Σ’ ένα πολύ δυνατό και ενδιαφέρον παιχνίδι στο Epirus Arena ανάμεσα στις Κ17 του ΠΑΣ και του ΑΟΚ Κέρκυρας, οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1, τον ΠΑΣ να φτάνει τους 14 βαθμούς ενώ η Κέρκυρα στους 8 βαθμούς. Στο νήμα κυριολεκτικά πρόλαβε ο “Άγιαξ” να σώσει την παρτίδα!

Ένα πρώτο ημίχρονο στο οποίο ο ΠΑΣ μπήκε ορεξάτος με την μπάλα κάτω και με καλή κυκλοφορία, αλλά δεν μπορούσε να διασπάσει την πολύ καλή αμυντική διάταξη των Κερκυραίων. Μία Κέρκυρα αρκετά διαβασμένη, συμπαγής και συγκροτημένη σε κάθε μήκος και πλάτος του γηπέδου.

Στο 13ο λεπτό ο Καραμποίκης έπιασε γυριστό σουτ και η μπάλα πέρασε αρκετά πάνω από την εστία.

Στο 22′ ο Μακρής βγήκε μόνος του στην επίθεση, και τσιμπώντας την μπάλα την έστειλε λίγο δίπλα από την εστία.

Στο 27′ πολύ καλό σουτ του Νίκα πήγαινε για μέσα και πρόλαβε να την βγάλει ένας αμυντικός του ΠΑΣ.

Στο 32’ ο Καραμποίκης έκανε δυνατό σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα δίπλα από το αριστερό δοκάρι.

Στο 35’ σουτ του Λέκκα μετά από πολύ ωραίο συνδυασμό με τον Μακρή, αλλά πρόλαβε να δίωξει ο Τζαφέστας.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι κυανόλευκοι ήταν εμφανώς αγχωμένοι και έκαναν εύκολα το λάθος. Η Κέρκυρα βρήκε χώρους, με τον ΠΑΣ ψηλά να κυνηγάει το γκολ, και έκανε μεγάλες φάσεις.

Στο 46’ γίνεται το κόρνερ από αριστερά ο Λέκκας με εξ’ επαφής κεφαλιά δεν μπόρεσε να την στείλει στα δίχτυα.

Στο 49’ ο Πρέτζας πήρε την κεφαλιά και την έστειλε στο δεξί κάθετο δοκάρι του ΠΑΣ, στην μεγαλύτερη στιγμή του ματς.

Στο 54’ ο Βαγγέλωφ εκτελεί φάουλ, ο Γουλιαρμής παίρνει την κεφαλιά και την στέλνει λίγο αουτ.

Στο 76’ ο Βορβίλας σουτάρει αλλά ο Δούκας μπλοκάρει.

Στο 78’ ο Ντόντης στην προσπάθεια του να διώξει βάζει αυτογκόλ για το 0-1 της Κέρκυρας.

Στο 80’ ο Τafa από κοντά έχασε την ευκαιρία με τον Τζαφέστα να βγάζει με τα πόδια.

Στο 94’ ο Εμβραίζογλου σουτάρει, ο Τζαφέστας χάνει και ο Μακρής την σπρώχνει στα δίχτυα για το 1-1, στην εκπνοή πραγματικά!

Οι Φαίακες έφτασαν στην πηγή αλλά δεν ήπιαν νερό. Πολύ καλή η εικόνα τους στο γήπεδο με το μυαλό τους φυσικά στο να μην χάσουν το ματς, με τον ΠΑΣ να “κλέβει” τον έναν βαθμό στο τέλος του αγώνα!

ΠΑΣ Γιάννινα: Δούκας, Μέγας(Ζωγάκης), Πόγιας(Δήμου), Πανάρετος, Ντόντης, Πλατιάς(Tafa), Ιωαννίδης(Παππάς), Εμβραίζογλου, Λέκκας, Μακρής, Καραμποίκης(Σακκάς)

Αλλαγές: Παππάς, Ζωγάκης, Σακκάς, Κουκουλάρης, Νάτσιας, Δήμου, Tafa

Κέρκυρα: Τζαφέστας, Βλάχος(Καρύδης), Αλεξιάδης, Χάτζι, Πρέτζας. Γουλιαρμής, Γκόγκος(Παππάς), Βαγγέλωφ, Νίκας(Βορβίλας), Παγιάτης(Αρμενιάκος), Μάστορας

Αλλαγές: Σέχου, Παππάς, Αρμενιάκος, Βορβίλας, Βασιλειάδης, Καρύδης, Γκασίδης