image description

Σ’ ένα ματς που φάνηκε στο πρώτο 15λεπτο, ότι θα εξελιχθεί σε θρίαμβο για τον ΠΑΣ Γιάννινα, αφού είχε καταφέρει να προηγηθεί με 0-2 της Κασσιόπης μέσα στην έδρα της, τελικά τα πράγματα πήγαν τελείως στραβά για τους Γιαννιώτες, που «πλήρωσαν» το γεγονός ότι επαναπαύθηκαν και ισοφαρίστηκαν σε 2-2 στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Ήταν ένα καλό «μάθημα» για τους παίκτες του Τάσου Ανθυμιάδη, ότι τα παιχνίδια δεν τελειώνουν ούτε στο 1-0 ούτε στο 2-0, αλλά όταν σφυρίξει ο διαιτητής.

Να σημειωθεί ότι η Κασσιόπη ήταν χωρίς βαθμό μετά από 8 αγωνιστικές κι αυτός ήταν ο πρώτος της ως τώρα στο πρωτάθλημα και όπως είπαμε ήρθε με σπουδαία ανατροπή.

Ο ΠΑΣ φάνηκε να βάζει τις βάσεις μίας ακόμα επικράτησης επί της Κασσιόπης, όταν πήρε προβάδισμα στο 2ο κιόλας λεπτό του αγώνα, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Ζιάβρος με κοντινή προβολή σημείωσε το 0-1.

Στο 14ο λεπτό οι «κυανόλευκοι» διπλασίασαν τα τέρματά τους με σέντρα σουτ του Ζιώγα από πλάγια θέση.

Αυτό που προμήνυαν, όμως , τα πρώτα λεπτά, δεν επιβεβαιώθηκαν στη συνέχεια, αφού ο ΠΑΣ κατέβασε ρυθμό, έχασε 1-2 καλές ευκαιρίες ακόμα, αλλά δεν επέμεινε για το 3ο γκολ, με συνέπεια στο τελευταίο δεκάλεπτο να παλέψει για την ανατροπή ο ΑΟΚ και να την πετύχει εν μέρει, αφού οι παίκτες του σκόραραν στο 70’ και το 80’ και πήραν την ισοπαλία.

Έτσι ο ΠΑΣ έχασε την ευκαιρία να περάσει και πάλι στη 2η θέση της βαθμολογίας, ενώ να σημειωθεί ότι ο ΠΑΟΚ είχε την πρώτη του απώλεια, καθώς μετά από 8 νίκες, ηττήθηκε με 2-1 από την Ξάνθη.

ΠΑΣ Γιάννινα: Καραμάνης, Μάκης (54’ Σακκάς), Περβανάς (57’ Ντίνος), Τσιούτσιος (41’ Ντούκας), Ζιάβρος, Μπούμπας, Ζιώγας, Κυρτζόγλου (41’ Ζώνιος Ελ.), Ζώνιος Γ. (64’ Σταύρου), Κύρκος, Δημητρέλος