BOOKSPOT

Δώσε και κανένα πέναλτι ρε Σέζο…

0

Με πρωταγωνιστή τον διαιτητή Σέζο που φαίνεται ότι πετούσε ακόμα αετό από την Καθαρά Δευτέρα (σ.σ. με τόσο μεγάλη διακοπή δεν αποτελεί και έκπληξη), ο ΠΑΣ Γιάννινα ηττήθηκε στο Αγρίνιο από τον Παναιτωλικό με 1-0. Ένα αποτέλεσμα που δεν αφήνει και ιδιαίτερες ελπίδες πλέον για την πεντάδα, εκτός κι αν οι αντίπαλοί μας συνεχίσουν τις «αυτοκτονίες».

Η εικόνα του ΠΑΣ Γιάννινα σήμερα δεν ήταν για ήττα και σίγουρα αδικείται απ’ αυτό το 1-0. Για μία ακόμα φορά, όμως, δέχτηκε το εύκολο γκολ το οποίο ήρθε στο 14ο λεπτό με τον Μάρκος Πάουλο κι ενώ είχε τον έλεγχο του αγώνα τόσο πριν όσο και μετά το γκολ., αφού ο Δέλλας επέλεξε να περιμένει τον ΠΑΣ Γιάννινα μερικά μέτρα πάνω από τη μεσαία γραμμή.

Ο ΠΑΣ φωνάζει για δύο τουλάχιστον περιπτώσεις πέναλτι, μία σε κάθε ημίχρονο. Η πρώτη είναι στο 10ο λεπτό με τον Μιχάι να σπρώχνει τον Μιχαήλ που διεκδικούσε την μπάλα μετά από κόρνερ.

Η δεύτερη περίπτωση είναι στο ξεκίνημα του β’ μέρους, με τον Κόντε να κερδίζει φάουλ σε χέρι του Ντίας, ο οποίος όμως πατούσε καθαρά μέσα στην περιοχή και έπρεπε να δοθεί πέναλτι. Στο φάουλ που εκτέλεσε ο Κόντε στη γραμμή της περιοχής υπάρχει κι εκεί η υποψία για χέρι στο τείχος, αλλά δεν υπήρξε κάποιο πλάνο της NOVA που να είναι απολύτως ξεκάθαρο.

Στο 53’ τα πράγματα δυσκόλεψαν ακόμα περισσότερο για τους Ηπειρώτες, καθώς ο Αποστολόπουλος αποβλήθηκε για μπουνιά που έδωσε σε αντίπαλο. Ο δεξιός μπακ του ΠΑΣ έχασε αδικαιολόγητα την ψυχραιμία του στη φάση αυτή και «κρέμασε» την ομάδα.

Βέβαια δόθηκε αφορμή να μπει στο παιχνίδι ο πολύ δραστήριος Νικολιάς, που τουλάχιστον μας χάρισε όμορφες προσπάθειες όσο έπαιξε και παρά το γεγονός ότι ο ΠΑΣ έπαιξε με 10 για 35 και κάτι λεπτά, συνέχισε να προσπαθεί για την ανατροπή και θα μπορούσε να την πετύχει αν στο 61’ η κεφαλιά του Κόντε έβρισκε εστία και δεν κατέληγε λίγο άουτ και αν στο 78’ οι Χέλκβιστ και Κόντε δεν έχαναν τεράστια ευκαιρία, καθώς βρέθηκαν αμαρκάριστοι και οι δύος στο ύψος της μικρής περιοχής σε σέντρα του Μπουκουβάλα, ο Σουηδός έδειξε υπερβολικό αλτρουισμό και «έσπασε» την μπάλα με το στήθος στον Κόντε που μάλλον αιφνιδιάστηκε από την πάσα σ’ ένα σημείο που λογικά σουτάρεις χωρίς πολλή σκέψη και τελικά ο Ισπανός σούταρε εκείνος άουτ.

Ο Δέλλας ,έχοντας υποχρεωθεί σε τρεις αναγκαστικές αλλαγές, είδε την ομάδα του να οπισθοχωρεί στα τελευταία λεπτά, αλλά πέραν ενός πολύ δυνατού σουτ του Λίλα στο 92’, που απέκρουσε ασταθώς ο Κυριακίδης, δεν έγινε κάτι άλλο επικίνδυνο στο ματς.

Από τους Γιαννιώτες καλή απόδοση είχαν Βιδάλ, Νικολιάς και Μπουκουβάλας. Ήταν δραστήριοι και βοήθησαν πολύ. Ο Κόντε ήταν μέσα σε όλες τις φάσεις, αλλά πολύ άστοχος σήμερα.

Ο ΠΑΣ σίγουρα φεύγει με πικρία από το Αγρίνιο για το αποτέλεσμα, αλλά η εμφάνιση δικαιολογεί την αισιοδοξία για ένα αξιοπρεπές φινάλε και όχι σαν αυτό που είδαμε πέρυσι και το οποίο απογοήτευσε πλήρως.

Επόμενο παιχνίδι τη Μεγάλη Τετάρτη στις 19:30 με αντίπαλο τον Απόλλωνα Σμύρνης, που θα έρθει στα Γιάννενα για αποτέλεσμα, ώστε να καταφέρει να σωθεί.