BOOKSPOT

Η Θ. Κατσικά τις ευκαιρίες, ο Βοτανικός το «τρίποντο»

0

Η Θύελλα Κατσικάς έχανε τα… άχαστα  και ο Ολυμπιακός Βοτανικού με πρωταγωνιστές τον τερματοφύλακα Νικολάου που «κατέβασε ρολά» και έπιασε πέναλτι αλλά και τον Μπούγια που σκόραρε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης, «έκλεψε» την νίκη μέσα στην Κατσικά για την 31η αγωνιστική του Β’ ομίλου της Β’ ερασιτεχνικής κατηγορίας, αφήνοντας τους γηπεδούχους στην δεύτερη θέση.

Οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά στον αγωνιστικό χώρο με το θέαμα στο πρώτο μέρος να είναι «χορταστικό». Οι μεν γηπεδούχοι θέλανε τους βαθμούς της νίκης για να παραμείνουν κοντά στις δύο θέσεις που οδηγούν στην άνοδο και οι δε φιλοξενούμενοι να αποδείξουν ότι δίκαια βρίσκονται τόσο ψηλά στην κατάταξη. Οι δεύτεροι ήταν αυτοί που απείλησαν στην αρχή, με τον πρώτο σκόρερ της ομάδας, Στέφανο Μπούγια, να χάνει μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ μόλις στο 6′. Ο Κατερίνης έκανε την πάσα στον κενό χώρο, ο Μπούγιας βρέθηκε φάτσα με τον τερματοφύλακα, εκείνος μπλόκαρε αλλά όχι σταθερά και ο 22χρονος προ κενής εστίας αστόχησε. Στο 11′ ο Βοτανικός απείλησε ξανά με σουτ του Κούκου έξω από την περιοχή, όμως η συνέχεια ανήκει ολοκληρωτικά στους γηπεδούχους. Τρία λεπτά αργότερα, ο Μπελεβέτης βρέθηκε μέσα στην περιοχή από τα αριστερά, έκανε το σουτ από το ύψος της μικρής περιοχής, όμως ο Νικολάου με καίρια επέμβαση έσωσε την εστία του. Στο 20′ ο Κούτρας απείλησε με πολύ ωραίο σουτ που όμως πέρασε λίγο πάνω από την συμβολή των δοκών. Η Κατσικά έβρισκε χώρους από τον άξονα και όσο περνούσε ο χρόνος προσπαθούσε να απειλήσει τον Βοτανικό όλο και περισσότερο. Μάλιστα στο 30′ έγινε η φάση που σημάδεψε το πρώτο ημίχρονο. Ο Λέκκας πάτησε περιοχή από τα αριστερά, ο Τζήμας τον ανέτρεψε εντός περιοχής και ο διαιτητής Τάτσης υπέδειξε την «εσχάτη των ποινών». Το πέναλτι εκτέλεσε ο Μπάγιας, όμως ο Νικολάου έπεσε στην δεξιά του γωνία και μπλόκαρε την μπάλα. Το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε την Κατσικά να χάνει μια ακόμα μεγάλη ευκαιρία, πάλι με τον Μπάγια που δεν μπόρεσε αυτήν την φορά σε τετ α τετ να νικήσει τον Νικολάου στέλνοντας την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Κάπως έτσι το πρώτο ημίχρονο τελείωσε, με τους γηπεδούχους να σπαταλούν πολλές και σημαντικές ευκαιρίες να ανοίξουν το σκορ.

Στο δεύτερο μέρος ο ρυθμός της αναμέτρησης έπεσε, απόρροια και της οπισθοχώρησης του Βοτανικού στο μεγαλύτερο χρονικό διάστημα. Η Κατσικά αναζητούσε τον τρόπο που θα διασπούσε την καλή ανασταλτική λειτουργία του Βοτανικού και απείλησε δύο φορές την εστία του Νικολάου. Αρχικά ο Μπάγιας  στο 48′ με εκτέλεση φάουλ έξω από την περιοχή, με τον τερματοφύλακα να εκτινάσσετε στην κλειστή του γωνία και να μπλοκάρει και μετά στο 61′  όταν ο Λέκκας επιχείρησε το σουτ έξω από την περιοχή, αλλά και πάλι ο Νικολάου ήταν εκεί. Στο 71′ ο Βοτανικός, στην μοναδική του επίσκεψη στην αντίπαλη περιοχή, ευτύχησε να προηγηθεί. Ο Αντωνίου έκανε πολύ ωραία σέντρα από τα δεξιά και ο Μπούγιας σηκώθηκε πιο ψηλά από όλους, κάνοντας με κεφαλιά στην δεξιά γωνία του Τσακτσίρα το 0-1 και φτάνοντας παράλληλα τα 19 γκολ στο πρωτάθλημα. Αυτό το γκολ φάνηκε πως «σόκαρε» τους παίκτες της Κατσικάς και μάλιστα τρία λεπτά αργότερα θα μπορούσαν να δεχτούν και δεύτερο τέρμα. Ο Λισγάρας Λ. έκανε το λάθος στον χώρο του κέντρου, ο Κατερίνης έκλεψε την μπάλα, ξεμαρκαρίστηκε όμορφα με σλάλομ, όμως το σουτ που επιχείρησε πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Πάντως η Κατσικά είχε μια τελευταία ευκαιρία να πάρει έστω τον βαθμό της ισοπαλίας στο 90+1′, όμως το έμμεσο χτύπημα φάουλ που εκτέλεσε ο Μπάγιας, σταμάτησε στο δεξί δοκάρι του Νικολάου. Το παιχνίδι κάπου εκεί τελείωσε, με τον Βοτανικό να πανηγυρίζει μια αδιάφορη μεν βαθμολογικά νίκη, αλλά μεγάλης σημασίας για την ομάδα και την Κατσικά να μην μπορεί να πιάσει την Κράψη στην πρώτη θέση με 73 βαθμούς, μένοντας στους 70.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΘΥΕΛΛΑ ΚΑΤΣΙΚΑ (Μ.Κοντογιάννης): Τσακτσίρας, Χατζόπουλος, Λισγάτας Δ., Λισγάρας Λ., Τομαράς, Μάντζιος, Ζάραγκας (82′ Λισγάρας .Π), Χαλιάσος, Μπάγιας, Λέκκας, Μπελεβέτης

ΒΟΤΑΝΙΚΟΣ(Χ.Αντωνίου): Νικολάου, Αντωνίου, Σιώλος( 59′ Τσακανέλης), Τσόδουλος, Ντάκιας, Κούτρας, Μυρτολάρι( 85΄Λεπίδης), Τζίμας, Μπούγιας, Κούκος, Κατερίνης

Ρεπορτάζ: Βαγγέλης Δήμας