BOOKSPOT

Ο Μελίσσας κατέβασε ρολά και τώρα ο ΠΑΣ τρέχει…

0

Πέμπτη σερί ισοπαλία για τον ΠΑΣ Γιάννινα και μάλιστα με το ίδιο σκορ (1-1), οι τέσσερις για το πρωτάθλημα και η μία για το κύπελλο, και πλέον η ομάδα του Γιάννη Πετράκη ξεχνάει τους μεγάλους στόχους, αφού με το πρόγραμμα που ακολουθεί η ομάδα τρέχει και δεν φτάνει να αποφύγει τις σοβαρές περιπέτειες.

Στο αποχαιρετιστήριο παιχνίδι του 2017 στο «Ζωσιμάδες», ο ΠΑΣ Γιάννινα πέταξε 2 ακόμα βαθμούς, με αντίπαλο σήμερα τη Λαμία και αν προσθέσουμε στους σημερινούς χαμένους βαθμούς, αυτούς που χάθηκαν με Παναιτωλικό και Ξάνθη, είναι 6 βαθμοί εντός έδρας μόνο σε ματς στα οποία προηγήθηκε στο σκορ! Και δυστυχώς, όσο και να γυρίσει η τύχη κάποια στιγμή, τόσοι πολλοί βαθμοί είναι πολύ δύσκολο να βρεθούν σε εκτός έδρας ματς για να γίνει εκεί η αναπλήρωση.

Το μέλλον προβλέπεται αγχωτικό και η ενίσχυση της ομάδας είναι επιβεβλημένη, τη στιγμή που ακούγονται διάφορα σενάρια για το αν θα έχουμε αποχωρήσεις. Πάντως ο Γιάννης Πετράκης δεν άνοιξε θέμα μεταγραφών ή αποχωρήσεων στη συνέντευξη τύπου, παρότι ρωτήθηκε.

Από εκεί και πέρα στο αγωνιστικό, είδαμε τον ΠΑΣ Γιάννινα να μπαίνει σοβαρά στο παιχνίδι μετά το 20λεπτο και μάλιστα είχε δύο σπουδαίες ευκαιρίες να προηγηθεί με τους Γιάκο και Κόντε, αλλά ο Μελίσσας, που ήταν ο κορυφαίος της αναμέτρησης κράτησε το μηδέν.

Η μπάλα πήγαινε πάνω –κάτω στις δύο περιοχές, με τη Λαμία να επιχειρεί μακρινά και άστοχα σουτ ως επί το πλείστον εκτός από κάποια όχι πολύ απειλητικά σουτ του Βασιλαντωνόπουλου.

Παρά τις ευκαιρίες του, όμως, ο ΠΑΣ Γιάννινα δεν προηγήθηκε και πήγε στα αποδυτήρια μ’ ένα αγχωτικό γι’ αυτόν 0-0.

Στην επανάληψη ο ρυθμός του ΠΑΣ ανέβηκε, πολιόρκησε τα αντίπαλα καρέ κυρίως όμως στημένες φάσεις και τελικά από κόρνερ του Ναδάλες ο Μαυροπανος σηκώθηκε στον… Θεό και με κεφαλιά έλυσε το «γόρδιο δεσμό» μιας συμπαγούς άμυνας.

Δυστυχώς μετά το 1-0 ο ΠΑΣ δεν κυνήγησε αμέσως το δεύτερο γκολ, αλλά έδωσε χώρο στη Λαμία και δεν άργησε να το πληρώσει, όταν από μακρινή εκτέλεση φάουλ του Πίτι, ο Τσούκαλος που είχε μπει 6 λεπτά νωρίτερα στο ματς, ισοφάρισε κι αυτός με κεφαλιά, με τον Βελλίδη να «παλεύει» να κρατήσει την μπάλα πριν περάσει τη γραμμή, αλλά δεν τα κατάφερε, αν και αρχικά φαινόταν ότι θα αποτρέψει την ισοφάριση.

Στα τελευταία 15 λεπτά ο ΠΑΣ Γιάννινα έβαλε μέσα στην περιοχή της τη Λαμία, και με τους Μαυροπάνο (προβολή) και Γιάκο (ανάποδο ψαλίδι) έχασε απίστευτες ευκαιρίες για τη νίκη. Και σ’ αυτές ο Μελίσσας έκανε τις επεμβάσεις του αγώνα και ίσως τις κορυφαίες της αγωνιστικής.

Το τελευταίο σφύριγμα από τον Ευαγγέλου βρήκε τους παίκτες του ΠΑΣ να τραβάνε τα μαλλιά τους, αλλά οι δύο βαθμοί δυστυχώς δεν επιστρέφουν πλέον.

Στο πρόγραμμα που ακολουθεί, αρχής γενομένης με τον Ολυμπιακό, ο ΠΑΣ καλείται να κάνει πλέον τεράστια υπέρβαση για να μην μπλεχτεί σε περιπέτειες…

Οι συνθέσεις των ομάδων

ΠΑΣ Γιάννινα (Γιάννης Πετράκης): Βελλίδης, Λίλα, Ναδάλες, Μιχαήλ (46′ Σκόνδρας), Γιάκος, Κόντε, Μαυροπάνος, Τζημόπουλος, Αποστολόπουλος (72′ Μπουκουβάλας), Μανθάτης, Σολτάνι (61′ Χαλκιαδάκης).

Λαμία (Μπάμπης Τεννές): Μελλίσας, Μπουλούλης (75′ Φράγκος), Παπαργυρίου (57′ Καραγιάννης), Κουκόλης, Ασίγκμπα, Βασιλαντωνόπουλος, Όμο, Μπλάζιτς, Πίτι, Αναστασόπουλος, Βουό (69′ Τσούκαλος).