BOOKSPOT

Εξαιρετική εμφάνιση από τους Νέους, υπέταξαν τον Ατρόμητο (pics)

0

Με θαυμάσια εμφάνιση, κυρίως στο α’ ημίχρονο, η ομάδα Κ20 του ΠΑΣ Γιάννινα νίκησε με 2-1 τον Ατρόμητο και συνέχισε τα θετικά αποτελέσματα μέσα στο 2018 επί ομάδων που βρίσκονταν ψηλότερα απ’ αυτόν στη βαθμολογία, καθώς είχε αναδειχτεί ισόπαλη και με την ΑΕΚ την προηγούμενη εβδομάδα.

Το α’ μέρος ανήκε αποκλειστικά στον ΠΑΣ Γιάννινα, που μπήκε από την αρχή πολύ δυνατά στο παιχνίδι, επέβαλε τον ρυθμό του και αφού προειδοποίησε με κάποιες φάσεις, κατάφερε τελικά να σκοράρει στο 27ο λεπτό, όταν ο Λιάππης έφυγε από δεξιά στην πλάτη της άμυνας του Ατρομήτου, πλάσαρε στην έξοδο τον Κινάλη και έκανε το 1-0.

Ο Ατρόμητος προσπάθησε να απντήσει στο γκολ που δέχτηκε, χάνοντας μεγάλη ευκαιρία με τον Ιμερί, με τον Βενετικίδη να κάνει σπουδαία απόκρουση σε εξ’ επαφής πλασέ.

Στο 42ο λεπτό ο Ατρόμητος έμεινε με 10 παίκτες, λόγω αποβολής του Τάμπα, που δέχτηκε σωστά την 2η κίτρινη από τον κ. Μπαΐλη, για επικίνδυνο μαρκάρισμα από πίσω.

Το β’ ημίχρονο στη μεγαλύτερη διάρκεια ανήκε στον Ατρόμητο, που παρότι έπαιζε με 10 παίκτες, έβγαλε πάθος, κέρδισε μονομαχίες, είχε κατοχή μπάλας και προσπάθησε να φτάσει στην ισοφάριση. Ωστόσο, η ομάδα που βρήκε το γκολ ήταν και πάλι ο ΠΑΣ Γιάννινα, με τον Πήλιο στο 62ο λεπτό.  Ήταν η παράλληλη σέντρα του Λευτέρη Παπαδόπουλου, πλασεδάκι του Πήλιου στο πρώτο δοκάρι, η μπάλα πήγε παράλληλα στη γραμμή του τέρματος, αλλά τελικά βρήκε στο πλαϊνό διχτάκι και κατέληξε μέσα στην εστία του Ατρομήτου.

Το 2ο γκολ ανέβασε την ψυχολογία του ΠΑΣ Γιάννινα, που έχασε και μια-δυο ευκαιρίες ακόμα να δώσει διαστάσεις στη νίκη του, αλλά στη μία περίπτωση ο Κ. Παπαδόπουλος βρήκε «αέρα» σε κεφαλιά προ κενή εστίας, ενώ ο Βασιλάκης είχε διπλή χαμένη ευκαιρία στο 73’ με τον Κινάλη να κάνει σπουδαία απόκρουση στην πρώτη κεφαλιά και να βλέπει την μπάλα να καταλήγει άουτ στο δεύτερο πλασέ που επιχείρησε ο κεντρικός αμυντικός του ΠΑΣ.

Στο τελευταίο 15λεπτο ο Ατρόμητος τα έπαιξε όλα για όλα, ρίσκαρε πολύ, είχε μεγάλη ευκαιρία με τον Τριμμάτη στο 89’ που έχασε το κοντρόλ λίγο πριν πλασάρει στην κενή εστία, δίνοντας την ευκαιρία στον Βασιλάκη να διώξει λίγο πριν τη γραμμή, αλλά στο 92’ ο ίδιος παίκτης πέτυχε το γκολ μειώνοντας σε 2-1.

Δραματικό το φινάλε, με πίεση του Ατρομήτου, αλλά το 2-1 δεν άλλαξε. Έτσι η ομάδα του Χρήστου Αγγέλη πήρε μια σπουδαία νίκη, επί μιας σπουδαίας ομάδας.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο ΠΑΣ Γιάννινα έπαιζε με 7 παιδιά γεννημένα το 2000 και ένα το 2001 , ενώ ο Ατρόμητος είχε μόνο δύο παιδιά γεννημένα το 2000. Το μέλλον για τους Γιαννιώτες είναι μπροστά τους.

Το παιχνίδι παρακολούθησε το νέο μεταγραφικό απόκτημα των υποδομών, ο 17χρονος κεντρικός μέσος Αλέξανδρος Θεοχάρης, που ήταν στις υποδομές της Άιντραχτ Μπραουνσβάικ.

Επίσης στο γήπεδο ήταν και ο προπονητής της μεγάλης ομάδας του Ατρομήτου, Νταμίρ Κάναντι και από το επιτελείο του ΠΑΣ ο κ. Τσελιόπουλος.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα δίνει πλέον μεγάλη βαρύτητα στις υποδομές του και ήδη έχει προχωρήσει σε υπογραφές επαγγελματικών συμβολαίων με παιδιά της Κ20, ενώ θα υπάρξουν και 6-7 παιδιά που θα γίνουν εκπαιδευόμενοι. Για ευνόητους λόγους δεν θα μπούμε ακόμα σε ονοματολογία.