Η Εθνική Παίδων U16 ηττήθηκε 1-3 στη διαδικασία των πέναλτι από τη Σλοβακία στο πλαίσιο του Αναπτυξιακού τουρνουά του Αγρινίου. Χαρακτηριστικό της κανονικής διάρκειας που έληξε ισόπαλη 1-1, ότι και οι δύο ομάδες σκόραραν με αυτογκόλ. Η Σλοβακία προηγήθηκε στο 60΄ και η Ελλάδα ισοφάρισε στο 65΄. Η ελληνική ομάδα βρίσκεται στους 4 βαθμούς, καθώς έχει μία νίκη με την Ουαλία, ενώ στην ήττα στα πέναλτι οι ομάδες παίρνουν έναν βαθμό.

Με την Εθνική μας αγωνίστηκε ο Λέκκας του ΠΑΣ Γιάννινα για 66 λεπτά, ο οποίος είχε σκοράρει στο πρώτο παιχνίδι της Εθνικής μας.

Ελλάδα: Μπαλωμένος, Τσαβός, Μαντζουρανάκης (66΄ Σκιαδάς), Ασλανίδης, Κωνσταντόπουλος, Καραμπέρης, Μπελεβώνης (41΄ Γροσδής), Σουρλής, Γούλας (41΄Γεωργακόπουλος), Λέκκας (66΄ Θεωτάκος), Κοτόπουλος (41΄ Σάνι).

Σλοβακία: Φρούγαλντ, Ούχλαρ, Τσάπκο, Γιάβρο, Νέμπιλα, Σούσλοβ, Χόρνιακ (73΄Βίλετελ), Όμπερτ, Σζέτεϊ, Κούμπικ, Ρέπα.

* Στον άλλο αγώνα του τουρνουά, Ρωσία-Ουαλία 0-1, με προσωρινή αποβολή (sin bin) σε ποδοσφαιριστή των Ουαλών στις καθυστερήσεις.