BOOKSPOT

Έ«Χ»ασε τη νίκη μέσα από τα χέρια του

0

Ο βαθμός της ισοπαλίας απέναντι στον 3ο της βαθμολογίας και μάλιστα εκτός έδρας, συνήθως θεωρείται θετικό αποτέλεσμα, όχι όμως σε παιχνίδι σαν το σημερινό που ουσιαστικά ο ΠΑΣ Γιάννινα δεν απειλήθηκε από τον Λεβαδειακό, αντίθετα πάλεψε το παιχνίδι και άξιζε τους 3 βαθμούς.

Βέβαια η μία και μοναδική αδράνεια στην άμυνα του ΠΑΣ Γιάννινα, όπως αυτή από την οποία προήλθε το 1-1, δεν θα ήταν αρκετή να σταματήσει σήμερα την ομάδα του Γιάννη Πετράκη, αν δεν έβαζε το… το χεράκι της και η διαιτησία, ακυρώνοντας γκολ του Μαυροπάνου στο 73ο λεπτό για υποτιθέμενο επιθετικό φάουλ του Τζημόπουλου!

Η κάμερα από πίσω από την εστία δείχνει μόνο το τον αμυντικό του Λεβαδειακού να πηγαίνει «καροτσάκι» τον Τζημόπουλο σπρώχνοντάς τον από πίσω. Από εκεί και πέρα δεν φαίνεται αν κάνει κάτι και ο αμυντικός του ΠΑΣ. Αλλά από τη στιγμή που η μπάλα ξεκίνησε να παίζεται και πρώτα σπρώχνεται βίαια ο υπαρχηγός του ΠΑΣ, είτε θα έπρεπε να δοθεί πέναλτι είτε να μετρήσει το γκολ. Η «εφεύρεση» διαιτητή και βοηθού να δώσουν επιθετικό φάουλ δυστυχώς στέρησε από τον ΠΑΣ Γιάννινα την ευκαιρία να φύγει με τη δεύτερη νίκη της ιστορίας του μέσα στη Λιβαδειά από τον Δεκέμβριο του 2015.

Στο αγωνιστικό μέρος, το παιχνίδι ήταν απόλυτα μοιρασμένο σε κατοχή μπάλας από την αρχή ως το τέλος, όπως άλλωστε αποδεικνύει και το τελικό 50%-50%. Ο ΠΑΣ Γιάννινα, πάντως, ήταν εκείνος που απείλησε 2-3 φορές στο α’ μέρος με Ναδάλες, Χαλκιαδάκη και Κόντε, χωρίς να κινδυνεύσει καθόλου και δίκαια πήρε προβάδισμα στο σκορ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου με υπέροχο μακρινό σουτ του Ισπανού επιθετικού, αφού από το 30’ και μετά ο ΠΑΣ είχε επιβάλλει το ρυθμό του.

Στο β’ ημίχρονο ο Ανιγκό πέρασε αμέσως του Μπελγκαζουανί και Γιακουμάκη για να δώσει περισσότερη κίνηση στον άξονα και το κατάφερε, αφού στο 63’ ήρθε η ισοφάριση, χωρίς να υπάρχει όμως πιο πριν η «προειδοποιητική βολή» ότι η ισοφάριση έρχεται. Ήταν ένα γέμισμα στην περιοχή, με την άμυνα να χάνει τον Γιακουμάκη, ο οποίος από το σημείο του πέναλτι έπιασε την κεφαλιά και έκανε το 1-1.

Από το σημείο εκείνο ως το τέλος, το ματς πήρε φρενήρη ρυθμό, χάθηκαν εκατέρωθεν πολύ σημαντικές ευκαιρίες, με κυριότερες ένα ανεπανάληπτο τετ-α-τετ του Χαλκιαδάκη, όπου ο Επασί με προβολή έξω από την περιοχή του αποσόβησε σίγουρο γκολ σε κενή εστία, ενώ δύο φορές απείλησε ο Μαυροπάνος, τη μία σκοράροντας κανονικά, την άλλη σημαδεύοντας σ’ ένα σημείο που πρόλαβε και κινήθηκε ο Επασί για να αποσοβήσει το γκολ. Στο πάνω-κάτω της μπάλας, πρόλαβε να κάνει και δύο καλά σουτ ο Μπραντάο, αλλά ο Βελλίδης είχε σημαντικές επεμβάσεις.

Στο 86’ ο κ. Πετράκης πέρασε στο ματς Μανθάτη και Σολτάνι, που βοήθησαν να κλείσει ο ΠΑΣ τον Λεβαδειακό στην περιοχή του σε συνδυασμό και με την αλλαγή που είχε γίνει νωρίτερα με το πέρασμα του Νικολιά. Μάλιστα στο 93’ ο Νικολιάς ελίχθηκε ωραία στο ύψος της μεγάλης περιοχής και σούταρε και ο Νιασέ παραλίγο να στείλει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, καθώς η απόκρουση που επιχείρησε πήρε ανάποδα φάλτσα και κατέληξε σε κόρνερ.

Τελικά το σκορ δεν άλλαξε και ο ΠΑΣ Γιάννινα έχασε την ευκαιρία για ένα σπουδαίο διπλό, όμως άφησε και πάλι υποσχέσεις ότι η ομάδα ανεβαίνει επίπεδο μέρα με τη μέρα και δεν θα αργήσει πολύ ακόμα το βαθμολογικό ξέσπασμα.

Ο Λεβαδειακός αποδεικνύεται πλέον… «οχτάψυχος», αφού ούτε τώρα έχασε και με το βαθμό που πήρε με τη βοήθεια της διαιτησίας, ανέβηκε στη 2η θέση μαζί με την ΑΕΚ!

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Λεβαδειακός (Ανιγκό): Επασί, Τσαμπούρης, Μεντί, Ζοάο Αμαράλ (46′ Γιακουμάκης), Νιάσε, Μητρόπουλος, Μπραντάο, Τριποτσέρης, Τόνι Σίλβα (46′ Μπελγκαζουανί), Γιουσούφ, Λεονάρντο

ΠΑΣ Γιάννινα (Πετράκης): Βελλίδης, Λίλα, Ναδάλες, Μιχαήλ, Γιάκος (87′ Μανθάτης), Κόντε, Μαυροπάνος, Τζημόπουλος, Γαρουφαλιάς (78′ Νικολιάς), Χαλκιαδάκης (87′ Σολτάνι)