BOOKSPOT

Κρίθηκε σε 3 σουτ

0

Έχοντας ξεμείνει από μπακ και εναλλακτικές λύσεις, ο ΠΑΣ Γιάννινα γνώρισε την ήττα με 0-2 από την ΑΕΚ, σ’ ένα παιχνίδι που ουσιαστικά κρίθηκε με 3 σουτ. Ένα του Βάργκας στο 6′ με το οποίο έγινε το 0-1, ένα του Μπαρμπόσα στο 57′ με το οποίο έγινε το 0-2 και ενδιάμεσα -στο 39′- το χαμένο πέναλτι του Τσουκαλά, με τον Ανέστη να κρατάει το μηδέν στην εστία του, πέφτοντας σωστά στη δεξιά του γωνία.

Για ένα ακόμη παιχνίδι οι «κυανόλευκοι» είχαν σωρεία προβλημάτων. Οι Καρανίκας και Στρούνα ήταν εκτός αποστολής, ο Ναδάλες δεν ήταν έτοιμος να βγάλει 90λεπτο, ο Μιχαήλ έπαιζε με αιμάτωμα στον τετρακέφαλο, ο Τζημόπουλος χρειάστηκε να αντικατασταθεί στο ημίχρονο και ο Μανιάς έπαθε διάστρεμμα στο φινάλε, από μαρκάρισμα αντιπάλου. Όλη αυτή η κακοτυχία σίγουρα απαιτεί ευχέλαιο, αλλά και περισσότερη κινητικότητα για μεταγραφές. Το πρώτο γίνεται εύκολα, το δεύτερο όμως, απαιτεί να βρεις και τους κατάλληλους παίκτες και απ’ ό,τι άφησε να εννοηθεί ο Πετράκης, έτοιμοι παίκτες δεν υπάρχουν τον Ιανουάριο. Ουσιαστικά μόνο κάποιοι δανεικοί μπορούν να έρθουν έτοιμοι αυτήν την περίοδο και στον ΠΑΣ δεν φαίνεται να θέλουν να καταλήξουν σε τέτοιες επιλογές.

Με 3-5-2 ο ΠΑΣ

Λόγω των ελλείψεων που υπήρχαν, ο Γιάννης Πετράκης επέλεξε να παίξει και πάλι με 3-5-2, διάταξη που του είχε δώσει τη νίκη μέσα στην Λεωφόρο. Ο Βελλίδης ήταν στο τέρμα, ο Σκόνδρας δεξιά, ο Τζημόπουλος στον άξονα και ο Μιχαήλ αριστερά. Ακραίοι έπαιξαν οι Λίλα και Ακόστα, εσωτερικοί χαφ οι Τσουκαλάς και Γαρουφαλιάς, με λίγο πιο μπροστά τον Γιάκο και στην επίθεση ήταν οι Μανιάς και Ίλιτς.

Ο Πογιέτ φάνηκε «διαβασμένος» και έδειξε να περιμένει τον ΠΑΣ με αυτή τη διάταξη, όπως την είδε και στην Λεωφόρο και έδωσε ιδιαίτερη βαρύτητα στα άκρα του, που τον βοήθησαν αρκετά στα πρώτα λεπτά του αγώνα. Για ένα 15λεπτο η ΑΕΚ ήταν καλύτερη, πέτυχε το γρήγορο γκολ, με την αντίδραση του ΠΑΣ να είναι 2 καλές στιγμές με τον Μανιά.

Ο ΠΑΣ άρχισε να ελέγχει καλύτερα το ματς μετά το 30′ και στο 39′ ήρθε η ευκαιρία του να ισοφαρίσει, όταν από σέντρα του Ακόστα η μπάλα βρήκε στο χέρι του Γκάλο και ο Παπαδόπουλος σωστά έδωσε το πέναλτι. Ο Τσουκαλάς ανέλαβε την εκτέλεση, αλλά ο Ανέστης έπεσε στη δεξιά του γωνία και απέκρουσε.

Το χαμένο πέναλτι δεν έκαμψε τον ΠΑΣ Γιάννινα, ο οποίος μέχρι το 45′ πίεσε ασφυκτικά την ΑΕΚ και έχανε τις ευκαιρίες τη μία πίσω από την άλλη, δίχως όμως να βρει το δρόμο για τα δίχτυα.

Κακό β’ ημίχρονο

Το β’ ημίχρονο ξεκίνησε με αναγκαστική αλλαγή για τον Πετράκη, αφού ο Τζημόπουλος δεν μπορούσε να συνεχίσει. Έτσι ο Σκόνδρας μετατοπίστηκε στο κέντρο της άμυνας, ο Μιχαήλ έμεινε αριστερά και δεξιά πήγε ο Κοζορώνης. Πάντως το ματς δεν επεφύλαξε ιδιαίτερες συγκινήσεις. Έγινε κακό παιχνίδι χωρίς φάσεις. Ο ΠΑΣ δεν μπορούσε να βρει διαδρόμους να απειλήσει την ΑΕΚ, η ΑΕΚ από την πλευρά της ευτύχησε στην πρώτη της ευκαιρία στο β’ 45λεπτο να πετύχει ωραίο γκολ με τον Μπαρμπόσα και κάπου εκεί τα πράγματα κρίθηκαν. Οι φιλοξενούμενοι διαχειρίστηκαν το αποτέλεσμα που είχαν και άφησαν το χρόνο να περάσει μέχρι να ακουστεί το σφύριγμα της λήξης από τον Παπαδόπουλο, που είχε μια μέτρια διαιτησία. Σωστά καταλόγισε το πέναλτι, αλλά σε κάθε φάση δεχόταν διαμαρτυρίες των ποδοσφαιριστών των δύο ομάδων, ενώ είχε και ανάποδα σφυρίγματα ή ανοχή σε σκληρά μαρκαρίσματα.

Τα δύσκολα συνεχίζονται

Δεν ξεκίνησε καλά ο Β’ γύρος για τον ΠΑΣ Γιάννινα. Μετά τη νίκη επί της Βέροιας, ήρθαν οι δύο ήττες από ΠΑΟΚ και ΑΕΚ, αλλά τουλάχιστον ήταν απ’ αυτές που λέμε «εντός προγράμματος». Τα δύσκολα συνεχίζονται για την ομάδα του Πετράκη, με έξοδο στο Περιστέρι και εντός έδρας ματς με τον Ολυμπιακό. Πιο δύσκολη, όμως, από τη διαχείριση των αντιπάλων, αποδεικνύεται η διαχείριση των τραυματισμών, που δεν σταματάνε ούτε στιγμή…