BOOKSPOT

Γ’ Εθνική: Μέσω Καραϊσκάκη σώθηκε η Φιλιππιάδα

0

Έπεσε η αυλαία στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής κατηγορίας, με τις 3 ομάδες της Ηπείρου να πετυχαίνουν τους στόχους τους, αν και η Α.Ε. Καραϊσκάκης σίγουρα θα ήθελε να κάνει την υπέρβαση και να ανέβει στη Football League. Παρ’ όλα αυτά η 2η θέση την καταξιώνει μεταξύ των ομάδων που μπορούν να διεκδικήσουν τα επόμενα χρόνια το κάτι παραπάνω. Θεσπρωτός και Φιλιππιάφα παρέμειναν στην κατηγορία, με τον Εθνικό να διασφαλίζει την παραμονή του μέσω Α.Ε. Καραϊσκάκης, αφού η νίκη των Αρτινών επί του Αχιλλέα Νεοκαισάρειας τον καταδίκασε οριστικά.

Υπενθυμίζουμε πως την άνοδο έχουν πανηγυρίσει, ο Απόλλων Καλαμαριάς (εκκρεμεί απόφαση της Πειθαρχικής επιτροπής για τον αγώνα με την Καρδία), ο Απόλλων Λάρισας, η Παναχαϊκή και ο Εργοτέλης.

Όσο για τις ομάδες που υποβιβάστηκαν, αυτές είναι οι ΑΕ Ποντίων (1ος όμιλος), Αστέρας Πετριτή, Αχιλλέας Νεοκαισσάρειας (2ος όμιλος), Δόξα Μεγαλόπολης (3ος όμιλος) και ΑΕΕΚ ΙΝΚΑ (4ος όμιλος).

Πρώτος όμιλος
ΑΠΕ Λαγκαδά-Ορφέας Ξάνθης 0-3
Απόλλων Καλαμαριάς-Αλμωπός Αριδαίας 3-0
Δόξα Προσκυνητών-Μακεδονικός Φούφα 1-2
Εορδαϊκός-ΑΕ Ποντίων 3-0 α.α
Καμπανιακός-Καβάλα 0-1
Απόλλων Παραλιμνίου-Νάουσα 4-0
Νέστος Χρυσούπολης-Δόξα Δράμας 1-2
Ρεπό: ΑΟ Καρδίας

Δεύτερος όμιλος
Νίκη Βόλου-Απόλλων Λάρισας 0-1
Τηλυκράτης Λευκάδας-Πύδνα Κίτρους 2-1
Διαγόρας Σεβαστής-Εθνικός Φιλιππιάδας 2-0
ΑΕ Ιστιαίας-Αμβρακία Κωστακιών 2-3
ΑΕ Καραϊσκάκης-Αχιλλέας Νεοκαισάρειας 4-2
Αστέρας Πετρίτη-Πιερικός 3-1
Μαύροι Αετοί Ελευθεροχωρίου-Ρήγας Φεραίος 2-2
Θεσπρωτός-Ολυμπιακός Βόλου 1-2

ΘΕΣΗ ΟΜΑΔΑ ΑΓΩΝΕΣ ΒΑΘΜΟΙ
1 Απόλλων Λάρισας 30 73
2 Καραϊσκάκης ΑΕ 30 66
3 Ολυμπιακός Βόλου 30 62
4 Διαγόρας Σεβαστής 30 61
5 Πύδνα Κίτρους 30 53
6 Νίκη Βόλου 30 50
7 Τηλυκράτης 2014 30 43
8 Ένωση Απολλώνιου/Ιστιαίας 30 35
9 Θεσπρωτός 30 34
10 Πιερικός 30 33
11 Ρήγας Φεραίος 30 32
12 Μαύροι Αετοί Ελευθεροχωρίου 30 30
13 Αμβρακία Κωστακιών 30 30
14 Εθνικός Φιλιππιάδας 30 28
15 Αχιλλέας Νεοκαισάρειας 30 26
16 Αστέρας Πετρίτη 30 14

Τρίτος όμιλος
Αχαϊκή-ΑΟ Ζευγολατιού 1-1
Αστέρας Αμαλιάδας-ΑΟ Θήβα 2-1
Αιολικός-Δόξα Μεγαλόπολης 4-0
Παναρκαδικός-Φωστήρας 1-0
Παναργειακός-ΠΑΟ Βάρδας 1-2
ΑΟ Λουτράκι-Χαλκίδα 1-2
Ένωση Ερμιονίδας-Παναχαϊκή 0-2
Ρεπό: Τσικλητήρας Πύλου

Τέταρτος όμιλος
Εργοτέλης-Θύελλα Ραφήνας 3-1
Ιάλυσος-Ηλυσιακός 0-2
Κηφισιά-Προοδευτική 3-1
Ιωνικός-ΑΕΕΚ ΙΝΚΑ 2-0
Πανθηραϊκός-Ρόδος 0-0
Τριγλία Ραφήνας-Εθνικός 1-0
Άγιος Ιερόθεος-Ατσαλένιος 3-0
Ρεπό: Ερμής Ζωνιανών

Σχόλια

Comments are closed.