BOOKSPOT

Ήττα με παράπονα για το Βελισσάριο στα Τρίκαλα

0

Το Βελισσάριο παρουσιάστηκε για εξήντα λεπτά κατώτερο των περιστάσεων και μοιραία ηττήθηκε με 2-1 από τους Μαύρους Αετούς Ελευθεροχωρίου, για την πρεμιέρα των αγώνων προβιβασμού, όμως οι φιλοξενούμενοι έχουν κάθε δικαίωμα να διαμαρτύρονται για τα φαλτσοσφυγρίγματα του κ. Τζοβάρα, που ανέκοπταν συνεχώς το ρυθμό της αναμέτρησης και για μία φάση καθαρού πέναλτι που δεν υποδείχθηκε.

Στο αγωνιστικό μέρος, οι ποδοσφαιριστές του κ.Ανέστη Ζώη για τα πρώτα 15 λεπτά έδειχναν απόλυτα προσηλωμένοι στο παιχνίδι τους και προσπάθησαν να εκμεταλλευτούν την ταχύτητα του Νικολάου από τα πλάγια,  χωρίς ωστόσο να δημιουργήσουν ιδιαίτερες προϋποθέσεις για την επίτευξη ενός τέρματος.

Δύο λεπτά αργότερα εκτυλίχθηκε η αμφισβητούμενη φάση που έδωσε το προβάδισμα στο Ελευθεροχώρι και αποσυντόνισε πλήρως το Βελισσάριο. Ήταν το σουτ του Βερβέρα που βρήκε  πάνω στον Βαρτζιώτη(που είχε πέσει για τάκλιν) και αμέσως ο κ. Τζοβάρας υπέδειξε παράβαση για χέρι. Την «εσχάτη των ποινών» ανέλαβε ο Κεχαγιάς, για να τη στείλει στα δίχτυα του Μάντζιου και να βάλει σε θέση οδηγού την ομάδα του Στέφανου Ψύχου.

Με τη συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού, οι γηπεδούχοι έχασαν ένα τετ-α-τετ με τον Ρούκα που μπλόκαρε ο Μάντζιος, όμως στη συνέχεια, οι συνεχείς διακοπές από τον ρέφερι, δεν άφησαν τα περιθώρια στο Βελισσάριο να αντιδράσει, αν εξαιρέσουμε δύο σουτ από τον Μπαλογιάννη και τον Γιαννόπουλο, δίχως όμως να ανησυχήσουν την εστία του Κλιάκου.

Στο 42′ ο Ρούκας που ήταν αρκετά δραστήριος κατά τη διάρκεια του αγώνα, προσπάθησε να αιφνιδιάσει τον Μάντζιο με ένα ψηλοκρεμαστό σουτ ωστόσο η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι και πέρασε πάνω από την εστία.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, σημειώθηκε η φάση -πέναλτι- που διαμαρτύρεται το Βελισσάριο και κάλλιστα θα μπορούσε να αλλάξει αρχικά την εικόνα του παιχνιδιού και εν τέλει το τελικό αποτέλεσμα. Ο Τζιάλλας βρέθηκε στο έδαφος από το μαρκάρισμα του Τσούκα αλλά ο κ. Τζοβάρας άφησε το παιχνίδι να συνεχιστεί. Η απόφαση αυτή προκάλεσε τις έντονες διαμαρτυρίες του πάγκου και της κερκίδας.

Στο δεύτερο μέρος, το Βελισσάριο προσπάθησε να αντιδράσει αλλά η λαθεμένη εκτίμηση του Μάντζιου στην απευθείας εκτέλεση του Βερβέρη έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στους Τρικαλινούς.

Λίγο πριν τη συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού, ο κ. Ζώης πέρασε εντός αγωνιστικού χώρου τους Γιαννάκη και Σταμούλη που άλλαξαν ως προς το καλύτερο την απόδοση του Βελισσαρίου. Από εκείνο το χρονικό σημείο οι γηπεδούχοι «ξέχασαν» το χρώμα στολής του Μάντζιου και εμφάνισαν τα αμυντικά τους κενά.

Ο Νικολάου στο 71′ με πανέμορφη ατομική ενέργεια, περνώντας όποιον βρήκε μπροστά του, μπήκε στην περιοχή και βρέθηκε μια ανάσα από το να τελειώσει τη φάση, ωστόσο προτίμησε να κάνει το κάτι παραπάνω και μοιραία χάθηκε η πιο κλασσική ευκαιρία για λογαριασμό των «πρασίνων» ενώ στο 85′ και πάλι ο ίδιος παίκτης επιχείρησε μια σέντρα-σουτ από δεξιά, με τον Κλιάκο να απομακρύνει με τα πόδια τον κίνδυνο.

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Κλιάκος είπε «όχι» στο δυνατό σουτ του Βαρτζιώτη Β.  που απομάκρυνε με υπερένταση σε κόρνερ ενώ από την εκτέλεσή του, η κεφάλιά του Σταμούλη πέρασε άουτ.

Στο 93′ ο Γιαννάκης μπήκε στην περιοχή και βρέθηκε στο έδαφος από το μαρκάρισμα του Καραστέργιου. Ο κ. Τζοβάρας μιας και δεν μπορούσε σε μία τόσο κραυγαλέα φάση να κάνει τα «στραβά μάτια», υπέδειξε το σημείο του πέναλτι, για να έρθει ο Νικολάου και να μειώσει στο τελικό 2-1.

Μετά τη λήξη του αγώνα, υπήρχε έντονη δυσαρέσκεια στις τάξεις του Βελισσαρίου για την απόδοση του διαιτητή ενώ ο αγώνας της Τετάρτης με τον Αστέρα Πετριτή αποκτά χαρακτήρα τελικού για τη συνέχεια του μίνι πρωταθλήματος.

Συνθέσεις:

Μαύροι Αετοί Ελευθεροχωρίου(Στέφανος Ψύχος): Κλιάκος, Μπαρμπαρούσης(60’λ.τρ. Ευθυμιίου), Τσιγάρας, Ρόμπος, Καραστέργιος, Τσιούκας, Κεχαγιάς, Βερβέρας(77′ Μαραβάς), Γιαννούλας, Κoτούλας(68′ Χοτζάι), Ρούκας.

Βελισσάριο (Ανέστης Ζώης): Μάντζιος, Νάσιος, Ασωνίτης, Αλεξίου, Βαρτζιώτης Π., Κολιός, Μπαλογιάννης(80′ Βαρτζιώτης Β.), Γιαννόπουλος(58′ Γιαννάκης), Τζιάλλας(58′ Σταμούλης), Τσάνης, Νικολάου Σ.

Διαιτητές:Τζοβάρας (Φθιώτιδα) – (Παπαλίτσας-Σταφανής Καρδίτσα)