BOOKSPOT

Από την ανατροπή της χρονιάς, στην… «πίτα» της χρονιάς…

0

Ένα παιχνίδι που ξεκίνησε με τον πιο βαρετό ρυθμό που είδαμε φέτος στα Γιάννενα, κατέληξε να είναι ίσως το πιο «τρελό» που έγινε σε όλη τη Super League! Στο τελευταίο 5λεπτο συνέβησαν απίθανα πράγματα στον αγωνιστικό χώρο, με τον ΠΑΣ να φτάνει σε ανατροπή τους εις βάρος του 0-1 και να γυρίζει το ματς με γκολ των Κόντε και Μπετρά στο 87’ και το 89’ και τον Γιαννίκογλου να κάνει αδιανόητο λάθος στο φινάλε, θυμίζοντας ένα παρόμοιο που είχε κάνει πέρυσι ο Περιστερίδης στο ΟΑΚΑ με την ΑΕΚ, όταν δεν άφησε την μπάλα να βγει άουτ ούτε την μπλόκαρε στη γραμμή, με αποτέλεσμα να κλέψει την μπάλα ο Γιαννούλης και να σερβίρει έτοιμο γκολ στον Καρασαλίδη που την έσπρωξε πάνω στη γραμμή. Το τελικό 2-2, είναι η 7η ισοπαλία του ΠΑΣ στην έδρα του και 10η στο τρέχον πρωτάθλημα και δυστυχώς δεν του επιτρέπει να ξεκολλήσει βαθμολογικά.

Μεγάλη πίκρα για τους φιλάθλους του ΠΑΣ Γιάννινα, αλλά και την ίδια την ομάδα, που έκανε τη διαδρομή κόλαση-παράδεισος-κόλαση μέσα σ’ ένα πεντάλεπτο και το μόνο που κατάφερε ήταν να διατηρήσει το αήττητο μέσα στους «Ζωσιμάδες».

Όπως αναφέραμε, το παιχνίδι ήταν πολύ ανιαρό στο πρώτο ημίχρονο. Οι δύο ομάδες διαγωνίζονταν στο ποια θα κάνει τα περισσότερα λάθη και το θέαμα ήταν από φτωχό ως απογοητευτικό. Μοναδικές εξάρσεις στο ματς, η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κόντε στο οριζόντιο δοκάρι στο 21ο λεπτό, αλλά και το διαγώνιο σουτ του Ντάουντα στη ρίζα της δεξιάς δοκού του Γιαννίκογλου.

Άλλο παιχνίδι έγινε στην επανάληψη, με τον Ατρόμητο να χάνει με το ξεκίνημα τρομερή ευκαιρία με τον Ντιγκινί που έφυγε σε τετ-α-τετ, αλλά ο Γιαννίκογλου με σωτήρια επέμβαση στα πόδια του κράτησε το 0-0.

Ο Ατρόμητος φαινόταν πιο επικίνδυνος στο ματς και σε μια φάση διαρκείας στο 70′ που η εστία του ΠΑΣ γλίτωνε στο «τσακ», βρέθηκε πεσμένος στη μεγάλη περιοχή ο Μπουσουλάτζιτς από μαρκάρισμα Τζημόπουλου και Αποστολόπουλου, με τον διαιτητή να δίνει ένα πολύ αυστηρό πέναλτι. Ο ίδιος που το κέρδισε, το εκτέλεσε κιόλας, κάνοντας το 0-1!

Ο ΠΑΣ έβγαλε αντίδραση μετά το 0-1, ο Πετράκης έριξε μέσα Σολτάνι, Χαλκιαδάκη και Μπετρά, πίεσε και έφτασε σε τρομερή ανατροπή! Στο 87′ ο Χαλκιαδάκης με ωραία ασίστ έδωσε έτοιμο γκολ στον Κόντε που δεν αστόχησε από τη γωνία της μικρής περιοχής, ενώ στο 89′ ο ΠΑΣ βρήκε και δεύτερο γκολ, με τον Μπετρά. Ο Σολτάνι σούταρε, ο Γιαννιώτης δεν απομάκρυνε στην απόκρουσή του και ο Μπετρά από κοντά έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-1, σε ντελίριο ενθουσιασμού από τους φιλάθλους του ΠΑΣ.

Η χαρά, όμως, κράτησε μόνο 3 λεπτά, αφού σε εκτέλεση φάουλ στο 92, η μπάλα βρήκε στο τείχος και κατεθυνόταν κόρνερ, ο Γιαννίκογλου γλιστρώντας με το σώμα κράτησε την μπάλα πάνω στη γραμμή, αλλά την έχασε, με τον Γιαννούλης να του την κλέβει, να κάνει την παράλληλη πάσα και πάνω στον χαμό στη μικρή περιοχή, ο Καρασαλίδης ήταν ο τυχερός που την έστειλε στα δίχτυα, σώζοντας τον βαθμό για τον Ατρόμητο.

Στις καθυστερήσεις ο ΠΑΣ είχε δύο στημένες μπάλες, μήπως τελικά κλέψει τη νίκη, αλλά δεν τα κατάφερε και το τελευταίο σφύριγμα του Διαμαντόπουλου άφησε πικρία σε όλους, πλην του Ατρομήτου, που τουλάχιστον έσωσε ό,τι πρόλαβε.

Ο ΠΑΣ μπορεί να τα βάζει εν μέρει με την τύχη του, αλλά τέτοιο λάθος σε αυτό το επίπεδο και σε τόσο κρίσιμο ματς, δεν μπορεί να είναι μόνο παράγοντας ατυχίας. Χρειάζεται σίγουρα και μεγαλύτερη συγκέντρωση.

Δυστυχώς τέτοια λάθη συμβαίνουν και μάλιστα είχε γίνει ολόιδιο πέρυσι από τον Περιστερίδη στο ματς με την ΑΕΚ. Αδικεί, όμως, το λάθος αυτό την υπόλοιπη εμφάνιση του Γιαννίκογλου, που στο τετ-α-τετ του Ντιγκινί και στην κεφαλιά του Βασιλακάκη, είχε κρατήσει τον ΠΑΣ μέσα στο παιχνίδι κάνοντας εκπληκτικές επεμβάσεις.

Η συνέχεια για τον ΠΑΣ Γιάννινα θα είναι αρκετά δύσκολη, γιατί υπάρχουν συνεχή παιχνίδια με δυνατούς αντιπάλους. Προέχει το κύπελλο την Πέμπτη με την ΑΕΛ και αμέσως μετά το παιχνίδι της Κυριακής με τον Πανιώνιο στη Νέα Σμύρνη.

Οι συνθέσεις:

ΠΑΣ (Γιάννης Πετράκης): Γιαννίκογλου, Τζημόπουλος, Μπουκουβάλας, Γιάκος, Μανθάτης (54’ Σολτάνι), Αποστολόπουλος, Βιντάλ (79’ Μπετρά), Μιχαήλ, Γαρουφαλιάς, Λίλα (63’ Χαλκιαδάκης), Κόντε

Ατρόμητος (Νταμίρ Κάναντι): Γιαννιώτης, Χατζηισαΐας, Μπουσουλάτζιτς, Ούμπιντες (82’ Καρασαλίδης), Μάντσον, Ντάουντα (81’ Βασιλείου), Ντιγκινί, Σάκιτς, Βασιλακάκης, Γιαννούλης, Ρισβάνης