BOOKSPOT

Άργησε να «πατήσει γκάζι», αλλά πήρε το ελάχιστο που δικαιούταν ο ΠΑΣ (video)

0

Κακός στο α’ ημίχρονο, εξαιρετικός στην επανάληψη, ο ΠΑΣ Γιάννινα αναδείχτηκε ισόπαλος στη Νέα Σμύρνη με τον Πανιώνιο με το ίδιο σκορ που είχε έρθει πριν λίγες μέρες και στα Γιάννενα (1-1). Η είσοδος ως αλλαγή του Γιάκου στην επανάληψη, η αγωνιστική άνοδος του Μανθάτη, τα καλά στημένα του Βιδάλ και η σταθερότητα του Γιαννίκογλου στο τέρμα, ήταν οι καταλυτικοί παράγοντες για να φτάσει η «κυανόλευκη» ομάδα σ’ ένα αποτέλεσμα που θα της δώσει προβάδισμα πρόκρισης, αν εκμεταλλευτεί την έδρα της με τον Παναιγιάλειο στο επόμενο ματς και δεν προβληματιστεί από τη βαριά φανέλα του Άρη μέσα στο «Κλ. Βικελίδης».

Στο αγωνιστικό κομμάτι, ο Πανιώνιος ξεκίνησε πολύ καλύτερα το παιχνίδι, ο ΠΑΣ Γιάννινα δεν μπορούσε να κρατήσει καθόλου την μπάλα στη μεσαία γραμμή, αλλά ούτε και να ανακόψει την κυκλοφορία μπάλας των αντιπάλων του, με συνέπεια να υπάρχει δραστηριότητα γύρω και μέσα στην περιοχή του Γιαννίκογλου. Μάλιστα η κατοχή μπάλας έφτασε στο 67%-33% κάποια στιγμή, αφού οι «κυανόλευκοι» δεν άλλαζαν δεύτερη πάσα με τίποτα.

Με τέτοια εικόνα ήταν λογικό ότι δεν θα αργούσε το λάθος που θα έφερνε το γκολ για τους γηπεδούχους. Έτσι, στο 21’ μετά από κλέψιμο στο χώρο του κέντρου από τον Λίλα, οι γηπεδούχοι βγήκαν στην αντεπίθεση με τον Χατζισάφι, ο οποίος μοίρασε στον κατάλληλο χρόνο στον Σπιριντόνοβιτς και αυτός με τη σειρά του με ωραίο σουτ στην απέναντι γωνία έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα της Νέας Σμύρνης.

Ενδεχομένως στην κακή εικόνα να συνέβαλαν τρία απρόοπτα. Πρώτον, ο Μιχαήλ ένιωσε από χθες κάποιες ενοχλήσεις και στη θέση του προτιμήθηκε ο Μαυροπάνος, με συνέπεια ο Πετράκης να έχει 2 ψηλά στόπερ στην τριάδα του. Στην αρχική ενδεκάδα ήταν δηλωμένος ο Γαρουφαλιάς, όμως κι αυτός είχε πρόβλημα και ξεκίνησε τελικά το ματς ο Λίλα. Και τέλος, μόλις στο 9ο λεπτό ο Ναδάλες ζήτησε αλλαγή λόγω του προβλήματος που έχει στον δικέφαλο και το οποίο του παρουσιάστηκε πάλι.

Στην επανάληψη με την είσοδο του Γιάκου, ο ΠΑΣ Γιάννινα «ανάσανε». Κράτησε μπάλα, δημιούργησε, περιόρισε αισθητά στο μισό γήπεδο τον Πανιώνιο και έφτιαξε ευκαιρίες, με σπουδαιότερη το δοκάρι που είχε ο Γιάκος στο 63ο λεπτό από το 1 μέτρο! Στη φάση αυτή εκτέλεσε κόρνερ ο Βιδάλ, κεφαλιά-πάσα του Μαυροπάνου και πλασέ του Γιάκου, που έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι με κοντινή εναέρια προβολή!

Ο Πανιώνιος κουραζόιταν όσο περνούσε η ώρα, ο Μανθάτης γινόταν κι αυτός πιο δραστήριος και μάλιστα του ανήκει και το χάι-λάιτ του ματς με την ντρίμπλα αλά Νεϊμάρ (!!!) που έκανε στον Σαραμαντά. Δείτε τη στο βίντεο.

Τελικά η υπεροχή του ΠΑΣ Γιάννινα καρποφόρησε στο 83′ με στημένη φάση που ήταν παρόμοια με τη φάση του δοκαριού. Ο Βιδάλ εκτέλεσε φάουλ από αριστερά, ο Μαυροπανος πάλι την κεφαλιά πάσα στο δεύτερο δοκάρι καο ο Γιάκος στην κλειστή γωνία του Αστρά πέρασε την μπάλα κάτω από τα πόδια του εξαιρετικού ως τότε τερματοφύλακα του Πανιωνίου που είχε πιάσει 2-3 δύσκολα σουτ.

Το τελικό αποτέλεσμα είναι δίκαιο για τις δύο ομάδες που είχαν από ένα ημίχρονο και φυσικά αφήνει ανοιχτά τα πάντα σ’ έναν πολύ δύσκολο όμιλο. Το άλλο ματς μεταξύ Παναιγιάλειου και Άρη θα αρχίσει στις 20:30.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Γιάννης Πετράκης):Γιαννίκογλου, Μαυροπάνος, Σκόνδρας, Μπέριος, Λίλα, Βιδάλ, Κοζορώνης (46′ Γιάκος), Αποστολόπουλος, Ναδάλες (9′ Καρανίκας), Μανθάτης, Μπερτρά (60′ Σολτάνι).

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Μιχάλης Γρηγορίου): Αστράς, Παπαγεωργίου, Κάργας, Γκιοατά, Σαραμαντάς (65′ Πινιώτης), Ταποκό (77′ Γεσίλ), Κόρμπος, Σπιριντόνοβιτς, Σαββίδης (65′ Λάμπρου), Χατζισαφί, Μασούρας.