BOOKSPOT

Ματσάρα και επική ανατροπή από την Δόξα! (video)

0

Συγκλονιστικό παιχνίδι έγινε την Κυριακή το απόγευμα στην Κρανούλα, με την Δόξα να βρίσκεται στα «σχοινιά» από πολύ νωρίς στο ματς, καθώς βρέθηκε να χάνει με 0-2 ως το 20’, αλλά πίστεψε και πέτυχε μία ανεπανάληπτη ανατροπή, νικώντας την ΑΕΠ Καραγιαννίων με 3-2!

Οι περίπου 300 φίλοι του ποδοσφαίρου που παρακολούθησαν το ματς, έφυγαν χορτασμένοι από ένα πολύ γεμάτο παιχνίδι, που εκτός από τα 5 γκολ, είχε επίσης 2 δοκάρια για την Δόξα και σωρεία χαμένων ευκαιριών.

Το παιχνίδι δεν ξεκίνησε καλά για τους γηπεδούχους, που είδαν την ομάδα της Κοζάνης να κάνει 2 κατεβασιές προς την περιοχή της, να φέρνει με σέντρες την μπάλα κοντά στην εστία του Αρχοντάκη και να πετυχαίνει 2 γκολ με κεφαλιές.

Στο 7’ σε σέντρα από αριστερά, ο Μπουρντουγιάν κατέβασε την μπάλα με το στήθος, έκανε γυριστό σουτ και έστειλε την μπάλα στην απέναντι γωνία για το 0-1.

Η Δόξα διατηρούσε την κατοχή της μπάλας και δεν επηρεάστηκε από το γρήγορο γκολ. Απάντησε με 2 χαμένες ευκαιρίες, αλλά πριν προλάβει να εντείνει την πίεσή της στα αντίπαλα καρέ, δέχτηκε στο 20’ και δεύτερο γκολ. Σε σέντρα του Παπουτζίδη, ο Δημητριάδης σηκώθηκε ψηλότερα απ’ όλους και με κοντινή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Παρά την ψυχρολουσία, η Δόξα προσπάθησε να μαζέψει τα κομμάτια της και να βρει ένα γκολ πριν το ημίχρονο για να αφήσει ανοιχτό το «παράθυρο» της ανατροπής στην επανάληψη. Με υπομονή και μεθοδικότητα και παρά το βάρος του 0-2, οι «οράνιε» βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα και στο 40ο λεπτό μείωσαν σε 1-2. Ήταν η εξαιρετική σέντρα του Ζδράβου από δεξιά, στο δεύτερο δοκάρι πετάχτηκε ο Νάσιος και με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στην κλειστή γωνία του Κοτταρίδη, δύσκολο και ωραίο γκολ!

Το γκολ αυτό αναπτέρωσε το ηθικό της Κρανούλας, που κυνήγησε στα 5 τελευταία λεπτά την ισοφάριση, αλλά ήταν άτυχη στην τελική πάσα.

Στο β’ ημίχρονο έγινε φανταστικό παιχνίδι. Η Δόξα έκλεισε στα καρέ της την ομάδα του Γιάννη Σαμαρά, πρώην παίκτη του ΠΑΣ Γιάννινα που τώρα είναι προπονητής στην ΑΕΠ Καραγιαννίων, και οι ευκαιρίες διαδέχονταν η μία την άλλη.

Στο 53’ σε συνεχόμενη πίεση της Δόξας με κόρνερ, ο Μαρμούτας έπιασε πρώτη κεφαλιά, ο Γκόλιας δεύτερη και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα του Κοτταρίδη για το 2-2 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς!

Το μονότερμα συνεχίστηκε και μετά την ισοφάριση, αφού η Δόξα έδειξε αποφασισμένη να πάει για την ολοκληρωτική ανατροπή.

Στο 64ο λεπτό κεφαλιά του Τσιέπα, η μπάλα βρήκε το ΔΕΞΙ ΔΟΚΑΡΙ του Κοτταρίδη που στάθηκε τυχερός, όπως και στο 82’ που είχαμε μία ακόμα τεράστια ευκαιρία για την Δόξα με σουτ του Νάσιου. Στη γραμμή του τέρματος πετάχτηκε ο Παπαδόπουλος και έδιωξε, με την μπάλα να βρίσκει και στο ΟΡΙΖΟΝΤΙΟ ΔΟΚΑΡΙ.

Και στο 91’ ήρθε τελικά η δικαίωση της μεγάλης προσπάθεια των γηπεδούχων. Ο Γκέγκα μ’ ένα τρομερό σπρίντ πήγε να εμποδίσει διώξιμο του Πασχαλίδη, κατάφερε να πάρει την κόντρα και να βγει για αντεπίθεση, ο Πασχαλίδης τον έσπρωξε πεντακάθαρα στη γωνία της περιοχής του Κοτταρίδη και ο διαιτητής έδωσε το πεντακάθαρο πέναλτι. Ο Νάσιος ανέλαβε να εκτελέσει σε νεκρό σχεδόν χρόνο, αφού έμεναν ελάχιστα δευτερόλεπτα για τη λήξη και ευστόχησε, κάνοντας σε τρελό πανηγύρι το τελικό 3-2!

Το ματς ήταν διαφήμιση του ποδοσφαίρου και έτσι όπως εξελίχθηκε με την ανατροπή να ολοκληρώνεται στο τέλος, δίνει φτερά στα πόδια των παικτών του Βασίλη Σιαφάκα για τη συνέχεια.

Να σημειωθεί ότι και την περασμένη Κυριακή, πάλι στο 93’ πήρε τη νίκη η Δόξα επί της Καστοριάς, αποδεικνύοντας ότι για εκείνη τα ματς τελειώνουν όταν σφυρίζει ο διαιτητής.

Αξίζουν πολλά συγχαρητήρια στους παίκτες και τον προπονητή της Δόξας, γιατί δεν παράτησαν το ματς στο 0-2, αλλά το πίστεψαν και μας χάρισαν ένα υπέροχο παιχνίδι ποιοτικά και συναισθηματικά.

Η σύνθεση της Δόξας: Αρχοντάκης, Ζδράβος, Πάσχος, Τσουλιάης, Γκόλιας, Τσιέπας (78′ Νιτσιάκος), Τσουμάνης, ( 91′ Μουζακίτης ) Νάσιος, Μαρμούτας (81′ Παππάς), Γκέγκα, Παρχαρίδης (87′ Χριστακόπουλος).