BOOKSPOT

«Μαγικό» β’ ημίχρονο, αλλά η πρόκριση ακόμα παίζεται

0

Μπροστά σε ελάχιστους φιλάθλους (περίπου 500) που «θυσίασαν» την μεσημεριανή ξεκούρασή τους σε μια τελείως αντιποδοσφαιρική μέρα και ώρα, που η πόλη κινείται σε ρυθμούς καθημερινότητας, ο ΠΑΣ Γιάννινα πήρε τη νίκη με σκορ 3-0 επί του Παναιγιάλειου για τη 2η αγωνιστική της Β’ φάσης του κυπέλλου Ελλάδος, αλλά ακόμα έμεινε αρκετή δουλειά για την πρόκριση και όχι απλώς… μερεμέτια.

Ο όμιλός του ήταν εξ’ αρχής αρκετά περίπλοκος και εκτός συγκλονιστικού απροόπτου θα χρειαστεί 1 βαθμό στο «Κλ. Βικελίδης» για να πάρει την πρόκριση στην επόμενη φάση. Το 3-0, βέβαια, ίσως να του δίνει μία πιθανότητα πρόκρισης ακόμα και με ήττα, αλλά για να συμβεί αυτό, θα πρέπει ο Πανιώνιος να χάσει αύριο στην Θεσσαλονίκη από τον Άρη και την τελευταία αγωνιστική να μη νικήσει στην έδρα του με περισσότερα από 2 γκολ διαφορά τον Παναιγιάλειο. Ο ΠΑΣ με τέρματα 4-1 έχει διαφορά +3 αυτή τη στιγμή.

Παίζει, βέβαια και το ενδεχόμενο ακόμα και της τριπλής ισοβαθμίας στους 5 βαθμούς, αν αύριο οι Άρης και Πανιώνιος έρθουν ισόπαλοι, έρθει ισόπαλο και το Άρης-ΠΑΣ και νικήσει ο Πανιώνιος τον Παναιγιάλειο. Σ’ αυτήν την περίπτωση θα μείνει εκτός ο Άρης πιθανότατα, αν ο Πανιώνιος πετύχει νίκη επί του Παναιγιαλείου με τουλάχιστον 2 γκολ διαφορά.

Όλα αυτά όμως, θα τα δούμε όταν έρθει η ώρα πιο αναλυτικά, αφού εκκρεμεί το παιχνίδι του Άρη με τον Πανιώνιο και θα υπάρχει σαφέστερη εικόνα για το τι αποτέλεσμα θα θέλει ο ΠΑΣ. Σε κάθε περίπτωση, όμως, η ισοπαλία θα του αρκεί να περάσει έστω ως δεύτερος.

Σε ό,τι αφορά το αγωνιστικό σκέλος, ο ΠΑΣ Γιάννινα χρειάστηκε κάποιο χρόνο να προσαρμοστεί με 11 νέα πρόσωπα στην ενδεκάδα του, αλλά και με την αλλαγή του συστήματος σε 4-4-2. Για ένα μισάωρο περίπου το παιχνίδι ήταν ανούσιο. Ο ΠΑΣ είχε μεν τον έλεγχο του αγώνα, αλλά δεν αναπτυσσόταν σωστά, γινόντουσαν εύκολα λάθη και από τα στημένα δεν μπόρεσε να επωφεληθεί. Κάποια ρήγματα και κάποια σουτ που δημιούργησε ο Μπετρά, έδειξαν ότι ο ίδιος είναι δυνατός και γρήγορος παίκτης, αλλά δεν έφτανε μόνο αυτό.

Τελικά στο 33ο λεπτό, ο ΠΑΣ Γιάννινα κατάφερε να βρει το δρόμο για τα αντίπαλα δίχτυα, επωφελούμενος από τη μόνη ίσως ασταθή απόκρουση του εξαιρετικού Πολίτη, που έσωσε στη συνέχεια την ομάδα του από πολύ μεγαλύτερο σκορ. Σε σέντρα του Σολτάνι, ο τερματοφύλακας του Παναιγιάλειου απέκρουσε ασταθώς και ο Νικολιάς δεν δυσκολεύτηκε να πλασάρει σχεδόν σε κενή εστία.

