπάουντ μετά από drive του Αυγερινού και έφερε ένα ακόμη ροζ φύλλο για τον ΑΓΣΙ.

Επόμενος αγώνας για τον ΑΓΣΙ σε 15 ημέρες και πάλι στο ΕΑΝΚΙ με αντίπαλο τον Αιγινιακό.

Ήττα για τον Βίκο

Δεν τα κατάφερε για μία ακόμα αγωνιστική ο Βίκος Ζαγοροχώρια, καθώς ηττήθηκε από τον Εύαθλο Πολυκάστρου με 74-48. Οι γηπεδούχοι πήραν διψήφια διαφορά πόντων από την πρώτη περίοδο και δεν αντιμετώπισαν ιδιαίτερες δυσκολίες από τους Γιαννιώτες.

Δεκάλεπτα: 18-7, 43-28, 59-39, 74-48

Διαιτητές: Χρυσάφης-Χατζημπαλίδης

Εύαθλος Πολυκάστρου (Παπαδόπουλος): Παπαδόπουλος 10 (1), Ημερίδης 11 (1), Ταπούτος 4, Ζεμπεκίδης 3 (1), Ζωιτσούδης, Χατζόπουλος 5 (1), Βλέτσης 5 (1), Πολυχρονίδης 2, Τσελέκης 10, Σιδηρόπουλος 20 (2), Παπαρίδης, Κούτουλας 4.

Βίκος Ζαγοροχώρια  (Παπαγγέλης): Μιχαήλ 10 (2), Κάκος 6 (2), Βάτσιος Β., 18 (1), Αντωνίου 5 (1), Νικηφορίδης 5, Τάσης 4, Λάμπρου, Γιωτάκης, Βάτσιος Αλ, Παπαγγέλης, Λάμπρου.