BOOKSPOT

Πρώτο τζάμπολ για Α’ ΕΣΚΑΒΔΕ και Β’ ΕΣΚΑΒΔΕ

0

Σαββατοκύριακο με δράση και πάλι στην Α’ ΕΣΚΑΒΔΕ. Το πρώτο τζάμπολ για το νέο πρωτάθλημα μπάσκετ της Βορειοδυτικής Ελλάδας θα δοθεί το ερχόμενο Σαββατοκύριακο, με τα Ιωάννινα να εκπροσωπούνται και πάλι φέτος με τις ίδιες 4 ομάδες, αλλά πολύ πιο δυνατές και με υψηλούς στόχους.

Το IBC που διεκδίκησε στα χαρτιά την άνοδο στην Γ’ Εθνική πέρυσι, δικαιώθηκε από την ΕΣΚΑΒΔΕ, όχι όμως από το ΑΣΕΑΔ, κατεβαίνει με στόχο να πετύχει αγωνιστικά αυτήν τη φορά το μεγάλο του στόχο, αν και το κυριότερο για την ομάδα είναι να αποδώσει καλό μπάσκετ και να παράγει ταλαντούχους παίκτες για το μέλλον.

Στην πρεμιέρα της Α’ ΕΣΚΑΒΔΕ το IBC θα είναι την Κυριακή στις 17:00 τυπικά φιλοξενούμενο από τον Θρύλο Ιωαννίνων, μια ομάδα που κάνει καλή πορεία τα τελευταία χρόνια και θέλει να διεκδικήσει έστω την είσοδό του στα πλέι-οφ.

Το βαρύ όνομα της κατηγορίας φέτος είναι ο Βίκος ΠΑΣ Γιάννινα, που προέκυψε από την απορρόφηση του Βίκου Ζαγοροχώρια, ο οποίος υποβιβάστηκε από τη Γ’ Εθνική, από τον ΠΑΣ Γιάννινα. Οι «κυανόλευκοι» φέτος δυναμώνουν και θέτουν ως αποκλειστικό στόχο την άνοδο, μετά από πολλές σεζόν που ήταν σχεδόν τυπική η παρουσία τους στο πρωτάθλημα και περιορίζονταν σε δεύτερο ρόλο.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα θα ξεκινήσει τις υποχρεώσεις του το Σάββατο στις 17:00 από το Καναλάκι, με αντίπαλο την τοπική Α.Ε. Καναλακίου.

Τέλος, ο Σπάρτακος Ιωαννίνων, που θα προσπαθήσει να διεκδικήσει την είσοδό του στα πλέι-οφ ανόδου, θα υποδεχτεί τον Πρωτέα Ηγουμενίτσας το Σάββατο στις 15:30.

1η Αγωνιστική

Ημερομηνία Ώρα Γήπεδο Α  γ  ώ  ν  α  ς
15/10/2017 14:00 ΔΑΚ ΑΡΤΑΣ Α.Κ. ΠΥΡΡΟΣ ΑΡΤΑΙΩΝ – ΙΟΝΙΟΣ Α.Σ.
14/10/2017 15:30 ΕΑΝΚ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ Α.Ο. ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ – Κ.Α.Ε. ΠΡΩΤΕΑΣ ΗΓ/ΤΣΑΣ
15/10/2017 17:00 ΕΑΝΚ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ ΘΡΥΛΟΣ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ – Σ.Κ. ΙΩΑΝΝΙΝΑ
14/10/2017 17:00 ΚΛ. ΚΑΝΑΛΑΚΙΟΥ Α.Ε. ΚΑΝΑΛΑΚΙΟΥ – Π.Α.Σ. ΓΙΑΝΝΙΝΑ
14/10/2017 16:00 ΕΑΚ ΚΕΡΚΥΡΑΣ ΚΕΡΚΥΡΑΪΚΟΣ Γ.Σ. – Β.Α.Ο. ΑΡΤΑΣ

 

Τριπλή εκπροσώπηση στη Β’ ΕΣΚΑΒΔΕ

Εκτός από την Α’ ΕΣΚΑΒΔΕ, ξεκινάει και το πρωτάθλημα της Β’ ΕΣΚΑΒΔΕ, που κι αυτή έχει γιαννιώτικο ενδιαφέρον. Η εκπροσώπηση θα είναι τριπλή, με τη συμμετοχή δύο ομάδων του Λεκανοπεδίου, του ΑΓΣΙ Β’ και των Μολοσσών, ενώ στο Καλπάκι θα αγωνίζεται ο Αίας Περιβλέπτου.

Αναλυτικά το πρόγραμμα:

1η Αγωνιστική

Ημερομηνία

Ώρα

Γήπεδο

Α  γ  ώ  ν  α  ς

14/10/2017

17:00

ΔΑΚ ΠΡΕΒΕΖΑΣ

ΑΚΤΙΟΣ ΑΠΟΛΛΩΝ – ΛΟΥΡΙΩΤΙΚΟΣ Α.Γ.Ο.

14/10/2017

15:00

ΓΥΜΝ_ΦΙΛΙΠΠΙΑΔΑ

Α.Γ.Ο. ΘΕΣΠΡΩΤΙΚΟΥ – Α.Σ. ΗΡΑΚΛΗΣ 2006′

14/10/2017

18:00

ΕΑΝΚ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ

Α.Σ. ΜΟΛΟΣΣΩΝ – Α.Γ.Σ.Ι.(Β)

15/10/2017

17:00

ΚΛ. ΚΑΛΠΑΚΙΟΥ

ΑΙΑΣ ΠΕΡΙΒΛΕΠΤΟΥ – Α.Γ.Ο. ΦΙΛΙΠΠΙΑΔΑΣ

14/10/2017

15:00

ΚΛ. ΛΟΥΡΟΥ

Α.Ο. ΛΟΥΡΟΥ – Κ.Α.Ε. ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ

 

Σχόλια

Comments are closed.