BOOKSPOT

Ανατρεπτικός κι ωραίος!

0

Όσες ανατροπές δεν είχαμε δει σ’ ένα χρόνο, τις είδαμε σε 2 εβδομάδες! Ο ΠΑΣ Γιάννινα φαίνεται ότι αρέσκεται να βάζει δύσκολα… στον εαυτό του για να αποδεικνύει ότι έχει το έμψυχο υλικό να κάνει πράγματα που συναρπάζουν το κοινό, παρότι αρχικά το αγχώνουν.

Έτσι, μετά την ανατροπή με τον Πλατανιά και το 0-1 που έγινε 3-1 στο ημίχρονο, είδαμε σήμερα μία ακόμα πιο δύσκολη ανατροπή, με την Κασιόπη να προηγείται με γκολ από του πουθενά στο 72’ με τον Παμλίδη, αλλά οι Κόντε και Γιάκος έστειλαν τους Ηπειρώτες από την κόλαση στον παράδεισο σε μόλις 7 λεπτά, στο 76’ και το 83’.

Το παιχνίδι συνοψίζεται σε μία φράση «τσούκου-τσούκου… γκολ». Πολύ κυκλοφορία μπάλας από τον ΠΑΣ Γιάννινα, μεγάλη κατοχή, αλλά από ευκαιρίες ελάχιστες, λόγω της πολυπρόσωπης και καλοστημένης άμυνας των φιλοξενούμενων και ευτυχώς η αντίδραση που έβγαλε ο ΠΑΣ μετά το 0-1 ήταν σφοδρή και πλήρως αποτελεσματική και αποζημίωσε τους περίπου 1500 φίλους που πέρασαν το απόγευμά τους στο «Ζωσιμάδες». Έτσι, μετά το πολύ «τσούκου-τσούκου, ήρθαν και τα γκολ της ανατροπής, που σκόρπισαν χαμόγελα και θα λειτουργήσουν ευεργετικά στην αυτοπεποίθηση της ομάδας στο μέλλον.

Στο καθαρά αγωνιστικό μέρος, ο ΠΑΣ Γιάννινα πήρε την κατοχή μπάλας, αλλά δεν είχε αποτελεσματική ανάπτυξη, δεν έβρισκε καλές σέντρες από τους Ναδάλες και κυρίως από τον Μπουκουβάλα, ούτε βοήθησαν τα στημένα να έρθει κάποιο γκολ για να ανοίξει από νωρίς το παιχνίδι. Οι Κερκυραίοι «κοίμιζαν» με το παιχνίδι τους την ομάδα του Πετράκη και το αργό τέμπο δεν βοηθούσε το στυλ παιχνιδιού του ΠΑΣ.

Η ευκαιρία του Κόντε στο 34ο λεπτό ήταν το μόνο αξιόλογο όλου του πρώτου 45λεπτού, με τον Ισπανό να χάνει τετ-α-τετ ή αν προτιμάτε τον Γιαννακόπουλο να του λέει όχι.

Στο β’ ημίχρονο προσπάθησε ο Πετράκης να ζωηρέψει λιγάκι την ομάδα του με την είσοδο του Σολτάνι αντί του Γαρουφαλιά αλλά τα πλάνα άλλαξαν άρδην με τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα, όταν οι Βελλίδης και Τζημόπουλος «τράκαραν» μεταξύ τους στον αέρα, με τον υπάρχηγο να πέφτει πολύ άτσαλα στο χόρτο, αλλά φάνηκε να έχει χτυπήσει στον αυχένα κατά την εναέρια σύγκρουση. Ο Πετράκης πέρασε στη θέση του τον Νικολιά και γύρισε το σύστημα σε 4-4-2. Μέχρι οι παίκτες, όμως, να βρουν τις θέσεις τους στο νέα σύστημα, ήρθε ένα λάθος γύρισμα του Γιάκου να βγάλει τον Γκομέζ τετ-α-τετ, αλλά αυτός σημάδεψε το δοκάρι σε σχεδόν κενή εστίία. Ό,τι δεν έγινε, όμως στο 61’, έγινε στο 72’ με την μπαλιά για τον Παμλίδη να περνάει και να τον βγάζει σε τετ-α-τετ στο οποίο δεν αστόχησε.