Παρά το διώξιμο του άγχος, δεν παίχτηκε κάποιο φαντεζί ποδόσφαιρο ως το φινάλε του α’ μέρους, μέχρι που στην επανάληψη άλλαξε όλο το σκηνικό. Ο ΠΑΣ μπήκε φουριόζος, με τρομερή διάθεση και πρόσφερε γκολ και θέαμα. Κάθε κατεβασιά «μύριζε» γκολ και πιθανότατα σ’ αυτό έπαιξε ρόλο και το γεγονός ότι ο Παναιγιάλειος δεν έχει παιχνίδια στα πόδια του, οπότε ήταν δύσκολο να ακολουθήσει το ρυθμό του ΠΑΣ.

Το 2-0 σημειώθηκε στο 50ο λεπτό από τον Σκόνδρα με κεφαλιά, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Κοζορώνη κι ενώ 3 λεπτά νωρίτερα είχε ακυρωθεί ορθώς γκολ του Μανθάτη, γιατί ο Μπετρά στην προσπάθεια να στείλει την μπάλα σε κενή εστία στα δίχτυα από το μισό μέτρο, έπεσε άτσαλα για την προβολή, με αποτέλεσμα να βρει η μπάλα στο χέρι του, οπότε το γκολ από τον Μανθάτη ήταν ως μη γενόμενο.

Στα τελευταία 30 λεπτά ο κ. Πετράκης πέρασαν διαδοχικά Κόντε, Χαλκιαδάκη και Ντόλοβατς και βγήκαν Μπετρά, Νικολιάς και Σολτάνι για να μείνουν σε καλό ρυθμό εν όψει Σαββάτου όλοι οι μεσοεπιθετικοί. Το «πάρτι» έγινε ακόμα πιο δυνατό, με τον Κόντε να χάνει 2 απίστευτες ευκαιρίες, πριν σημειώσει τελικά το 3-0 στο 67ο λεπτό.

Προσπαθώντας για πιο θεαματικό ποδόσφαιρο ο ΠΑΣ έγινε απρόσεχτος στην άμυνά του, με συνέπεια να χρειαστεί κάποιες φορές να παρέμβει ο Μπέριος για να συμμαζέψει την άμυνα και κάποιες ο Γιαννίκογλου, που σταμάτησε 3 πολύ δύσκολες περιπτώσεις των αντίπαλων επιθετικών, δείχνοντας σ’ ένα ακόμα παιχνίδι ότι είναι εξαιρετικός τερματοφύλακας.

Παρά το συνεχιζόμενο «σφυροκόπημα» του Παναιγιάλειου, ο ΠΑΣ δεν βρήκε άλλο γκολ στο παιχνίδι, το οποίο θα τον διασφάλιζε ακόμα περισσότερο σε περίπτωση που «στραβώσει» το ματς της τελευταίας αγωνιστικής με τον Άρη, αλλά σημασία έχει ότι η ομάδα επιβεβαίωσε ότι είναι σε τρομερή φόρμα αυτό το διάστημα, ακόμα κι αν αγωνίζεται με αναπληρωματικούς.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Γιάννης Πετράκης): Γαννίκογλου, Κοζορώνης, Νικολιάς (68′ Χαλκιαδάκης), Μπέριος, Μανθάτης, Σολτάνι (75′ Ντόλοβατς), Καρανίκας, Βιδάλ, Αποστολόπουλος, Μπετρά (62′ Κόντε), Σκόνδρας.

ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ (Νίκος Κουρμπανάς): Πολίτης, Ρέλλας, Παπαχρήστος, Ιντζίδης, Στίκας, Καζναφέρης (61′ Σταματής), Γκούμας, Κριστέτο, Σκαρτσίλας, Γεωργακόπουλος (61′ Μπρους), Κόκκορης (46′ Γκούφας).