Με «θρίλερ» στην κορυφή ο Αλμυρός Βουνοπλαγιάς!

0
Χρυσόστομος Βητσόπουλος

Latest posts by Χρυσόστομος Βητσόπουλος (see all)

Τι ματς παρακολουθήσαμε και σήμερα! Όσοι βρέθηκαν στο γήπεδο της Βουνοπλαγιάς σίγουρα ανταμείφθηκαν, με το ματς που εκτυλίχθηκε ανάμεσα σε ΠΑΣ Αλμυρό Βουνοπλαγιάς και Δόξα Αναργύρων να θυμίζει… παραπάνω κατηγορία. Όλα αυτά για 8η αγωνιστική της τρίτης τη τάξει τοπικής κατηγορίας του Α’Ομίλου. Η Βουνοπλαγιά έφτασε τους 20 βαθμούς, οδηγώντας την κούρσα του βαθμολογικού πίνακα, με την Δόξα να μένει στους 15 και στην τρίτη θέση.

Φοβερά πράγματα, και παιχνίδι που είχε… «Αγγλική» όψη. Οι γηπεδούχοι δεν μπήκαν καλά, και δεδομένου ότι είχαν τέσσερις βασικές απουσίες, τα αμυντικά κενά ήταν μεγάλα στο πρώτο μέρος.

Στο 1ο λεπτό, μόλις, ο πρώτος σκόρερ των φιλοξενούμενων Νικόπουλος με 10 γκολ, εκμεταλλεύτηκε την λάθος εκτίμηση του Κολιού, ύστερα από γύρισμα των αμυντικών, και από πλάγια θέση πλάσαρε αλλά πήρε το κόρνερ ύστερα από την επέμβαση του τερματοφύλακα.

Η απάντηση για τους φιλοξενούμενους ήρθε στο 9ο λεπτό, με τον Αθανασιάδη, να εκμεταλλεύεται αμυντική αδράνεια, να φτάνει πλάγια, να σουτάρει, αλλά ο Φασούλας να πέφτει εντυπωσιακά στην γωνιά του και να διώχνει μακριά.

Στο 18ο λεπτό, νέα αμυντική αδράνεια των γηπεδούχων, η μπάλα στρώνεται στον Χήτα, ο οποίος με ξαφνικό σουτ στέλνει την μπάλα λίγο πάνω από την συμβολή των δοκαριών.

Στο 35′ όμως η μπάλα βρήκε… δίχτυα, απόρροια του πολύ γρήγορου και ανοιχτού παιχνιδιού των δύο ομάδων. Ο πολύ δραστήριος Καλιακούδας, έγινε αποδέκτης της μπάλας, ύστερα από μπαλιά από τα δεξιά και με σουτ ξαφνικό στην δεξιά γωνία του Κολιού άνοιξε το σκορ, με τον τερματοφύλακα της Βουνοπλαγιάς να πέφτει αλλά η μπάλα να περνάει κάτω από το δεξί του χέρι.

Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με την Δόξα, να έχει την κατοχή και την κυκλοφορία και φυσικά να προηγείται δίκαια στο σκορ.

Σαν να βγήκε ένα «μαγικό ραβδάκι», όμως, και η Βουνοπλαγιά μεταμορφώθηκε στο δεύτερο μέρος. Άλλη εικόνα, άλλη ψυχολογία, κόντρα στην ροή του ματς.

Στο 47ο λεπτό ο Μπαλατζία, εκμεταλλεύτηκε ωραία σέντρα του Λέττα και με ωραία κεφαλιά, ξεχασμένος στην καρδιά της άμυνας, ψιλοκρέμασε τον Φασούλα για το 1-1.

Και ενώ καλά καλά, δεν είχαν προλάβει να ζεσταθούν οι ομάδες στο δεύτερο ημίχρονο, μέσα σ’ένα 5λεπτο ήρθε η ολική ανατροπή. Ο Μπέτσης από πλάγια και δεξιά, σούταρε με δύναμη, για να δει την μπάλα να αναπαύεται στο βάθος της εστίας του Κολιού για το 2-1.

Κόντρα στην ροή του παιχνιδιού και ενώ η Βουνοπλαγιά στο 60′ έχασε μεγάλο τετ-α-τετ με τον Μπέτση και πάλι που έστειλε την μπάλα μακριά και πάνω από την εστία του Φασούλα, χάνοντας την ευκαιρία να κάνει το 3-1 και να τελειώσει το ματς σε μεγάλο βαθμό, ήρθε η ισοφάριση ακριβώς στο 66ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Κόκκινος βρέθηκε τετ-α-τετ σε μπαλιά του Πότση, τσίμπησε την μπάλα κρεμώντας τον Κολιό για το 2-2, σ’ έναν φρενήρη ρυθμό, με την μπάλα να πηγαίνει πάνω κάτω.

Στο 80ο λεπτό, όμως, και με την πίεση των γηπεδούχων να εντείνεται αισθητά και η πολύ καλή εικόνα στον αγωνιστικό χώρο να παραμένει, ο Μπαλατζία σε μία πανομοιότυπη φάση με το γκολ του Μπέτση, έγραψε το τελικό 3-2, από πλάγια και δεξιά και με ευθύβολο σουτ στην δεξιά γωνία του Φασούλα, βάζοντας το δεύτερο του γκολ.

Στο 90ο λεπτό και πάλι ο κινητήριος μοχλός Μπαλατζία, σε τετ-α-τετ έχασε την ευκαιρία να κάνει το 4-2, με τον Φασούλα να διώχνει ενστικτωδώς μακριά από την εστία του.

Ένα παιχνίδι με δύο όψεις. Ένα πρώτο ημίχρονο που ανήκε στην Δόξα και ένα δεύτερο που ανήκε εξ’ ολοκλήρου στην Βουνοπλαγιά, με το τελικό 3-2 να αποτελεί «το κερασάκι» στην τούρτα ενός παιχνιδιού… χάρμα οφθαλμών.

ΠΑΣ Αλμυρός Βουνοπλαγιάς: Κολιός, Λέττας, Γκροπάσι, Σιαδήμας(Σίσκας), Σιδέρης, Μπαιραμπάς, Τσοτσόλης, Περιχάνα(Μηλιώτης), Μπαλατζία(Μεντής), Μπέτσης, Αθανασιάδης(Γκιουλίδης)

Αλλαγές: Σίσκας, Μεντής, Μηλιώτης, Καραγιάννης, Αλεξόπουλος, Γκιουλίδης, Ζώτος

Δόξα Ανάργυρων: Φασούλας, Πότσης, Sani(Νάσης), Καπελλάκης, Τούσης, Κακαές, Χήτας, Σίνδρος, Νικόπουλος, Κόκκινος, Καλλιακούδας(Ρούντας)

Αλλαγές: Σιάννας, Νάσης, Ρούντας, Ρέσσος, Χήτας Λάμπρος, Πάντος, Πάκος