Τη δεύτερη νίκη στο φετινό πρωτάθλημα σημείωσε ο Θρύλος Ιωαννίνων, αφού επικράτησε του Α.Ε. Καναλακίου με σκορ 64-48 για την 5η αγωνιστική του Β’ ομίλου της Α’ κατηγορίας. Με όπλο την άμυνα και με σωστές επιλογές στην επίθεση, ο Θρύλος έφτασε στη νίκη.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυναμικά τον αγώνα και στην πρώτη περίοδο πήραν εύκολα μεγάλη διαφορά, στηριζόμενοι κατά κύριο λόγο στην καταπληκτική τους άμυνα, αφού δέχτηκαν μόλις 7 πόντους.

Στη δεύτερη περίοδο η άμυνα συνέχιζε να είναι το δυνατό σημείο του Θρύλου, με αποτέλεσμα να κλείσει το ημίχρονο προηγούμενος με 17 πόντους.

Η τρίτη περίοδος, ήταν η καλύτερη για τους φιλοξενούμενους, αφού σκόραραν 18 πόντους, εκμεταλλευόμενοι την χαλαρότητα που έδειξε ο αντίπαλος στην άμυνα.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν το χειρότερο ποιοτικά, αφού το επιμέρους σκορ του δεκαλέπτου ήταν 12-10.

Οι γηπεδούχοι έφτασαν στην νίκη με σχετική ευκολία, αφού στην ουσία ήλεγχαν το ρυθμό του αγώνα καθ’όλη τη διάρκεια.

Τα δεκάλεπτα: 21-7, 37-20,56-38,64-48