Πολύ καλύτερη της ΑΕΛ ήταν η Κ17 του ΠΑΣ Γιάννινα, ωστόσο μόλις στο 90ο λεπτό κατάφερε να αποσπάσει τον βαθμό της ισοπαλίας, από ένα ματς στο οποίο άξιζε τη νίκη. Το τελικό 1-1 αφήνει τελικά τις δύο ομάδες με το ελάχιστο που μπορούσαν να πάρουν.

Το παιχνίδι διεξήχθη υπό πολύ αντίξοες καιρικές συνθήκες. Κρύο, δυνατή βροχή, αέρας και βαρύς αγωνιστικός χώρος συνέθεσαν το σκηνικό του παιχνιδιού που διεξήχθη στη Λάρισα. Η ΑΕΛ στάθηκε τυχερή και προηγήθηκε στο σκορ με τον Πινακά, με τον ΠΑΣ να αντιδρά στην επανάληψη και να χάνει μεγάλες ευκαιρίες με τους Μακρή και Τάφα, ενώ δοκάρι είχε ο Ναυρόζογλου στο 70 λεπτό. Τελικά οι «κυανόλευκες» προσπάθειες «καρποφόρησαν» στο 90ο λεπτό, με τον Μακρή να πλασάρει μέσα από την περιοχή και να διαμορφώνει το τελικό 1-1!

ΑΕΛ (Ζήσης Ζιάγκας): Σουλούκος, Μαλούσι (80′ Κουσκουρίδας), Κοντογιώργος, Φουρκιώτης Χ., Τέλλιος, Παπακωνσταντίνου, Δημόπουλος (60′ Μπουζούκης), Μαλάκος (75′ Έξαρχος), Τσουμάνης (65′ Κόφφας), Πινακάς, Μιλτιάδης (60′ Φουρκιώτης Μ.).

ΠΑΣ Γιάννινα (Νίκος Μπαδήμας): Δούκας, Μέγας, Ζωγάκης, Πανάρετος, Ντόντης (80’ Δήμου), Πλατιάς (83’ Γροσδάνης), Παππάς (80’ Ιωαννίδης), Εμβραΐζογλου, Λέκκας (66’ Καραμποΐακης0, Μακρής, Τάφα

16η Αγωνιστική

ΑΓΩΝΑΣ ΓΗΠΕΔΟ ΗΜ/ΝΙΑ ΩΡΑ SCORE
ΛΑΜΙΑ-ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ ΑΘΛ. ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΕΠΣ ΦΘΙΩΤΙΔΑΣ (ΦΡΑΝΤΖΗΣ) 13 Ιανουαρίου 2018 11:30 0 – 1
Α.Ο. ΞΑΝΘΗ-Π.Α.Ο.Κ. ΑΘΛΗΤΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΠΗΓΑΔΙΩΝ 13 Ιανουαρίου 2018 12:30 0 – 1
Α.Ε.Λ.-ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΧΑΛΚΗΣ 13 Ιανουαρίου 2018 14:30 1 – 1
ΡΕΠΟ: Α.Ο.Κ.