BOOKSPOT

Κέρδισε Γιάκο και Παμλίδη (pics+video)

0

Φιλικό για δοκιμές και συμπεράσματα από τον κ. Πετράκη και προετοιμασίας για το πρωτάθλημα για τον κ. Σπανό, ήταν το απογευματινό παιχνίδι μεταξύ ΠΑΣ Γιάννινα και ΑΟΚ Κέρκυρα που έληξε ισόπαλο 2-2.

Η Κέρκυρα ήταν εντυπωσιακά καλή στο α’ ημίχρονο, όπου σκόραρε δύο φορές με τον Τουράμ και είχε και πολλές ακόμα σημαντικές ευκαιρίες να δώσει μεγάλες διαστάσεις στο σκορ, ενώ στην επανάληψη ο ΠΑΣ Γιάννινα σοβαρεύτηκε περισσότερο και κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση, παίζοντας όσο χρειαζόταν.

Παρά την κακή εικόνα που είχαν οι «κυανόλευκοι» στο α’ ημίχρονο, πρέπει να επισημάνουμε ότι σκοπός ήταν να δει ο κ. Πετράκης πάλι το 4-4-2 με ρόμβο, αλλά και να δει πως θα μπορούσε να χωρέσει στην ενδεκάδα Κρίζμαν, Μυστακίδη και Κλάους μαζί, αλλά και πόσο μπορεί να ανταποκριθεί ο Κάστρο σε πολλούς και διαφορετικούς ρόλους, αφού σήμερα έπαιξε στόπερ στο α’ ημίχρονο, εξάρι το μισό β’ ημίχρονο και δεξί μπακ το άλλο μισό.

Επίσης ήταν ευκαιρία να πάρουν χρόνο και οι νεαροί ποδοσφαιριστές που έχουν βγάλει την καλοκαιρινή προετοιμασία με τη μεγάλη ομάδα, ενώ έκανε ανεπίσημο ντεμπούτο και ο Παμλίδης που επέστρεψε από τραυματισμό που τον άφησε 2,5 μήνες εκτός. Μάλιστα ο Παμλίδης πέτυχε ένα υπέροχο γκολ με μακρινό ψηλοκρεμαστό σουτ 10 μέτρα έξω από τη μεγάλη περιοχή, ενώ ήταν στη φάση του δεύτερου γκολ, όπου πήγε μαζί με τον Παπαδόπουλο στο ριμπάουντ από το δοκάρι του Γιάκου, αλλά τελικά σούταρε ο Παπαδόπουλος για το 2-2.

Κέρδος για τον Πετράκη και η πολύ καλή εμφάνιση του Γιάκου, που έδωσε περισσότερη ουσία στο passing game της ομάδας, αφού και φάσεις βγήκαν και σουτ έγιναν, εν αντιθέσει με το ματς του Περιστερίου που ο ΠΑΣ δεν ήξερε τι να κάνει την μπάλα στα τελευταία λεπτά.

Προβλημάτισε σίγουρα η αμυντική συμπεριφορά, αφού χανόταν εύκολα η μπάλα στα χαφ και δεν υπήρχε καλή λειτουργία σε στημένες μπάλες, όμως ήταν κάτι τελείως πειραματικό, αφού έπαιξαν δίδυμο οι Κάστρο και Ευαγγέλου. Στην επανάληψη που έπαιξαν Σκόνδρας Ευαγγέλου, η ομάδα «συμμαζεύτηκε» πίσω.

Τα υπόλοιπα συμπεράσματα ανήκουν στον κ. Πετράκη, αφού σίγουρα θα έχει να πει πολλά με τους παίκτες του.

*Τραυματίας αποχώρησε στο τέλος ο Γιάκος, αλλά δεν ήταν κάτι ανησυχητικό, ήταν μία απλή σύσπαση στη γάμπα, κοινώς κράμπα.

Η εντυπωσιακή όψη των «Ζωσιμάδων». Η ολοκλήρωσή του πάει πλέον για Δεκέμβριο, αφού ζητήθηκε νέα παράταση. Δεν υπάρχει πάντως κάποιο πρόβλημα για τον ΠΑΣ, αλλά μόνο για τους στιβικούς.

Για την ιστορία να σημειώσουμε τα γκολ

13’ Κόρνερ του Κόντου από αριστερά, κεφαλιά του Τουράμ στο 2ο δοκάρι και 0-1 για τον ΑΟΚ Κέρκυρα.

22’ Ο Κόντος εκτέλεσε κόρνερ από δεξιά, ο Τουράμ πετάχτηκε στην καρδιά της άμυνας και με κοντινό πλασέ το 0-2!

68’ Στην πρώτη του επαφή με την μπάλα, ο Παμλίδης βλέπει εκτός θέσης τον Αθανασόπουλο, κάνει ψηλοκρεμαστό πλασέ από μακριά και τρομερό γκολ!

78’ Ο Γιάκος εκτέλεσε φάουλ έξω από την περιοχή, η μπάλα χτύπησε στο αριστερό δοκάρι της Κέρκυρας, ο Παπαδόπουλος πήρε το ριμπάουντ και με κοντινό σουτ έκανε το 2-2.

86’ Ζήτησε πέναλτι ο Λουκίνας σε ανατροπή, φάνηκε να υπάρχει επαφή στο πόδι του, αλλά ο Κατσικογιάννης έδειξα να συνεχιστεί το παιχνίδι.

Για περισσότερες λεπτομέρειες δείτε το live μας.