EYDEP

Ξεκίνησε η νικηφόρος αντεπίθεση του Βελισσαρίου! (video)

0

Ένα αποτέλεσμα που θα ανέβαζε την ψυχολογία του για να μπορέσει να παλέψει με καλύτερες προοπτικές για την άνοδο στη Γ’ Εθνική ήθελε το Βελισσάριο και το πέτυχε στο Γαρδίκι, κερδίζοντας σ’ ένα κατάμεστο γήπεδο τη Δόξα Γαρδικίου με 1-3! Το αποτέλεσμα ήρθε δυσκολότερα απ’ ό,τι δείχνει το τελικό σκορ, ωστόσο σημασία έχει ότι το Βελισσάριο κατάφερε να βγάλει καλά στοιχεία στο παιχνίδι του κατά διαστήματα και εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες που το δόθηκαν.

Οι «πράσινοι» μπήκαν καλύτερα στο ματς και πήραν προβάδισμα στο σκορ με πέναλτι στο 13ο λεπτό, το οποίο εκτέλεσε ψύχραιμα ο Τζιάλλας.

Το Γαρδίκι από εκεί και πέρα άρχισε να ανεβάζει ρυθμούς ήλεγξε το ματς και χωρίς να κάνει κάποια κλασική ευκαιρία, κατόρθωσε να ισοφαρίσει σ’ ένα κομβικό σημείο, λίγο πριν την εκπνοή του ημιχρόνου, με πολύ όμορφο σκαφτό σουτ του Αλ. Λάμπρου.

Το γκολ αυτό έδωσε φτερά στους γηπεδούχους, που μπήκαν με διάθεση να πιέσουν για να γυρίσουν το ματς, όμως σε μία ανύποπτη φάση στο 62′ ο Γιαννόπουλος επιχείρησε ένα γέμισμα από το κέντρο προς την περιοχή του Γαρδικίου, ο Ντόστας έχασε την μπάλα μέσα από τα χέρια του και έκανε «δώρο» το εκ νέου προβάδισμα των φιλοξενούμενων.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο νεοεισελθών Τσάνης διαμόρφωσε το τελικό 1-3 με σουτ εκτός περιοχής, εκμεταλλευόμενος πλήρως την απογοήτευση που είχε καταβάλει το Γαρδίκι. Έτσι τα τελευταία λεπτά ήταν τελείως διαδικαστικά και δεν χρειάστηκε το Βελισσάριο να ξοδέψει δυνάμεις, αφού θα ακολουθήσει την Τετάρτη ένας αγώνας-τελικός ουσιαστικά με τους Μαύρους Αετούς Ελευθεροχωρίου. Στο ματς αυτό θα πρέπει από τώρα να υπάρξει μεγάλη κινητοποίηση φιλάθλων, για να επιστρέψει επιτέλους μία γιαννιώτικη ομάδα στη Γ’ Εθνική και να βοηθήσει ακόμα περισσότερο στην ανάπτυξη του τοπικού μας ποδοσφαίρου.

Στο άλλο ματς οι Μαύροι Αετοί Ελευθεροχωρίου νίκησαν με 3-0 τον Αστέρα Πετριτή και πέρασαν μόνοι πρώτοι στη βαθμολογία.

Το φιλμ του αγώνα

4′ Πλασέ του Νικολάου, η μπάλα λίγο άουτ.

13′ Χέρι του Μπουρνά στην περιοχή και πέναλτι για το Βελισσάριο το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Τζιάλλας κάνοντας το 0-1!

20′ Κεφαλιά του Αλ. Λάμπρου, απέκρουσε ο Μάντζιος

35′ Σέντρα σουτ του Τσουγγάρη, η μπάλα άουτ.

43′ Ωραίο ψηλοκρεμαστό σουτ του Αλ. Λάμπρου και 1-1 για τη Δόξα Γαρδικίου!

62′ Ο Γιαννόπουλος με σουτ από το κέντρο του γηπέδου πέτυχε ένα απίστευτο γκολ, καθώς επιχειρώντας ένα γέμισμα, ο Ντόστας έχασε την μπάλα μέσα από τα χέρια του.

66′ Ο Τσάνης που μόλις είχε μπει αλλαγή, με σουτ έξω από την περιοχή σημάδεψε τη γωνία του Ντόστα και έγραψε το 1-3!

69′ Ο Τζιάλλας βγήκε σε θέση βολής στην περιοχή, πλάσαρε, αλλά έσωσε ο Ντόστας.

80′ Ο Τσάνης είχείρησε ένα ακόμα σουτ, με τον τερματοφύλακα της Δόξας Γαρδικίου να διώχνει σε κόρνερ.

88′ Κεφαλιά του Γεωργάκη η μπάλα λίγο άουτ.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Δόξα Γαρδικίου: Ντόστας, Λάμπρου Δ., Μπουρνάς (84′ Βάσιος), Παππάς, Μηνάς, Τσίρης, Ζήσης, Γεωργάκης, Κώστας, Λάμπρου Αλ., Τσουγγάρης (63′ Γκέκας).

Βελισσάριο: Μάντζιος, Νάσιος (33′ λ.τρ. Πανίδης), Νικολάου Κ., Τσουλιάης, Βαρτζιώτης Π., Κολιός, Παπαναγιώτου (63′ Τσάνης), Γιαννόπουλος, Τζιάλλας, Σταμούλης, Νικολάου Σπ. (70′ Βαρτζιώτης Β.)