Ο χρόνος για τον ΠΑΣ ήταν λίγος, η πίεση και το άγχος μεγάλα, αλλά οι «κυανόλευκοι» κατάφεραν να διαχειριστούν το ματς εξαιρετικά και με ασφυκτική πίεση στα αντίπαλα καρέ, ήρθε η ανατροπή μέσα σε 7 λεπτά. Στο 76’ μεγάλη ενέργεια του Ναδάλες, που έκλεψε έξω από την περιοχή την μπάλα, γύρισε στο δεύτερο δοκάρι, εκεί που περίμενε ο Κόντε και με πλασέ έκανε το 1-1. Ο Ισπανός σκοράρει για 4ο σερί ματς, συμπεριλαμβανομένου και του κυπέλλου και είναι σε απίστευτο … φεγγάρι.

Ο ΠΑΣ δεν επαναπαύτηκε, είχε όλο το χρόνο μπροστά του να ψάξει την ολοκληρωτική ανατροπή και την πέτυχε στο 83’ μ’ ένα ασύλληπτου γκολ του Γιάκου, που είδε την μπάλα να του στρώνεται έξω από την περιοχή, αυτήν τη φορά δεν το πολυσκέφτηκε, όπως κάνει συνήθως και μας χάρισε ίσως και το γκολ της αγωνιστικής. Αν όχι, σίγουρα θα είναι ένα από τα ομορφότερα.

Ο ΠΑΣ προσπάθησε να διαχειριστεί έξυπνα το χρόνο στα τελευταία λεπτά, έμεινε ψηλά στην επίθεση, κέρδισε πολλά κόρνερ και πλάγια γύρω από την περιοχή και αν δεν ήταν μία απίθανη γκάφα στο 94’ να αγχώσει τους πάντες, θα μιλάγαμε για την τέλεια διαχείριση. Σ’ εκείνο το σημείο δόθηκε πάσα προς τον Βελλίδη να εκτελέσει φάουλ, αλλά ουσιαστικά το φάουλ εκτελέστηκε, ο Βελλίδης βρέθηκε στο κέντρο του γηπέδου με κενή την εστία πίσω, αλλά ευτυχώς οι παίκτες της Κέρκυρας σάστισαν και δεν βρήκαν την ψυχραιμία να σουτάρουν και να προκαλέσουν… εμφράγματα.

Αν κάτι πρέπει να κρατήσει ο ΠΑΣ Γιάννινα είναι η στόφα μεγάλης ομάδας που έδειξε μετά το 72’. Τα πριν από αυτό το σημείο πρέπει να ξεχαστούν. Καλοί ήταν και σήμερα οι Ναδάλες, Κόντε, μεγάλος «δαίμονας» ο Νικολιάς που προκάλεσε πανικό στην αντίπαλη άμυνα και εξιλεώθηκε ο Γιάκος με την γκολάρα που πέτυχε για το κακό παιχνίδι που είχε κάνει ως τότε.

Το επόμενο αγωνιστικό ραντεβού είναι πλέον την άλλη Κυριακή 17:15 με αντίπαλο τον Απόλλωνα Σμύρνης και ακολουθούν τα εντός έδρας με Παναιτωλικό και Ξάνθη. Είναι μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΣ να εκτοξευθεί βαθμολογικά, αλλά πρέπει να παίζει με την ίδια ορμή που τον είδαμε σήμερα μετά το 70’ γιατί με εμφανίσεις σαν τους πρώτου ημιχρόνου, δεν θα έχει τύχη να κάνει σπουδαία συγκομιδή.